Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Boj s korupcí i lepší zákony. Osobnosti čekají od budoucí vlády hodně

  14:00aktualizováno  14:00
Zastavit prohlubování zadluženosti státu, zlepšit výběr daní a zároveň je nezvyšovat, zatočit s korupcí, ale třeba také zlepšit morálku v politice. Taková i další očekávání mají od nové vlády, která vzejde z předčasných voleb, osobnosti z Olomouckého kraje, ukázala anketa MF DNES.

Osobnosti z Olomouckého kraje čekají od budoucí vlády, kterou přinesou tyto volby, vyřešení mnoha problémů. (ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Vybraní lidé patří mezi zástupce různých skupin obyvatel - z oblasti kultury, sportu, podnikatelské sféry či záchranářů. Podle toho také očekávají, že nová vláda zlepší podmínky v jejich profesích, zároveň však chtějí, aby přednostně řešila největší problémy země.

"Nezadlužovat stát, zefektivnit výběr daní, konečně udělat něco s korupcí. Těch problémů je plno," řekl například Michal Klimeš, náčelník Horské služby Jeseníky.

"Věřím, že po volbách se konečně uklidní situace ve společnosti, a očekávám zlepšení morálky v politice. Vláda by také měla udělat kroky k tomu, aby lidé začali víc utrácet. Od toho se odvíjí celá ekonomika," doplnil Pavel Ševčík, majitel nakladatelství Veduta Štíty vydávajícího knihy s regionální tematikou. Ten přitom není jediný, kdo chce od vlády správná řešení v oblasti ekonomiky.

"Doufám, že nová vláda neprohospodaří očekávaný ekonomický růst a že nebude populisticky rozdávat, ale odpovědně hospodařit," míní totiž třeba i ředitel Moravské filharmonie Olomouc Vladislav Kvapil.

Musíte řešit nezaměstnanost, špatný zákoník či vepřín...

S tím navíc úzce souvisí problematika nezaměstnanosti, jejíž přednostní řešení by u nové vlády rád viděl dlouholetý trenér českých házenkářských reprezentací Lubomír Krejčíř.

"Většina problémů ve společnosti, nespokojenost a blbá nálada se odvíjí od toho, že je vysoká nezaměstnanost. Hodně mě tíží - a s tím souvisí právě nezaměstnanost - chování lidí vůči sobě navzájem. Přehnaná agresivita mezi řidiči, v zaměstnání, na ulicích, nesnášenlivost a nevraživost," nastínil.

"Vyřešit by se měl především občanský zákoník, ten prozatím vidím jako velkou tragédii. A pak také rozpočet, abychom se nedostali do žádného průšvihu," navrhuje pak horolezkyně Dina Štěrbová. Ta se přitom obává, že cesta k nové vládě bude problematická.

"Obávám se, že od voleb nemohu nic očekávat. Když se na tu situaci podíváte, žádná silná vláda z toho nevzejde. Budou to samé boje s malou převahou. Nejsem moc optimistická," nastínila Štěrbová.

"S velkým očekáváním jde bohužel často ruku v ruce velké zklamání," přidává se pak i Veronika Klusáková, pedagožka Filozofické fakulty Univerzity Palackého a někdejší programová ředitelka festivalu Academia Film Olomouc.

"Přesto nechci být při zemi. Přála bych si proto, aby nová vláda konečně prosadila zákon o státní správě, vzala za své teze projektu Rekonstrukce státu, zrušila vepřín v Letech a posunula republiku, kam patří, tedy mezi civilizované země," dodává.

...zjednodušit administrativu nebo přijmout zákon o horách

Oslovení lidé by navíc díky své osobní zkušenosti nové vládě dokázali navrhnout řadu kroků, které by měla udělat přímo v jejich profesích či oblastech, kterým se věnují.

"Z hlediska podnikání nezvyšovat daně a hlavně je stabilizovat. Je také potřeba snížit a zjednodušit administrativu. Například získat stavební povolení pro výstavbu výrobních prostor je čím dál komplikovanější," shrnul třeba Josef Žáček, majitel společnosti Česko-slezská výrobní a držitel ceny podnikatel roku 2012 Olomouckého kraje.

Fotogalerie

Předčasné parlamentní volby 2013

Ondřej Liška ze Strany zelených a Štefan Tišer ze Strany rovných příležitostí
Lidé přicházejí do volební místnosti v Radčicích na Liberecku. (25. října 2013)
Lidé hlasují v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny. (25. října 2013)
Andrej Babiš (ANO) odevzdal svůj hlas v Praze 4. (25. října 2013)

Na fotogalerii se podívejte zde

"Měly by se také zjednodušit pracovní smlouvy - ať už z pohledu navázání pracovního poměru nebo jeho zrušení. Obecně řečeno: politici by měli komplikovat podnikatelům život jen v nejnutnější míře," dodal.

"Z pohledu nás jako záchranářů bych se přimlouval o větší zakotvení Horské služby v rámci záchranného systému, abychom nemuseli bojovat o každou korunu. A určitě bych přivítal, kdyby se znovu začalo pracovat na zákonu o horách, o který usilujeme řadu let. Byl by velmi užitečný. Svědčí o tom zkušenosti ze zemí, které ho mají," vyzývá pak budoucí vládu náčelník Horské služby Michal Klimeš.

Majitel nakladatelství Pavel Ševčík by zase přivítal zrušení DPH na knihy. "Knihy by se staly dostupnějšími. Nulová sazba daně na knihy je běžná v řadě vyspělých zemí. Pomohlo by to jak nám, nakladatelům, tak čtenářům a jejich vzdělanosti," dává tip budoucí vládě.

Nerušte bezhlavě vše po předchozí vládě, buďte rozvážní

Část osobností ale budoucí vládě připomíná, že by se neměla pouštět do bezhlavé "revoluce".

"Nemyslím, že by měla bořit všechno, co zavedla předešlá vláda. Například poplatky za návštěvu lékaře či pohotovosti," míní ředitel filharmonie Vladislav Kvapil.

"Ať řeší materiálno a věci důležité pro to, abychom prosperovali, ale nesmí zapomenout ani na sociální a kulturní stránku, což se často děje. Když tyto oblasti opomeneme, národ po etické stránce strádá," nabádá pak k rozvážnosti i fotograf Jindřich Štreit.Nejčtenější

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...

Tají vlastníky, nemá účetní závěrky, přesto klub dostává od Olomouce miliony

Olomoucký zimní stadion.

Společnost, která vlastní a provozuje profesionální hokej v Olomouci, získává z veřejných rozpočtů miliony i navzdory...Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...

Almaty - Olomouc 1:2, Sigma drama nepřipustila a čeká ji Sevilla

Olomoucký Martin Nešpor (vpravo) a Sergej Politevič z Kajratu Almaty v utkání...

Velké přání olomouckých fotbalistů se splnilo. Sigmě se podařilo v odvetném utkání 3. předkola Evropské ligy na hřišti...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Další z rubriky

První obrněnce Olomoučané zahnali, druhý den okupace už vojáci stříleli

Snímek zachycující v srpnu 1968 tank okupantů na stráži na důležitém mostě u...

„Právě jsme dostali zprávu, že se k našemu městu blíží jednotky vojsk Varšavské smlouvy. Žádáme ještě jednou všechny...

Cukrovce navzdory. Klání světových siláků v Přerově ovládl domácí Tkadlčík

V Přerově se utkali siláci v klání World's Ultimate Strongman Championship do...

Davy diváků sledovaly o uplynulém víkendu v přerovském parku Michalov klání nejsilnějších mužů World‘s Ultimate...

Tají vlastníky, nemá účetní závěrky, přesto klub dostává od Olomouce miliony

Olomoucký zimní stadion.

Společnost, která vlastní a provozuje profesionální hokej v Olomouci, získává z veřejných rozpočtů miliony i navzdory...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz