Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tendr na služby za 750 milionů vyhrála v Prostějově firma spojená s městem

  4:54aktualizováno  4:54
Všichni to předpokládali a nakonec to tak i dopadlo. Vítězem obřího výběrového řízení na komunální služby v Prostějově je společnost .A.S.A. TS Prostějov, která je personálně i majetkově propojená s prostějovskou radnicí. Firma se bude dalších osm let starat o většinu komunálních služeb ve městě.

Prostějovská radnice. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Zakázka byla rozdělená do několika oblastí. „Oblast nakládání s odpady bude zajišťovat společnost .A.S.A. TS Prostějov s předpokládanými ročními náklady ve výši 38,3 milionu korun. Stejná společnost učinila nejlepší nabídku na správu, opravy a údržbu místních komunikací,“ uvedl náměstek primátorky Prostějova Jiří Pospíšil.

V tomto případě jsou předpokládané roční náklady 24,3 milionu. V elektronické aukci stejná firma vyhrála i správu a údržbu veřejné zeleně, dětských hřišť, sportovišť, mobiliáře a botanické zahrady s předpokládanými ročními náklady 26,8 milionu a zůstane jí i správa a údržba hřbitovů za 4,1 milionu.

.A.S.A. TS Prostějov, která v příštích osmi letech dostane za své služby od města Prostějov minimálně 748 milionů korun, nevyhrála pouze v tendru na správu a údržbu veřejného osvětlení, které obstará pražská společnost Eltodo. Ze tří uchazečů předložila nejvýhodnější nabídku.

„Jde o částku necelých 6,9 milionu korun. Pokud jde o provoz veřejných toalet, v tomto případě ještě běží lhůta pro případné odvolání,“ dodal náměstek Pospíšil.

Jde o čítankový příklad střetu zájmů, kritizuje opozice

Výběrové řízení ovšem kritizuje opozice a to kvůli střetu zájmů. Ve vítězné firmě má totiž radnice čtvrtinový podíl, jednatelem je radní Bedřich Grulich a v dozorčí radě jsou městští zastupitelé Martin Balák, Ivana Copková a Jaroslav Faltýnek. Stejná společnost obstarávala komunální služby v Prostějově i doposud.

„Dva členové prostějovské městské rady působili nebo působí ve společnosti .A.S.A. TS Prostějov, proto se domnívám, že mohlo dojít k podjatosti při přípravě a vyhodnocení zakázky,“ obává se opoziční zastupitelka Hana Naiclerová.

Náměstek Pospíšil byl podle ní půl roku členem dozorčí rady .A.S.A. TS Prostějov a zároveň předsedou skupiny pro přípravu veřejné zakázky.

„Radní Grulich, jednatel firmy, sice nebyl členem pracovní skupiny, ale jako radní města měl informace o průběhu zakázky a o zadávacích podmínkách. To je až čítankový střet zájmů,“ je přesvědčena Naiclerová. Řešením by podle ní bylo, kdyby se město čtvrtinového podílu zbavilo.

„Mezi .A.S.A. TS Prostějov, radnicí a pracovní skupinou je celá řada propojení. Podobné vazby jsou špatné. Kdyby město nemělo ve firmě majetkovou účast, veřejná soutěž by byla podstatně čistší. Je proto otázka, jestli má město podíly v soukromých firmách vůbec držet,“ podotkl další opoziční zastupitel Tomáš Blumenstein.

Náměstek: S přípravou tendru neměla firma nic společného

Náměstek prostějovské primátorky Pospíšil však jakékoliv pochybnosti o přípravě, průběhu a vyhodnocení tendru desetiletí odmítá.

„Transparentnost byla zajištěna podle zákona o veřejných zakázkách. Ve druhém kole jsme využili aukcí. Co více může být transparentnější než aukce,“ hájil město náměstek.

Změny ve vztahu města a .A.S.A. TS Prostějov neplánuje. „I když má město v této firmě podíl, tato společnost nemůže být z výběrového řízení vyřazena, pokud splní všechny podmínky tendru,“ doplnil náměstek.

Podle něj firma neměla s přípravou tendru nic společného a přihlásit se mohl kdokoliv. Kdyby město mělo technické služby ve stoprocentním vlastnictví, vůbec by podle Pospíšila žádné výběrové řízení vypisovat nemuselo.

Jednatel .A. S. A. TS Prostějov Bedřich Grulich v úterý nezvedal telefon, jakékoliv pochybnosti o tendru ale již dřív odmítl. „V městských firmách působím z titulu městského zastupitele a hájím zde zájmy města,“ prohlásil Grulich.

Výběrové řízení na komunální služby nebude mít vliv na cenu za svoz odpadů, kterou platí obyvatelé. Již pátým rokem se základní sazba 600 korun nezmění. Na svoz odpadů radnice ročně doplácí kolem 20 milionů korun.Nejčtenější

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...

Almaty - Olomouc 1:2, Sigma drama nepřipustila a čeká ji Sevilla

Olomoucký Martin Nešpor (vpravo) a Sergej Politevič z Kajratu Almaty v utkání...

Velké přání olomouckých fotbalistů se splnilo. Sigmě se podařilo v odvetném utkání 3. předkola Evropské ligy na hřišti...Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

A teď na Sevillu! Olomoučtí fotbalisté si v Evropské lize plní přání

Olomoučtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu v pohárovém utkání proti...

Většina olomouckých fotbalistů si před losem kvalifikace Evropské ligy přála: Sevillu! Až se fanoušci v diskusích...

Za nehodu, při níž zemřely dvě děti, dostal opilý řidič 6,5 roku

Místo tragické dopravní nehody, při níž na okraji Olomouce u křižovatky na...

Na šest a půl roku do vězení poslal olomoucký okresní soud řidiče, který na jaře zavinil v opilosti tragickou nehodu na...

Další z rubriky

Šumperským muzeem textilu provede turisty dávný velkoobchodník Klapperoth

Vizualizace budoucí podoby části chystané expozice nového šumperského muzea...

Proslulá Klapperothova manšestrová manufaktura v Šumperku, ze která je v současnosti ruina, se promění v muzeum...

Olomouc zvažuje postavit na kraji města parkovací dům pro dvě stovky aut

Vizualizace vzhledu zvažovaného parkovacího domu v olomoucké čtvrti Nové Sady u...

Olomoucká radnice se začala vážně zabývat myšlenkou postavit na okraji města několikapatrový parkovací dům. Ten by přes...

Velká oprava chrámu na dva roky zavře nejkrásnější olomouckou vyhlídku

Věž olomouckého kostela svatého Mořice, na jejímž vrcholu ve výšce 46 metrů se...

Na videa a fotky z vyhlídky na vrcholku věže chrámu svatého Mořice budou muset na nějaký čas zapomenout návštěvníci...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz