Nová anténa pro vysílač na Pradědu leží připravená na parkovišti pod věží. Za ní stojí dvourotorová helikoptéra Kamov Ka-32.

Nová anténa pro vysílač na Pradědu leží připravená na parkovišti pod věží. Za ní stojí dvourotorová helikoptéra Kamov Ka-32. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

OBRAZEM: Špatné počasí přerušilo výměnu televizní antény na Pradědu

  • 4
Výměnu hlavní antény na vysílači Praděd už druhý den výrazně komplikuje počasí. Na vrcholu Jeseníků je totiž po většinu obou dní mlha, prší a fouká vítr. Vrtulník švýcarských techniků tak stihl pouze snést starou anténu, kdy dojde na montáž nové je stále nejasné.

Zatím to vypadá, že výměna původně plánovaná na několik hodin bude trvat nejméně tři dny. "Situace je nyní ještě horší než ráno nebo včera, takže to zatím nevypadá, že by dnes na instalaci nové antény došlo," uvedla před patnáctou hodinou mluvčí Českých Radiokomunikací Marie Fianová.

Technici podle ní čekají na místě pro případ, že by se podmínky přeci jen zlepšily. "Všichni doufáme, že počasí start přeci jen dovolí, koneckonců v pondělí se také nakonec mohlo startovat až po osmnácté hodině. Pokud by počasí montáž nedovolilo, budeme další postup řešit večer," dodala.

Dvourotorová helikoptéra Kamov Ka-32, s jejíž pomocí je vyměňována anténa na vysílači Praděd.Dvourotorová helikoptéra Kamov Ka-32 odnáší díl staré antény z vysílači Praděd.

Vrtulník Kamov Ka-32, má dvě trojlisté vrtule nad sebou, které se točí opačnými směry. Díky tomu unese extrémní zátěž a ve vzduchu je velmi stabilní. foto: Luděk Peřina, MF DNES

Vrtulník Kamov ka-32

Helikoptéra sovětské provenience z 90. let je vybavena dvěma trojlistými vrtulemi nad sebou, které se točí opačnými směry.

Díky tomu unese extrémní zátěž a ve vzduchu je velmi stabilní. Oproti klasickým vrtulníkům navíc nemusí mít ocasní vrtuli. Ta byla v boji největší slabinou vrtulníků, protože její zásah znamenal ztrátu stability a pád.

Kamov Ka-32 je civilní verzí vojenských strojů, které Sověti vyvinuli pro snadné přistávání na vojenských lodích i v nepříznivém počasí a především za silného větru. Stabilita se osvědčila i při zásobování jaderných ponorek ze vzduchu.

Složitá technická operace měla začít už v pondělí ráno, především kvůli mlze ale zůstala dvoumotorová helikoptéra Kamov Ka-32 po většinu dne na zemi stejně jako i vysílací anténa a další zařízení, které si technici švýcarské společnosti Helliswiss připravili na parkoviště pod věží.

"Ještě v poledne to vypadalo beznadějně, byla především velmi špatná viditelnost. Kolem druhé hodiny odpoledne se ale počasí o něco zlepšilo, helikoptéra ovšem nakonec poprvé vzlétla až před půl sedmou večer," hlásil z Pradědu v pondělí večer reportér MF DNES.

Demontáž staré antény byla podle něj pro techniky rychlou záležitostí. "První díl ze tří byl dole během deseti minut, celá demontáž pak trvala zhruba půl hodiny. Technici vždy zavěsili díl na lano z vrtulníku a poté ho odřízli," popsal.

Mluvčí Radiokomunikací podotkla, že sundávání staré antény bylo náročnější částí výměny právě kvůli nutnosti rozřezávání.

Dvourotorová helikoptéra Kamov Ka-32, s jejíž pomocí bude vyměněna anténa na vysílači Praděd.

Dvourotorová helikoptéra Kamov Ka-32, s jejíž pomocí je anténa na vysílači Praděd vyměňována. foto: Luděk Peřina, MF DNES

"To se muselo dělat až ve chvíli, kdy byl vrtulník nad věží a na tento odřezaný kus čekal. Nová anténa je naproti tomu smontovaná na zemi a stačí ji jen vynést a usadit na věž. Tudíž ani časová proluka není tak dlouhá," uvedla Fianová.

Že se výměna antény během jednoho dne zřejmě nestihne začínalo být jasné v průběhu pondělního odpoledne. Po povolení ke startu totiž museli piloti absolvovat ještě zhruba hodinovou předletovou přípravu, během které se mohlo počasí opět zhoršit a akci definitivně zhatit.

Vysílač na Pradědu. Nová anténa zajistí digitální vysílání.Dvourotorová helikoptéra Kamov Ka-32 odnáší díl staré antény z vysílači Praděd.

Dlouhé hodiny to vypadalo, že vrtulník vůbec nevzletí. Nakonec se ale počasí zlepšilo a technici tak stihli alespoň snést na zem starou anténu. foto: Luděk Peřina, MF DNES

Na usazení nové antény stačí podle Fianové technikům maximálně hodina. "Po sejmutí staré antény bylo nutné začistit povrch věže a nasadit na ni takzvaný přechodový díl, což obvykle čas nutný k nasazení nové antény prodlužuje. Tyto přípravné práce už jsme ale stihli včera, a tudíž stačí jen nasadit nový vysílač."

Výměna antény je posledním krokem nutným ke spuštění digitálního televizního vysílání v Jeseníkách. Ve velké části Šumperska a Jesenicka dosud obyvatelé mohou chytit pouze analogový signál. Nové zařízení bude přenášet jak nynější analogové vysílání, tak nově i první programy v digitální kvalitě.

Nová anténa pro vysílač na Pradědu leží připravená na parkovišti pod věží. Za ní stojí dvourotorová helikoptéra Kamov Ka-32.

"Praděd bude poté připraven na spuštění digitálního televizního vysílání, které divákům přinese nejpozději do konce září programy veřejnoprávního Multiplexu 1 a v říjnu 2011 přibudou i programy Multiplexu 2 a 3," sdělil obchodní ředitel Českých Radiokomunikací Kamil Levinský.

Lidé při přechodu na nový signál nebudou muset měnit ani přenastavovat anténu. Pokud ale nevlastní nový televizor, musí si pořídit set-top box. Diváci, kteří sledují vysílání přes satelit, set-top box nepotřebují ani u starších přístrojů.

Dvourotorová helikoptéra Kamov Ka-32 odnáší díl staré antény z vysílači Praděd.

Dvourotorová helikoptéra Kamov Ka-32 odnáší v pondělí v podvečer díl staré antény z vysílače Praděd. foto: Luděk Peřina, MF DNES

, ,