Advokát Marián Šťastný, který čelí obžalobě ze zpronevěry. Za velmi podobný

Advokát Marián Šťastný, který čelí obžalobě ze zpronevěry. Za velmi podobný zločin je přitom už jednou pravomocně odsouzený a v červenci má nastoupit do vězení. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Advokát, který rozeslal svěřené miliony na cizí účty, je znovu u soudu

  • 4
U olomouckého krajského soudu se dál projednává případ rozsáhlé zpronevěry desítek milionů korun. Z té je viněn advokát Marián Šťastný, kterému hrozí až deset let vězení. Za velmi podobný zločin byl přitom už jednou pravomocně odsouzený a do věznice má nastoupit v červenci.

Šťastného cesta k milionům byla podle obžaloby nynější případu vždy stejná. Do své advokátní úschovny převzal miliony, obratem však s nimi naložil, jak uznal za vhodné. Peníze sice poté některým klientům vrátil, bezmála třicet milionů z celkových více než sto jedenácti ale zmizelo.

Čtení obžaloby, v níž je Šťastného nebývalá zpronevěra popsána, zabralo státnímu zástupci několik desítek minut, ke konci již téměř ztrácel hlas. Scénář zhruba dvou desítek bodů spisu byl velice podobný.

Hlavní roli hrály částky v rozmezí statisíců až desítek milionů korun, které si lidé a firmy ukládali minimálně od listopadu 2009 do října 2010 k olomouckému advokátovi Šťastnému do takzvané advokátní úschovy.

"Ty si pak úmyslně s vědomím, že postupuje v rozporu s podmínkami pro výplatu složených peněz dojednanými v uzavřených smlouvách a advokátními předpisy, přisvojil tím, že je použil pro vlastní potřebu," uvedl žalobce.

Někteří z klientů si to však nenechali líbit, a tak se rozjel kolotoč urgencí. Po nich Šťastný, jehož kancelář sídlila u centra Olomouce v Krapkově ulici, část peněz vrátil.

Vzápětí však ze své úschovy zpronevěřil podle žalobce další miliony.
Celková škoda tak přesáhla sto jedenáct milionů a více než osmadvacet už se ke Šťastného klientům nevrátilo.

Obžalovaný: Peníze jsem nikdy pro vlastní potřebu nepoužil

Obžalovaný ale vinu jednoznačně odmítá. "Pro všechny tyto skutky platí, že jsem z nich ani korunu nepoužil pro vlastní potřebu," hájil se advokát. U soudu pak vyšlo najevo, že některé obchody, kvůli nimž čelí obžalobě, souvisely v letech 2009 a 2010 s byznysem kolem fotovoltaických elektráren.

Šťastný často při své výpovědi používal sousloví "jsem přesvědčen", využil i své právní vzdělání. Ve vztahu k soudci a státnímu zástupci tak působil jako rovnocenný hráč.

"Odmítám, že bych tyto finance užíval pro svoji potřebu. Šlo o prostředky na mém úschovním účtu, používal jsem je tak k úhradě úschov," zdůraznil obžalovaný.

V několika případech ovšem připustil, že s penězi určitým způsobem manipuloval. Donutit ho k tomu měl nátlak jednoho z mužů, s nimiž spolupracoval. Na otázku soudce Vladimíra Hendrycha, zda ovšem mohl s těmito penězi takto zacházet, Šťastný konkrétně neodpověděl.

Za zpronevěru už byl advokát jednou odsouzen

Za milionovou zpronevěru byl přitom advokát Šťastný olomouckým krajským soudem již odsouzen k pěti letům vězení. Šlo de facto o předehru k nynějšímu soudnímu jednání. V březnu 2010 z účtu své advokátní úschovy na další dva účty v rozporu se smlouvami rozeslal více než šest milionů korun (více čtěte zde).

Už pravomocný rozsudek, podle něhož má strávit pět let ve věznici s ostrahou, padl vloni v březnu. Jeho součástí je i šestiletý zákaz práce v advokacii. V listopadu 2012 Šťastný neuspěl při odvolání.

"V současné době byl obžalovanému povolen odklad výkonu trestu do letošního 7. července," doplňuje mluvčí olomouckého krajského soudu Michal Renda.
Právě v červenci má pak soudce Hendrych naplánovaná další stání se Šťastným. Na programu jsou výslechy svědků.