Po čtyřech letech budou moci meteorologové hodnoty škodlivin ve vzduchu přesně změřit. Ilustrační foto

Po čtyřech letech budou moci meteorologové hodnoty škodlivin ve vzduchu přesně změřit. Ilustrační foto | foto: AP

Odborníci čtyři roky jen odhadovali, kolik smogu je v Olomouci

  • 0
Poslední téměř čtyři roky nemají meteorologové v Olomouci žádné přesné údaje o čistotě ovzduší ve městě. Veškeré hodnoty polétavého prachu, oxidů dusíku či síry musejí pouze odhadovat. Ve městě totiž po celou dobu nemají měřící stanici. Vhodný pozemek se jim podařilo najít až nyní.

Přesné hodnoty znečištění ovzduší odborníci nemají od roku 2007, kdy přišli o místo v areálu Androva stadionu, který se rekonstruoval a místo pro stanici už na pozemku nezůstalo. Od té doby jsou odkázaní na svůj odhad.

„Celou dobu jsme měli jednu stanici v Přerově a druhou v Prostějově a nezbývalo nám nic jiného, než situaci v Olomouci podle toho pouze odhadovat,“ řekl Miroslav Kučera z oddělení ochrany životního prostředí olomouckého krajského úřadu.

Odborníci z ČHMÚ sice tvrdí, že to nebyl tak závažný nedostatek, pokud by ovšem Olomoucký kraj schválil takzvanou regulační vyhlášku, která v případě velmi špatného stavu ovzduší dovoluje nařídit velkým znečišťovatelům omezit výrobu, pak by tu problém byl. Právě ČHMÚ totiž na svých stanicích sleduje, zda byly povolené limity překročeny.

Podle Libora Černíkovského z ostravského pracoviště ČHMÚ jeho kolegové během čtyř let domluvili nové místo už dvakrát, pokaždé si to však majitel pozemků nakonec rozmyslel.

„Najít vhodnou lokalitu nebylo ve městě vůbec jednoduché. Pro stanici je nutné přivést přípojku elektřiny, musí stát na volném prostranství, aby vzduch kolem ní volně proudil, a musí být splněna řada dalších předpisů, poblíž třeba nesmí být silnice,“ popsal Černíkovský.

Navíc, pokud už se meteorologům podařilo najít vhodnou plochu, tak se podle něj ne každému líbilo, že by tam stanice, která vypadá trochu jako stavební buňka, měla stát.

Podařilo se jim to až nedávno, měřící stanice a tedy i rapidně přesnějších údajů o ovzduší by se měli dočkat zhruba za měsíc.