Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tendr na služby za 750 milionů vyhrála v Prostějově firma spojená s městem

  4:54aktualizováno  4:54
Všichni to předpokládali a nakonec to tak i dopadlo. Vítězem obřího výběrového řízení na komunální služby v Prostějově je společnost .A.S.A. TS Prostějov, která je personálně i majetkově propojená s prostějovskou radnicí. Firma se bude dalších osm let starat o většinu komunálních služeb ve městě.

Prostějovská radnice. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Zakázka byla rozdělená do několika oblastí. „Oblast nakládání s odpady bude zajišťovat společnost .A.S.A. TS Prostějov s předpokládanými ročními náklady ve výši 38,3 milionu korun. Stejná společnost učinila nejlepší nabídku na správu, opravy a údržbu místních komunikací,“ uvedl náměstek primátorky Prostějova Jiří Pospíšil.

V tomto případě jsou předpokládané roční náklady 24,3 milionu. V elektronické aukci stejná firma vyhrála i správu a údržbu veřejné zeleně, dětských hřišť, sportovišť, mobiliáře a botanické zahrady s předpokládanými ročními náklady 26,8 milionu a zůstane jí i správa a údržba hřbitovů za 4,1 milionu.

.A.S.A. TS Prostějov, která v příštích osmi letech dostane za své služby od města Prostějov minimálně 748 milionů korun, nevyhrála pouze v tendru na správu a údržbu veřejného osvětlení, které obstará pražská společnost Eltodo. Ze tří uchazečů předložila nejvýhodnější nabídku.

„Jde o částku necelých 6,9 milionu korun. Pokud jde o provoz veřejných toalet, v tomto případě ještě běží lhůta pro případné odvolání,“ dodal náměstek Pospíšil.

Jde o čítankový příklad střetu zájmů, kritizuje opozice

Výběrové řízení ovšem kritizuje opozice a to kvůli střetu zájmů. Ve vítězné firmě má totiž radnice čtvrtinový podíl, jednatelem je radní Bedřich Grulich a v dozorčí radě jsou městští zastupitelé Martin Balák, Ivana Copková a Jaroslav Faltýnek. Stejná společnost obstarávala komunální služby v Prostějově i doposud.

„Dva členové prostějovské městské rady působili nebo působí ve společnosti .A.S.A. TS Prostějov, proto se domnívám, že mohlo dojít k podjatosti při přípravě a vyhodnocení zakázky,“ obává se opoziční zastupitelka Hana Naiclerová.

Náměstek Pospíšil byl podle ní půl roku členem dozorčí rady .A.S.A. TS Prostějov a zároveň předsedou skupiny pro přípravu veřejné zakázky.

„Radní Grulich, jednatel firmy, sice nebyl členem pracovní skupiny, ale jako radní města měl informace o průběhu zakázky a o zadávacích podmínkách. To je až čítankový střet zájmů,“ je přesvědčena Naiclerová. Řešením by podle ní bylo, kdyby se město čtvrtinového podílu zbavilo.

„Mezi .A.S.A. TS Prostějov, radnicí a pracovní skupinou je celá řada propojení. Podobné vazby jsou špatné. Kdyby město nemělo ve firmě majetkovou účast, veřejná soutěž by byla podstatně čistší. Je proto otázka, jestli má město podíly v soukromých firmách vůbec držet,“ podotkl další opoziční zastupitel Tomáš Blumenstein.

Náměstek: S přípravou tendru neměla firma nic společného

Náměstek prostějovské primátorky Pospíšil však jakékoliv pochybnosti o přípravě, průběhu a vyhodnocení tendru desetiletí odmítá.

„Transparentnost byla zajištěna podle zákona o veřejných zakázkách. Ve druhém kole jsme využili aukcí. Co více může být transparentnější než aukce,“ hájil město náměstek.

Změny ve vztahu města a .A.S.A. TS Prostějov neplánuje. „I když má město v této firmě podíl, tato společnost nemůže být z výběrového řízení vyřazena, pokud splní všechny podmínky tendru,“ doplnil náměstek.

Podle něj firma neměla s přípravou tendru nic společného a přihlásit se mohl kdokoliv. Kdyby město mělo technické služby ve stoprocentním vlastnictví, vůbec by podle Pospíšila žádné výběrové řízení vypisovat nemuselo.

Jednatel .A. S. A. TS Prostějov Bedřich Grulich v úterý nezvedal telefon, jakékoliv pochybnosti o tendru ale již dřív odmítl. „V městských firmách působím z titulu městského zastupitele a hájím zde zájmy města,“ prohlásil Grulich.

Výběrové řízení na komunální služby nebude mít vliv na cenu za svoz odpadů, kterou platí obyvatelé. Již pátým rokem se základní sazba 600 korun nezmění. Na svoz odpadů radnice ročně doplácí kolem 20 milionů korun.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Další z rubriky

Běžkař s orientačními problémy ujel skupině, urazil desítky kilometrů

Policisté se na Hejnicku musejí potýkat s náročným terénem a s běžným autem by...

Náročnou noční akci mají za sebou členové horské služby, policisté, hasiči a další lidé, kteří se v Jeseníkách zapojili...

Řidič dodávky sjel špatně z dálnice, při otočce na dvojité čáře smetl auto

Řidič dodávky se chtěl po sjetí z dálnice otočit a vrátit navzdory dvojité plné...

Řidič sjel u Lipníku nad Bečvou ze špatného sjezdu dálnice a chtěl se na ni vrátit. Navzdory tomu, že projížděl místem...

Exšéf exekučního úřadu Runták zakládá stranu, chce dobýt olomouckou radnici

Někdejší ředitel Exekutorského úřadu v Přerově Robert Runták. Známý je i díky...

Robert Runták, který roky řídil Exekutorský úřad v Přerově, chce vstoupit do politiky. Zakládá nové politické hnutí...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRODUKTOVÝ SPECIALISTA – ELEKTRO

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz