Amatérský ochranář Andrej Csik vypustil do volné přírody vyléčenou samici včelojeda.

Amatérský ochranář Andrej Csik vypustil do volné přírody vyléčenou samici včelojeda. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Ochranáři zachraňují včelojedy. Jednoho vypustili, o mládě se starají

  • 1
Ornitologové z Uničova zachránili a v pondělí vypustili zpátky do přírody poraněnou samičku chráněného a vzácného dravce včelojeda lesního. Teď pečují o desetidenní mládě. I to chtějí ochranáři vrátit zpět do přírody.

Ve volné přírodě včelojedům chutnají vosy i sršni, nepohrdne broskví či meruňkou, a když se v jeho jídelníčku objeví myš, také mu to nevadí.

"Samičku včelojeda nedávno našli lidé na Hanušovicku, kam jsme pro ní jeli. Kvůli poraněnému křídlu nemohla lovit, nic nenašla, a tak hodně zeslábla. Vzal jsem si ji domů a pomaličku přikrmoval," popsal pracovník stanice Andrej Csik s tím, že včelojed není běžný dravec, který by jedl třeba hraboše.

Má rozmanitou potravu. Horší než to, čím zvíře krmit, byl stres, který si prožilo. "Naštěstí to dopadlo dobře. Zdá se, že je v pořádku. Je to úžasný pocit, vrátit zvíře zpět do jeho přirozeného prostředí," podotkl Csik.

Amatérský ochranář Andrej Csik vypustil do volné přírody vyléčenou samici
Amatérský ochranář Andrej Csik vypustil do volné přírody vyléčenou samici

Amatérský ochranář Andrej Csik vypustil do volné přírody vyléčenou samici včelojeda lesního. Asi rok starého jedince s poraněným křídlem nalezli lidé v okolí Podlesí a ochranář Csik se o něj pět týdnů staral.

A aby překvapení nebylo málo, na Jesenicku před pár dny lidé našli a předali pracovníkům stanice asi desetidenní včelojedí mládě. Jeho rodiče ovšem nejspíš dál brázdí oblohu v kraji. "Je vyloučené, že by patřilo k rodině dospělé zraněné samice, protože ta u nás byla už asi měsíc," popsal Csik.

Pokud se mládě naučí létat, na zimu odletí do zimoviště

Samotnému opětovnému osamostatnění včelojedí samičky v pondělí přálo počasí a zvíře navíc zvládlo zátěžové zkoušky. Což znamená, že "nanečisto" v terénu přesvědčilo své zachránce, že bezpečně létá a může se vrátit do přírody. Včelojeda lesního je v ní velmi těžké spatřit. Ke svému hnízdění potřebují naprostý klid. Do tuzemska jich ročně "na léto" přilétá podle odhadů kolem osmi set párů.

"Jde o tažného ptáka, který mívá monogamní vztah. Pokud ale jeden z páru zahyne, je přeživší schopen najít si nového partnera," popsal Csik. Dodal, že když se do konce srpna či začátku září naučí létat i nyní nalezené mládě, budou se jej snažit také vypustit, aby stihlo odtáhnout do zimoviště s ostatními včelojedy lesními.

V Záchranné stanici Stránské, která je zapojena v národní síti těchto stanic, měli zatím jen tři včelojedy lesní. Nejnovějším přírůstkem je mládě (na snímku) nalezené u Holčovic.

Každým rokem jich z nejrůznějších směrů táhne až sto tisíc na jih do Afriky přes Gibraltar a další tisíce přes turecký Bospor. Když doletí na místo, obrovská hejna se rozpadnou a ptáci se rozdělí. Jejich stavy se během posledních desetiletí výrazně snížily i proto, že mnoho ptáků právě při tahu někdo zastřelí.