Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Armáda: Letiště v Bochoři se kvůli průmyslové zóně vzdáme, ale chceme jiné

  16:48aktualizováno  16:48
Vznik nové obří průmyslové zóny na místě sporadicky využívaného vojenského letiště v Bochoři se začíná stávat tématem nejen ekonomickým, ale i vojensko-strategickým. Hlavně krajští politici totiž preferují, aby letiště zcela zmizelo. Armáda ale tvrdí, že začíná mít v Česku nedostatek přistávacích ploch.

Letecký pohled na část areálu letiště v Bochoři, které leží poblíž Přerova a v budoucnu z něj má být obří strategická průmyslová zóna. | foto: Libor TeichmannMF DNES

Kvůli přípravě projektu, který má proměnit nevyužívané letiště v Bochoři ve strategickou průmyslovou, navštívil v pátek Přerov ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

„Byly udělány první kroky, aby tady mohla fungovat poměrně velká průmyslová zóna. Ministerstvo obrany zbouralo kryty pro stíhačky, které už nebylo potřeba. Nyní zbývá rozhodnout zda, zóna bude fungovat s letištěm nebo bez něj,“ uvedl ministr Jan Mládek.

Obě varianty mají své výhody a nevýhody. „Pokud bude bez letiště, bude plocha, kterou můžeme nabídnout, výrazně větší. Pokud bude fungovat s letištěm, může to být zajímavé pro firmy podnikající v leteckém průmyslu nebo pro firmy, jejichž majitelé nebo manažeři často létají,“ vysvětlil Mládek.

Na rozhodnutí má ministerstvo průmyslu a obchodu čas do konce roku, kdy má definitivní verzi předložit vládě.

Armáda: Přistávací plochu nám nechte, nebo nám dejte jinou

Armáda, respektive ministerstvo obrany, je obecně ochotna se letiště v Bochoři vzdát.

„Vidíme v tom i větší příležitost pro případného budoucího investora. V současné době ministerstvo jedná s ministerstvem průmyslu a obchodu a ministerstvem dopravy i dalšími orgány státní správy a samosprávy o alternativách vzhledu plochy pro zřízení strategické průmyslové zóny,“ uvedl mluvčí ministra Jiří Caletka.

Co se ale vojákům příliš nezamlouvá, je snaha zrušit i přistávací plochu, která je stále využívána pro armádní výcvik. Nedávno zde tak například v rámci cvičení českých a amerických speciálních jednotek přistával vojenský dopravní letoun MC-130J Commando II., což je speciální typ odvozený od legendárního stroje C-130 Hercules s určením pro speciální operace (více čtěte zde).

„Armáda je ochotná letiště pustit, ale s podmínkou, že bude aktivováno jiné letiště v České republice. Máme dojem, že je nedostatek vhodných letištních ploch v době, kdy se zahraničně-politická situace stává stále složitější. Uvažujeme proto o modernizaci letiště Bechyně, které je v současné době v minimálním provozu. Ale to je vše předmětem jednání,“ přiblížil ministr průmyslu Jan Mládek.

Krajští politici preferují obří zónu bez letiště i přistávací plochy

Vedení Olomouckého kraje ovšem preferuje zónu bez letiště. „Mohli bychom tak nabídnout ucelenou plochu, která v republice nemá obdoby, celkem 400 hektarů. Výhodou je, že vlastníkem je stát, odpadají tedy problémy s výkupy,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil.

„Další obrovskou výhodou je budoucí napojení na dálnici D1. To je alfa a omega, žádná jiná zóna v České republice nic takového nemá. V blízkosti je navíc velký železniční uzel, na který se dá plocha napojit,“ dodal s tím, že přistávací dráha by rozlohu průmyslového areálu značně zmenšila.

„Letištní plocha zabírá velkou část průmyslové zóny, a když k tomu připočteme ochranné zóny, které musí mít, smrskne se nám plocha na zhruba 200 hektarů,“ objasnil.

Snaha ulovit do zóny novou továrnu Jaguaru nevyšla

Armáda má v současné době na letišti v nájmu několik menších a středních investorů, kteří zde provozují své podniky.

„Na letišti nyní působí 39 subjektů. Délka nájemních smluv evidovaných státním podnikem LOM Praha, který má právo na letišti hospodařit, je různá. Nicméně vždy existuje možnost ukončit smluvní vztah dohodou. Noví nájemci nejsou v současné době aktivně vyhledáváni,“ popsal aktuální situaci mluvčí ministerstva obrany Jiří Caletka.

Budoucí průmyslová zóna zatím nemá žádného konkrétního zájemce. Nedávno neúspěšně skončilo jednání takzvaném projektu Darwin, tedy se zájemcem se zájemcem z oblasti automobilového průmyslu, společností Jaguar Land Rover, který mohl přinést až šest tisíc pracovních míst (podrobnosti zde).

„Land Rover byl uskupením tří nezávislých fabrik, s karosárnou, motorárnou a vlastní továrnou, které spolu úzce souvisely,“ přiblížil hejtman Jiří Rozbořil. Investora údajně odradilo zatím neexistující dopravní napojení. Na dokončení dálnice D1 v tomto úseku se totiž stále čeká.

„Vztah mezi dálnicí a průmyslovou zónou je natolik propojený, že bez dálnice zóna existovat nemůže,“ nastínil přerovský primátor Vladimír Puchalský.

Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Další z rubriky

Dostavba D1 nabere kvůli přesunu na jiný úřad další zpoždění až osm měsíců

Snímek ze staveniště úseku dálnice D1 z Lipníku nad Bečvou do Přerova. (srpen...

Obavy, že stěhování spisu k dostavbě posledního úseku dálnice D1 z Přerova do Říkovic přinese zdržení stavby, se...

Na lídra byla třeba mladší tvář, říká osmapadesátiletá nová jednička KSČM

Lídr KSČM pro komunální volby 2018 v Olomouci Jiří Zima.

V minulých komunálních volbách byl v Olomouci dvojkou kandidátky KSČM a nakonec ho jeden spolustraník při sčítání hlasů...

Recidivista obviněný z útoku na Kvitovou dostal dva roky za tip pro lupiče

Radim Žondra, který čelí obvinění z útoku na tenistku Petru Kvitovou, byl...

Třiatřicetiletého Radima Žondru, který je podezřelý, že předloni v prosinci přepadl tenistku Petru Kvitovou v jejím...

Najdete na iDNES.cz