Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odborníci zkoušeli, jak pomáhat na jezu, kde loni zemřeli čtyři lidé

  17:39aktualizováno  17:39
Lana pevně natažená přes Řepčínský jez v Olomouci. Na nich karabinami připoutaní muži v neoprenu, helmách i záchranných vestách. Na člunu plují proti zpěněné vodě pro tonoucího, kterého představuje plastový barel. Takové situace byly v sobotu k vidění u jezu, kde loni přišli o život čtyři lidé.

Nácvik záchranářské akce hasičů ve spolupráci s Vodáckou školou záchrany na "smrtícím jezu" v Olomouci-Řepčíně. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Odborníci z Vodácké školy záchrany z Nového Města nad Metují za asistence olomouckých hasičů testovali stávající, a současně vymýšleli další možné způsoby, co nejúčinnější pomoci topícímu se člověku. A to nejen proto, aby jej bylo možné co nejbezpečněji a nejrychleji dostat na břeh, ale aby při záchraně neohrožovali svůj život ani ti, kteří se snaží pomoci.

Právě to se loni na tomto místě stalo. Při školním výletě na raftech sjížděla skupina Mlýnský potok. Během pauzy u jezu jeden chlapec skočil do vody. Pro topícího se studenta skočila učitelka i instruktor. Všichni tři svůj boj s vodou prohráli.

Záchranná podkova, kterou nechalo Povodí Moravy umístit u jezu v
Varovná cedule u jezu v olomoucké čtvrti Řepčín, kde se v roce 2011 utopili...
Pracovníci Povodí Moravy montují u jezu v olomoucké čtvrti Řepčín, kde se letos

U jezu byla nedlouho po neštěstí instalovaná záchranná podkova i cedule varující jak vodáky, aby včas sesedli a loď přenesli, tak plavce před koupáním v nebezpečné zóně. V okolí jezu je také zábradlí. Během sobotního testování specialisté ozkoušeli i část z těchto ochranných prvků i s ohledem na zabezpečení při profesionální záchranné akci hasičů.

I pro vybavené profesionály totiž může být záchranná akce v podobném místě riziková. "Testujeme možnosti, jak by mohla vypadat adekvátní záchrana, kdyby se zde někdo topil," poznamenal Petr Ptáček z Vodácké školy záchrany s tím, že navržená řešení by měla pomoc laikům i profesionálům.

Fotogalerie

Každý jez je trochu jiný, a čím víc o něm záchrance ví, tím lépe by se měla pro všechny zúčastněné situace vyvíjet. Proto je důležité vyzkoušet, co by na tom kterém místě bylo účinné, připravit k tomu podmínky a dát i profesionálním záchranářům návod pro nejúčinnější postup. "Tím se jednak zrychlí záchrana topícího se člověka, a také nejsou zbytečně ohrožovány další životy," vysvětlil Ptáček.

Odborníci na místě v praxi vyzkoušeli různé simulované situace. "Každý jez má svá specifika, takže záchranu na jezu nelze zobecnit. Proto chceme hasičům vymyslet nejlepší řešení. Jakmile vymyslíme nejbezpečnější alternativy, sepíšeme postup a Povodí Moravy, které si testování zadalo, navrhneme také opatření, která je třeba ještě u jezu provést," vypočítal Ptáček.

Až bude vše nachystané, předvedou hasičům přímo na místě simulované ukázky záchrany. "Určitě má podobná věc smysl. I když samozřejmě máme absolvovaný základní výcvik ve vodním válci a také máme v Olomouci potápěčský tým, ale o jezu je třeba vědět co nejvíc. A je dobré znát i další možnosti pro případný zásah," komentoval jeden z přítomných hasičů.

Ani jedna z obětí nespadla z lodě

"Chceme, aby ta opatření nebyla dělaná náhodně, ale na profesionální úrovni. Čekali jsme proto i na dnešní testy, aby zabezpečení vyhovovalo představitelným situacím, které na daném místě mohou nastat," poznamenala mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová s tím, že budou také usilovat o získání razítka od Českého svazu kanoistiky, které by stvrdilo profesionálně vymyšlené zabezpečení jezu. Povodí Moravy má zájem provést dané testování také na jezu v Oseku nad Bečvou.

Ani jedna z loňských obětí jezu v Olomouci - Řepčíně nespadla do vody z lodě nebo raftu. První žena byla se svými dětmi na výletě na kolech a do vody skočila, protože se v ní začal topit její syn. Tomu se tam skutálel batoh.

Oběti květnové tragédie sice na výletě na raftech byly, ale ve vodě se ocitly během přestávky a her na břehu. Proud nejprve strhl třináctiletého žáka, který skočil do vody na jiném místě, než měl dovoleno. Pomoct mu nedokázal instruktor a ani učitelka, kteří nakonec také zaplatili životy.
Nejčtenější

Slavia - Olomouc 3:1, domácí rozhodli při smršti v závěru, i díky videu

SLÁVISTICKÁ RADOST Slávistický kapitán Milan Škoda slaví   gól se spoluhráčem...

Před pěti i před třemi roky Olomouc v Edenu zvítězila, v neděli však na třetí výhru v řadě na hřišti Slavie nedosáhla....

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Odpustila jsem, říká žena, která potrestala komunistu za kolektivizaci

Jarmila Nohavičková z Náměště na Hané (95 let). Až do svých 70 let učila, vedla...

Jen dvakrát viděla Jarmila Nohavičková svého muže na kolenou. Poprvé na konci roku 1951, když se před nuceným...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Olomouc vyhrála ve Zlíně a slaví postup, ve čtvrtfinále ji čeká Plzeň

Hráči Olomouce slaví gól v síti Zlína.

Čtvrtfinále hokejové extraligy už zná všechny účastníky. Po Liberci postoupila z předkola play off také Olomouc, která...

Další z rubriky

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Kraj se za miliony propaguje na tenise, rozděluje je firma bosse Černoška

(Ilustrační snímek)

Olomoucký kraj ročně utratí přes pět milionů korun za propagaci na sportovních akcích. Nesází přitom příliš na masové...

Najdete na iDNES.cz