Část modelu opevnění barokní Olomouce s Terezskou bránou uprostřed.

Část modelu opevnění barokní Olomouce s Terezskou bránou uprostřed. | foto: Muzeum olomoucké pevnosti

OBRAZEM: Sochař vyrábí model opevnění Olomouce za 10 milionů

  • 9
Město Olomouc v roce 1757, kdy bylo ještě opravdovou vojenskou pevností, ukáže velký bronzový model, který bude stát v areálu Korunní pevnůstky. Dílo za deset milionů korun, na němž pracuje sochař Jiří Žlebek, zobrazí historické město v měřítku 1:250.

"Model nebude věrným technickým zobrazením podoby města, ale bude to socha města. Začínám historickým jádrem, každý segment se musí vymodelovat samostatně a prvky skládám k sobe jako puzzle. Pak vše opevním věncem bastionů," řekl ČTK Žlebek.

Sochař Jiří Žlebek pracuje na modelu barokní Olomouce.Část modelu opevnění barokní Olomouce s Terezskou bránou uprostřed.

Sochař Jiří Žlebek a jeho model opevnění Olomouce.

Před tím, než se umělec do práce na modelu pustil, detailně studoval historická fakta, plány a nákresy. Dílo totiž mimo jiné obsahuje množství staveb, které dnes již neexistují.

Model opevnění barokní Olomouce, na němž pracuje sochař Jiří Žlebek.

Sochař nyní postupně vytváří jednotlivé části historického města z hlíny. Následně vytvoří sádrové odlitky a nakonec vytvoří finální části. Ty budou z bronzu, který autor i přes vyšší cenu zvolil kvůli jeho značné odolnosti a z ní pramenící trvanlivosti.

Bronzový model pevnosti Olomouc bude stát ve venkovním areálu Korunní pevnůstky.

Vizualizace venkovního areálu Korunní pevnůstky s bronzovým modelem uprostřed.

Výsledný model bude mít rozměry 6,6 krát 7,5 metru. Podle Markéty Záleské z občanského sdružení Muzeum olomoucké pevnosti se cena díla bude blížit deseti milionům korun. Návštěvníci rekonstruované Korunní pevnůstky jej uvnitř areálu budou moci spatřit v roce 2013.

Části historického jádra Olomouce na připravovaném modelu sochaře Jiřího Žlebka. Části historického jádra Olomouce na připravovaném modelu sochaře Jiřího Žlebka.

Části historického jádra Olomouce.

Korunní pevnůstka

Součást olomouckého opevnění se začala stavět v roce 1754. Z původní podoby se dochovalo torzo empírové střelnice a také prachárna. V 19. století v areálu přibyly také dvě budovy dělostřeleckých laboratoří.

Až do konce 20. století patřila pevnůstka armádě, posléze ji získalo město. Od roku 2008 na obnově historické stavby pracuje Muzeum olomoucké pevnosti, které rekonstrukci také financuje s pomocí dotací a sponzorských darů.

Muzeum s expozicí vojenské historie města přivítá první návštěvníky na jaře 2012. O rok později doplní venkovní odpočinkový areál i model opevnění.