Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Kamaryt, MF DNES

Naštvaní lidé se odpojí od městského tepla v Jeseníku, další to plánují

  • 9
Lavinu odpojování paneláků od centrálního vytápění v Jeseníku spustili lidé z bytového družstva Keprník. Po téměř dvou letech získali stavební povolení, a mohou se tak odstřihnout od městské teplárenské sítě. Slibují si od toho úspory a větší přehled o financích. Pro radnici to ale znamená problém.

„Jsem rád, že jsme konečně uspěli, i když to bylo hodně složité. My jsme už měli stavební povolení, jenže město se odvolalo na krajský úřad a ten povolení zrušil. Muselo proto proběhnout další kolo, které jsme díky bohu vyhráli,“ popsal peripetie předseda bytového družstva Keprník Jiří Smrž.

Jeho postoj nezměnilo ani jednání zástupců „rebelujících“ družstev s vedením radnice.

„Nepadlo tam nic, co by nás mohlo zviklat. Takže už brzy zahájíme práce, které povedou k odpojení bytů v naší správě od centrálního zásobování teplem,“ řekl Smrž.

Jen v případě Keprníku jde o odpojení 46 bytů, což jsou dva kompletní vchody jednoho paneláku. Po jeho vzoru navíc usilují o odpojení také další bytová družstva. Lidé chtějí topit levněji a jsou přesvědčeni, že malé domovní kotelny jim ušetří peníze.

„Centrální vytápění by mělo být levnější, ale v Jeseníku není“

Naopak radnici to přidělává starosti. Město je totiž vlastníkem kotelen a rozvodů v Jeseníku a pronajímá je provozovateli, kterým je teplárenská společnost Sateza.

„Obáváme se dominového efektu, který může vést až ke kolapsu centrálního vytápění,“ říká starosta Jeseníku Adam Kalous.

Jednání se zástupci bytových družstev totiž žádný výsledek nepřinesla, i když je odborníci seznámili s úskalími a náklady na odpojení od centrálního tepla. Družstva dál trvají na svém.

„Nechali jsme si zpracovat studii od renomované firmy a máme také informace z jiných měst, kde se družstva odpojila od centrálního vytápění. Úspory jsou prokazatelné. Navíc budeme mít přehled o financích za teplo, které jsou nyní značně neprůhledné,“ řekla Naděžda Šoralová, zastupující Stavební bytové družstvo Jeseník, které je největším v Jeseníku a připravuje odpojení asi 160 bytů.

„Centrální vytápění by mělo být levnější, než když se topí jednotlivě, ale v Jeseníku to tak není. Máme spočítáno, že po odpojení a přechodu domů, které spravujeme, na domovní systémy, ušetří lidé za teplo až desítky procent nákladů,“ dodala.

Starosta: Odpojení může ohrozit celou síť zásobování teplem

Pro město znamená snaha družstev vytápět byty svými domovními kotelnami velký problém. Změní se totiž podmínky dojednané před třemi lety s teplárenskou firmou Sateza. Síť se po odpojení asi tří stovek bytů výrazně změní a Sateza by musela výrazně omezit výrobu tepla a teplé užitkové vody, takže nebude mít předpokládané tržby. Navíc odpojování celých vchodů či domů může mít dopad na funkčnost celé soustavy.

„Centrální zásobování teplem je nějak nastavené, vyladěné. Tak razantní zásah do sítě určitě způsobí problémy. Městu navíc budou hrozit vysoké sankce za nedodržení smlouvy. Navíc pokud se soustava centrálního vytápění stane nefunkční, město utrpí škody na svém majetku v řádu desítek milionů. Bohužel tyto věci stavební úřad nebere v potaz,“ shrnul starosta Kalous.

Například Petr Linhart z Asociace dodavatelů tepla a technologií nevidí přechod z centrálního systému na domovní kotelny jako výhodný.

„Rozhodně lidé tolik neušetří. Když se spočítají všechny náklady, tak rozdíl nebude zajímavý. Navíc družstvům přibudou starosti o vytápění,“ sdělil Linhart. Podle něj také dojde k tomu, že po odpojení většího počtu bytů se náklady budou dělit mezi méně odběratelů, a tím porostou ceny tepla pro ty, kteří zůstanou v systému.

„Pokud lidé něco ušetří, rozhodně to nebude tolik, aby se jim tak zásadní změna vyplatila,“ přidává se starosta Jeseníku.