ČSSD z Olomouckého kraje začala naplno řešit, kdo bude novým lídrem do krajských voleb v příštím roce. (ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Olomoucká ČSSD už hledá nového lídra, ztráta Rozbořila jí ale uškodí

  • 2
Jako jedna z posledních stran se ČSSD z Olomouckého kraje v pondělí oficiálně pustila do hledání lídra pro krajské volby - potenciálního budoucího hejtmana. Oranžoví totiž patří v Olomouckém kraji dlouhodobě mezi favority. Obviněný současný vládce kraje Jiří Rozbořil ale kandidovat nemůže.

Nové vedení kraje budou lidé volit příští rok a ještě před měsícem vše nasvědčovalo tomu, že jedničkou oranžové kandidátky bude právě Rozbořil. Nyní je ale obviněn v kauze takzvané „olomoucké chobotnice“ z podplácení policisty a na kandidátku tak podle stanov partaje nesmí. Sociální demokraté proto musí neplánovaně vybrat někoho jiného.

Nejde ovšem o jediný problém, který jim blížící se klání o vládu nad krajem komplikuje. Kamenem úrazu se může stát právě dřívější eso Jiří Rozbořil. Navzdory obvinění a výzvám vedení ČSSD i jejích špiček včetně předsedy premiéra Bohuslava Sobotky se nehodlá křesla hejtmana vzdát.

Jednoho z aktérů kauzy, v níž jde podle dostupných informací o korupci a ovlivňování policejního vyšetřování, tak mají lidé v regionu stále na očích, navíc pořád přímo spojeného s ČSSD.

„Pokud pan hejtman do voleb neodstoupí, bude to pro sociální demokracii problém. Její voliče to může znechutit. Zůstanou třeba doma, anebo část z nich může přejít k jiným stranám,“ míní politolog z olomoucké Univerzity Palackého Jakub Lysek.

ČSSD přišla o výhodu obhajujícího hejtmana, říká politolog

Navíc podle něj obecně platí, že politik, který mandát obhajuje, má větší šanci uspět.

„Projevuje se to v senátních volbách a také ve Spojených státech u voleb prezidenta,“ nastínil politolog.

O tuto výhodu nad ostatními ale nyní ČSSD přišla. Oranžoví navíc podle Lyska mohli jako vládci nad krajem voličům snadno ukázat, co všechno pro region udělali.

„Kdo to ale teď bude za ČSSD říkat? Hejtman Rozbořil, který nekandiduje, anebo nový lídr? Volební kampaň ČSSD skutečně velmi komplikuje to, že tam pan Rozbořil zůstává. Jsou to velice těžké vstupní podmínky do kampaně,“ hodnotí politolog.

Krajský šéf strany: Aféra nás velmi pravděpodobné poškodí

Neplánované pátrání po lídrovi spustila ČSSD oficiálně v pondělí při podvečerním jednání.

„Krajský výkonný výbor rozhodl, že do 31. prosince bychom měli vygenerovat nového lídra. Dnes jsme ten proces odstartovali,“ potvrdil večer poslanec a předseda krajského výboru Jiří Zemánek. Má za to, že se sociální demokraté do měsíce shodnou na pěti či šesti jménech, z nichž si krajský výbor jedno vybere.

„Poté ho doporučí předsednictvu strany, které má pravomoc ho schválit,“ dodává Zemánek.

Na dotaz, zda ČSSD půjde do kampaně a voleb kvůli aféře a neústupnému Rozbořilovi poškozená, jednoznačnou odpověď nedává.

„Ta otázka je velmi správná, ale těžko se na ni hledá odpověď. Je tam příliš mnoho neznámých. Je ale velmi pravděpodobné, že nás to asi trochu poškodí. Slina vždy ulpí,“ přemítá poslanec.

Rozbořil potvrdil, že kvůli kauze jeho politická kariéra skončila

Právě Zemánek by přitom podle informací MF DNES mohl oranžovou kandidátku místo Rozbořila vést. Sám připouští, že by se mohl objevit v množině jmen, z nichž bude nakonec krajské vedení ČSSD vybírat.

„Nabízí se to, ale příliš velké procento bych tomu nedával,“ popisuje Zemánek a dodává, že vše bude záležet na dalších jednáních.

Rozbořil už minulý týden pro MF DNES uvedl, že kvůli olomoucké kauze jeho politická kariéra skončila.

„Pokud dokončím toto funkční období, tak politiku definitivně opustím a budu se věnovat úplně jiné práci. Hlavní důvod té mé tvrdošíjnosti (odmítnutí rezignovat) je to, že snad odejdu čelem, nikoli dehonestovaný. A rezignací nepřiznám vinu,“ zdůraznil.

16. října 2015

Rozbořil je v rámci kauzy obviněn z podplácení, jako jediný z obviněných je stíhán na svobodě. Trojice dalších mužů, obviněných z trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku či z podplácení, je ve vazbě. Jde o olomouckého šéfa odboru hospodářské kriminality Radka Petrůje, náměstka ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství Karla Kadlece a podnikatele Ivana Kyselého, blízkého přítele exministra vnitra Ivana Langra