Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Armáda: Letiště v Bochoři se kvůli průmyslové zóně vzdáme, ale chceme jiné

  16:48aktualizováno  16:48
Vznik nové obří průmyslové zóny na místě sporadicky využívaného vojenského letiště v Bochoři se začíná stávat tématem nejen ekonomickým, ale i vojensko-strategickým. Hlavně krajští politici totiž preferují, aby letiště zcela zmizelo. Armáda ale tvrdí, že začíná mít v Česku nedostatek přistávacích ploch.

Letecký pohled na část areálu letiště v Bochoři, které leží poblíž Přerova a v budoucnu z něj má být obří strategická průmyslová zóna. | foto: Libor TeichmannMF DNES

Kvůli přípravě projektu, který má proměnit nevyužívané letiště v Bochoři ve strategickou průmyslovou, navštívil v pátek Přerov ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

„Byly udělány první kroky, aby tady mohla fungovat poměrně velká průmyslová zóna. Ministerstvo obrany zbouralo kryty pro stíhačky, které už nebylo potřeba. Nyní zbývá rozhodnout zda, zóna bude fungovat s letištěm nebo bez něj,“ uvedl ministr Jan Mládek.

Obě varianty mají své výhody a nevýhody. „Pokud bude bez letiště, bude plocha, kterou můžeme nabídnout, výrazně větší. Pokud bude fungovat s letištěm, může to být zajímavé pro firmy podnikající v leteckém průmyslu nebo pro firmy, jejichž majitelé nebo manažeři často létají,“ vysvětlil Mládek.

Na rozhodnutí má ministerstvo průmyslu a obchodu čas do konce roku, kdy má definitivní verzi předložit vládě.

Armáda: Přistávací plochu nám nechte, nebo nám dejte jinou

Armáda, respektive ministerstvo obrany, je obecně ochotna se letiště v Bochoři vzdát.

„Vidíme v tom i větší příležitost pro případného budoucího investora. V současné době ministerstvo jedná s ministerstvem průmyslu a obchodu a ministerstvem dopravy i dalšími orgány státní správy a samosprávy o alternativách vzhledu plochy pro zřízení strategické průmyslové zóny,“ uvedl mluvčí ministra Jiří Caletka.

Co se ale vojákům příliš nezamlouvá, je snaha zrušit i přistávací plochu, která je stále využívána pro armádní výcvik. Nedávno zde tak například v rámci cvičení českých a amerických speciálních jednotek přistával vojenský dopravní letoun MC-130J Commando II., což je speciální typ odvozený od legendárního stroje C-130 Hercules s určením pro speciální operace (více čtěte zde).

„Armáda je ochotná letiště pustit, ale s podmínkou, že bude aktivováno jiné letiště v České republice. Máme dojem, že je nedostatek vhodných letištních ploch v době, kdy se zahraničně-politická situace stává stále složitější. Uvažujeme proto o modernizaci letiště Bechyně, které je v současné době v minimálním provozu. Ale to je vše předmětem jednání,“ přiblížil ministr průmyslu Jan Mládek.

Krajští politici preferují obří zónu bez letiště i přistávací plochy

Vedení Olomouckého kraje ovšem preferuje zónu bez letiště. „Mohli bychom tak nabídnout ucelenou plochu, která v republice nemá obdoby, celkem 400 hektarů. Výhodou je, že vlastníkem je stát, odpadají tedy problémy s výkupy,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil.

„Další obrovskou výhodou je budoucí napojení na dálnici D1. To je alfa a omega, žádná jiná zóna v České republice nic takového nemá. V blízkosti je navíc velký železniční uzel, na který se dá plocha napojit,“ dodal s tím, že přistávací dráha by rozlohu průmyslového areálu značně zmenšila.

„Letištní plocha zabírá velkou část průmyslové zóny, a když k tomu připočteme ochranné zóny, které musí mít, smrskne se nám plocha na zhruba 200 hektarů,“ objasnil.

Snaha ulovit do zóny novou továrnu Jaguaru nevyšla

Armáda má v současné době na letišti v nájmu několik menších a středních investorů, kteří zde provozují své podniky.

„Na letišti nyní působí 39 subjektů. Délka nájemních smluv evidovaných státním podnikem LOM Praha, který má právo na letišti hospodařit, je různá. Nicméně vždy existuje možnost ukončit smluvní vztah dohodou. Noví nájemci nejsou v současné době aktivně vyhledáváni,“ popsal aktuální situaci mluvčí ministerstva obrany Jiří Caletka.

Budoucí průmyslová zóna zatím nemá žádného konkrétního zájemce. Nedávno neúspěšně skončilo jednání takzvaném projektu Darwin, tedy se zájemcem se zájemcem z oblasti automobilového průmyslu, společností Jaguar Land Rover, který mohl přinést až šest tisíc pracovních míst (podrobnosti zde).

„Land Rover byl uskupením tří nezávislých fabrik, s karosárnou, motorárnou a vlastní továrnou, které spolu úzce souvisely,“ přiblížil hejtman Jiří Rozbořil. Investora údajně odradilo zatím neexistující dopravní napojení. Na dokončení dálnice D1 v tomto úseku se totiž stále čeká.

„Vztah mezi dálnicí a průmyslovou zónou je natolik propojený, že bez dálnice zóna existovat nemůže,“ nastínil přerovský primátor Vladimír Puchalský.

Autoři: ,Nejčtenější

Sudí inzultaci nafilmoval, žaluje Olomoucko. Zápas by se mohl opakovat

Radovan Kouřil (ve žlutém) z Opavy útočí na koš Olomoucka kolem Darha...

Čtvrteční čtvrtfinále basketbalové ligy mezi Opavou a BK Olomoucko bylo předčasně ukončeno. Důvodem byla údajná...

Inzultace sudího Kučery nebyla prokázána. V Opavě se bude dohrávat

Jakub Šiřina (ve žlutém) z Opavy padá pod nohy Darka Čohadareviče z Olomoucka.

V případě předčasně ukončeného čtvrtfinálového utkání mezi basketbalisty Opavy a Olomoucka je znovu vše jinak. Zápas...Olomouc - Ostrava 1:0, dva vyloučení, souboj nováčků rozhodl Plšek

Momentka ze zápasu Sigmy Olomouc a Baníku Ostrava.

V bitvě nováčků ve fotbalové lize triumfovala Olomouc, v utkání 25. kola porazila ostravský Baník krásným gólem Plška...

To by Havel nevymyslel. Tečkou za „inzultací sudího“ bylo absurdní divadlo

Rostislav Dragoun (vlevo) z Opavy rozehrává akci kolem Marka Sehnala z...

Nezvykle - dvěma trestnými hody Filipa Zbránka a jedním Luďka Jurečky - začal duel Opavy a Olomoucka ve čtvrtfinále...

Dusíme se, zlobí se lidé u dostavované D1 na Skansku kvůli oblakům popílku

Na stavbě předposledního úseku dálnice D1 je u obce Buk na Přerovsku využíván...

Možné porušení předpisů pro nakládání s teplárenským popílkem ze staré skládky u obce Buk na Přerovsku firmou Skanska...

Další z rubriky

Archeologové dostali na průzkum trasy posledního úseku D1 dalšího půl roku

Pohled na probíhající archeologický průzkum na trase posledního úseku dostavby...

Téměř šest měsíců navíc dostali archeologové na výzkum v trase budoucího posledního úseku dálnice D1 z...

Poválečné běsnění strhlo památku na vědce z 19. století, teď je zpět

Člen spolku Za krásnou Olomouc Alexandr Jeništa (vlevo) a restaurátor Radomír...

Zmizela v rozbouřených časech na konci druhé světové války kvůli protiněmecké náladě. Až nyní se připomínka Rudolfa...

Vědci vyvinuli nové látky chránící kůži před sluncem, testovala je háďátka

Ilustrační snímek

Nové látky poskytující ochranu lidské kůže před škodlivými složkami slunečního záření objevili během několik let...

Advantage Consulting, s.r.o.
DATA WAREHOUSE ARCHITECT

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 50 000 - 100 000 Kč

Najdete na iDNES.cz