Odborníci z Vodácké školy záchrany vyzkoušeli na jezu v Olomouci - Řepčíně, na kterém loni zemřeli čtyři lidé, záchranu topícího se člověka s pomocí nových bezpečnostních prvků.

Odborníci z Vodácké školy záchrany vyzkoušeli na jezu v Olomouci - Řepčíně, na kterém loni zemřeli čtyři lidé, záchranu topícího se člověka s pomocí nových bezpečnostních prvků. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Odborníci zkoušeli záchranu člověka z jezu, kde zemřeli čtyři lidé

  • 5
Boj o život muže topícího se pod jezem se "na zkoušku" odehrál v Olomouci-Řepčíně. Odborníci tam otestovali nové bezpečnostní prvky, které toto místo na Mlýnském potoce posunuly - co se vybavení pro záchranu tonoucího týká - na přední příčky v zemi. Důvodem jejich instalace je loňská smrt čtyř lidí.

Na jezu byla už od loňska záchranná házecí pěnová podkova určená především laikům. Novinky - dvě ocelová lana nad vodou i speciální stupačky - mají sloužit hlavně profesionálům.

Neznamená to ovšem, že by jez ztratil svůj přídomek "nebezpečný". Vodáci i ostatní lidé tam musejí být obezřetní stále. Místo je ovšem nyní podstatně bezpečnější pro ty, kteří se topícímu vypraví na pomoc. Zvýší se tím naděje, že tonoucí přežije a záchranář nebude riskovat víc než je nezbytně nutné.

"Aby nehrozilo, že by se tam někdo topil, musela by se investovat řada milionů do celkové přestavby toho jezu," podotkl Petr Ptáček z Vodácké školy záchrany.

Její odborníci pro Povodí Moravy opatření navrhli a také vyzkoušeli, jak by záchranná akce ve vířící zpěněné vodě válce jezu v praxi vypadala.

Jez dostal cedule, podkovu i lana a stupačky pro záchranáře

"Jde o to, že se jez stal pro záchranáře bezpečnější a k tonoucímu se pomoc dostala rychleji. V tomto směru jde o nejlépe pro záchranu vybavený jez v České republice," konstatoval Ptáček.

Nácvik záchrany na jezu

Obdobná opatření sice dělali loni i na jezu v České Šternberku, tam ale nakonec správce povodí nechal některé prvky zase odmontovat.

Na řepčínském jezu k výstražným cedulím, zábradlí i podkově, kterou člověk ze břehu může hodit tonoucímu, nově přibyly kotevní prvky s ocelovými záchrannými lany.

První z nich je těsně pod jezem ukotvené do zdí vývaru a slouží k zabezpečení zavěšeného záchranáře pohybujícího se ve vodním válci. Druhé lano je na obou stranách upevněno několik metrů pod jezem a slouží k zajištění záchranného člunu proti jeho vtažení do vodního válce. Ve zdech na obou březích se objevila také ocelová stupadla a madla, pro bezpečný výstup a sestup záchranářů.

Ani jedna z loňských obětí nespadla do jezu z lodě

Povodí Moravy, které zabezpečení nechalo nainstalovat, dostane i potřebný certifikát o zabezpečení místa.

"Řepčínský jez patří z hlediska případné záchrany tonoucích mezi nejvybavenější stavby tohoto typu na Moravě," potvrdila mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. Současné práce vyšly vodohospodáře na zhruba sto dvacet tisíc korun.

Ani jedna z loňských obětí řepčínského jezu poněkud paradoxně nespadla do vody z lodě. Nejprve zemřela žena, která byla s dětmi na výletě na kolech a do vody skočila pro tonoucího syna.

Tři oběti loňské květnové tragédie pak sice byly na výletě na raftech, ale ve vodě se ocitly během přestávky a her na břehu. Proud nejprve strhl třináctiletého žáka, který skočil do vody na jiném místě, než měl dovoleno. Pomoct mu nedokázal vodácký instruktor ani učitelka, kteří za ním skočili, a sami nakonec také zaplatili životem.