Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Boj s korupcí i lepší zákony. Osobnosti čekají od budoucí vlády hodně

  14:00aktualizováno  14:00
Zastavit prohlubování zadluženosti státu, zlepšit výběr daní a zároveň je nezvyšovat, zatočit s korupcí, ale třeba také zlepšit morálku v politice. Taková i další očekávání mají od nové vlády, která vzejde z předčasných voleb, osobnosti z Olomouckého kraje, ukázala anketa MF DNES.

Osobnosti z Olomouckého kraje čekají od budoucí vlády, kterou přinesou tyto volby, vyřešení mnoha problémů. (ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Vybraní lidé patří mezi zástupce různých skupin obyvatel - z oblasti kultury, sportu, podnikatelské sféry či záchranářů. Podle toho také očekávají, že nová vláda zlepší podmínky v jejich profesích, zároveň však chtějí, aby přednostně řešila největší problémy země.

"Nezadlužovat stát, zefektivnit výběr daní, konečně udělat něco s korupcí. Těch problémů je plno," řekl například Michal Klimeš, náčelník Horské služby Jeseníky.

"Věřím, že po volbách se konečně uklidní situace ve společnosti, a očekávám zlepšení morálky v politice. Vláda by také měla udělat kroky k tomu, aby lidé začali víc utrácet. Od toho se odvíjí celá ekonomika," doplnil Pavel Ševčík, majitel nakladatelství Veduta Štíty vydávajícího knihy s regionální tematikou. Ten přitom není jediný, kdo chce od vlády správná řešení v oblasti ekonomiky.

"Doufám, že nová vláda neprohospodaří očekávaný ekonomický růst a že nebude populisticky rozdávat, ale odpovědně hospodařit," míní totiž třeba i ředitel Moravské filharmonie Olomouc Vladislav Kvapil.

Musíte řešit nezaměstnanost, špatný zákoník či vepřín...

S tím navíc úzce souvisí problematika nezaměstnanosti, jejíž přednostní řešení by u nové vlády rád viděl dlouholetý trenér českých házenkářských reprezentací Lubomír Krejčíř.

"Většina problémů ve společnosti, nespokojenost a blbá nálada se odvíjí od toho, že je vysoká nezaměstnanost. Hodně mě tíží - a s tím souvisí právě nezaměstnanost - chování lidí vůči sobě navzájem. Přehnaná agresivita mezi řidiči, v zaměstnání, na ulicích, nesnášenlivost a nevraživost," nastínil.

"Vyřešit by se měl především občanský zákoník, ten prozatím vidím jako velkou tragédii. A pak také rozpočet, abychom se nedostali do žádného průšvihu," navrhuje pak horolezkyně Dina Štěrbová. Ta se přitom obává, že cesta k nové vládě bude problematická.

"Obávám se, že od voleb nemohu nic očekávat. Když se na tu situaci podíváte, žádná silná vláda z toho nevzejde. Budou to samé boje s malou převahou. Nejsem moc optimistická," nastínila Štěrbová.

"S velkým očekáváním jde bohužel často ruku v ruce velké zklamání," přidává se pak i Veronika Klusáková, pedagožka Filozofické fakulty Univerzity Palackého a někdejší programová ředitelka festivalu Academia Film Olomouc.

"Přesto nechci být při zemi. Přála bych si proto, aby nová vláda konečně prosadila zákon o státní správě, vzala za své teze projektu Rekonstrukce státu, zrušila vepřín v Letech a posunula republiku, kam patří, tedy mezi civilizované země," dodává.

...zjednodušit administrativu nebo přijmout zákon o horách

Oslovení lidé by navíc díky své osobní zkušenosti nové vládě dokázali navrhnout řadu kroků, které by měla udělat přímo v jejich profesích či oblastech, kterým se věnují.

"Z hlediska podnikání nezvyšovat daně a hlavně je stabilizovat. Je také potřeba snížit a zjednodušit administrativu. Například získat stavební povolení pro výstavbu výrobních prostor je čím dál komplikovanější," shrnul třeba Josef Žáček, majitel společnosti Česko-slezská výrobní a držitel ceny podnikatel roku 2012 Olomouckého kraje.

Fotogalerie

Předčasné parlamentní volby 2013

Ondřej Liška ze Strany zelených a Štefan Tišer ze Strany rovných příležitostí
Lidé přicházejí do volební místnosti v Radčicích na Liberecku. (25. října 2013)
Lidé hlasují v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny. (25. října 2013)
Andrej Babiš (ANO) odevzdal svůj hlas v Praze 4. (25. října 2013)

Na fotogalerii se podívejte zde

"Měly by se také zjednodušit pracovní smlouvy - ať už z pohledu navázání pracovního poměru nebo jeho zrušení. Obecně řečeno: politici by měli komplikovat podnikatelům život jen v nejnutnější míře," dodal.

"Z pohledu nás jako záchranářů bych se přimlouval o větší zakotvení Horské služby v rámci záchranného systému, abychom nemuseli bojovat o každou korunu. A určitě bych přivítal, kdyby se znovu začalo pracovat na zákonu o horách, o který usilujeme řadu let. Byl by velmi užitečný. Svědčí o tom zkušenosti ze zemí, které ho mají," vyzývá pak budoucí vládu náčelník Horské služby Michal Klimeš.

Majitel nakladatelství Pavel Ševčík by zase přivítal zrušení DPH na knihy. "Knihy by se staly dostupnějšími. Nulová sazba daně na knihy je běžná v řadě vyspělých zemí. Pomohlo by to jak nám, nakladatelům, tak čtenářům a jejich vzdělanosti," dává tip budoucí vládě.

Nerušte bezhlavě vše po předchozí vládě, buďte rozvážní

Část osobností ale budoucí vládě připomíná, že by se neměla pouštět do bezhlavé "revoluce".

"Nemyslím, že by měla bořit všechno, co zavedla předešlá vláda. Například poplatky za návštěvu lékaře či pohotovosti," míní ředitel filharmonie Vladislav Kvapil.

"Ať řeší materiálno a věci důležité pro to, abychom prosperovali, ale nesmí zapomenout ani na sociální a kulturní stránku, což se často děje. Když tyto oblasti opomeneme, národ po etické stránce strádá," nabádá pak k rozvážnosti i fotograf Jindřich Štreit.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Další z rubriky

Firma Olomouce pro správu sportovišť stadion nezvládne, údržbu bude platit

JMÉNO PO MECENÁŠI. Jméno nese po svém zakladateli a mecenáši olomoucké kopané...

Olomoucká radnice si koupila za 145 milionů korun a balík akcií Andrův stadion, vlastními silami se o něj však nedokáže...

Běžkař s orientačními problémy ujel skupině, urazil desítky kilometrů

Policisté se na Hejnicku musejí potýkat s náročným terénem a s běžným autem by...

Náročnou noční akci mají za sebou členové horské služby, policisté, hasiči a další lidé, kteří se v Jeseníkách zapojili...

Krajská policie odmítla výtky ombudsmanky k zásahu vůči protestu v Lipníku

(Ilustrační snímek)

Vedení policie v Olomouckém kraji si stojí za tím, že listopadový zásah proti demonstrantům na mítinku prezidenta...

Najdete na iDNES.cz