Markéta Záleská (uprostřed) ve štábu ODS při posledních krajských volbách v roce 2012

Markéta Záleská (uprostřed) ve štábu ODS při posledních krajských volbách v roce 2012 | foto: Vladislav Galgonek

Kauza Vidkun vzala političce ODS post lídra, kvůli vazbám na Langera

  • 0
Olomoucká kauza v ODS zasáhla do sestavování kandidátky pro blížící se krajské volby. Aféru uvnitř strany využili odpůrci Markéty Záleské, dosavadní favoritky na jedničku kandidátky. Podle ověřených zjištění MF DNES post lídra nezíská, o hlasy voličů se dokonce vůbec ucházet nebude.

Političce uškodil především fakt, že před lety pracovala jako asistentka Ivana Langera, jenž nyní v aféře spolu s dalšími lidmi figuruje. Navíc je i dnes s exministrem vnitra spojená přes projekt Muzeum Olomoucké pevnosti a po odchodu Langera z politiky platí za jednoho z jeho blízkých lidí ve zdejší ODS.

Kritici Záleské uvnitř strany argumentovali, že právě vazba na Langera by nynější krajskou zastupitelku a s ní i celou stranu ve volbách poškozovala. Na kandidátce se proto vůbec neobjeví.

Sama se však prvního místa kandidátky vzdát nechtěla, jak MF DNES nezávisle na sobě potvrdily dva zdroje, které detailně znají zákulisí jednání o kandidátkách.

Ještě v říjnu byla favoritkou. Vnitrostranickému tlaku ale zhruba začátkem listopadu, tedy po necelém měsíci od vypuknutí olomoucké kauzy, neodolala. Oficiálně se pak účasti v krajských volbách vzdala ve středu 18. listopadu na okresním sněmu ODS.

Komentář Záleské se nepodařilo získat, mobil nezvedala.

Cennou pozici získává uničovský starosta Horák

V čele kandidátky ODS tak bude příští rok stát uničovský starosta Dalibor Horák. Padesátiletý politik za cenu vnitrostranické rozepře získal cennou pozici. A to navzdory tomu, že preference ODS v posledních letech výrazně klesly.

Teoreticky je totiž stále možné, že se občanští demokraté i při slabším volebním výsledku jen s pár mandáty mohou dostat do vedení kraje a jejich lídr třeba do kanceláře náměstka hejtmana.

Pustit dovnitř ho hypoteticky může v případě vítězství i ČSSD, která navzdory obvinění svého hejtmana Jiřího Rozbořila v aféře zůstává v levicově orientovaném kraji jedním z favoritů. Strany v regionu totiž už několikrát ve vládnoucích koalicích uzavřely i zcela ideově protichůdná spojení pravice a levice.

Fakt, že si model někdejších velkých koalic stále dobře pamatují a v případě nutnosti ho použijí, partaje potvrdily naposledy po loňských volbách do obecních zastupitelstev. Radnici krajského města ovládlo pragmatické spojení ČSSD, ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Vítěze voleb, hnutí ANO, se jim tímto podařilo poslat do opozice.

Navíc právě v tomto souboji o hlasy voličů dokázala ODS i překvapit. Kvůli tehdejšímu poklesu preferencí jí mnozí v celé republice prorokovali pád do politického zapomnění. V Olomouci ale dokázala překonat desetiprocentní hranici, její tehdejší lídr Martin Major se stal prvním náměstkem primátora.

O podobnou šanci na místo ve vedení hejtmanství Záleská přišla. Občanské demokraty vedla coby lídryně při posledních krajských volbách v roce 2012, nakonec skončili v opozici.

Ještě v půlce října byla Horákova pozice slabší

Ještě v druhé půlce října vše nasvědčovalo tomu, že si post jedničky vyzkouší znovu. Zájem o něj měl ovšem také Horák. „Jeho pozice je však slabší. Spíše to vypadá právě na Záleskou,“ uvedl tehdy zdroj MF DNES.

V tu dobu však už stránky novin plnila olomoucká kauza. Obviněni jsou v ní dva vlivní krajští policisté Karel Kadlec a Radek Petrůj, podnikatel Ivan Kyselý a hejtman Jiří Rozbořil. Ten je jako jediný na svobodě, ostatní jsou ve vazbě. V aféře figuruje i Ivan Langer, Kyselého dlouholetý přítel a dnes také obchodní partner. Policisté mu při domovních prohlídkách zabavili dokumenty. Obviněný však není.

Záleská byla před lety asistentkou v Langerově olomoucké poslanecké kanceláři. V současné době je spojuje mimo jiné i občanské sdružení Muzeum Olomoucké pevnosti, jež se stará o areál Korunní pevnůstky. Záleská je podle výroční zprávy za loňský rok jeho ředitelkou, Langer předsedou správní rady. Sdružení dostalo na rozjezd 25 milionů díky Langerově aktivitě při schvalování státního rozpočtu, dalších 13 milionů přiteklo z fondů EU.

Byla favoritkou, ale také někdejší asistentkou Langera

A právě vazba na exministra vnitra Záleské post lídra vzala. „Toto byl nejčastější důvod, který zazníval z úst jejích odpůrců,“ uvádí zdroj MF DNES. Jedničkou tak bude starosta Uničova Dalibor Horák.

Fakt, že o post lídra dlouhodobě usiluje, MF DNES Horák potvrdil. Stejně jako to, že před časem měla o čelo kandidátky zájem i Záleská. Horák ovšem jednoznačně odmítl, že by na političku zaútočil kvůli její vazbě na Langera.

„Paní Záleská měla krátký projev. Oznámila, že nemíní kandidovat. Žádná další diskuse se nevedla,“ popsal Horák dění na oblastním sněmu ODS za olomoucký okres.

Právě odsud si 18. listopadu odnesl nominaci na lídra. Nyní čeká na 11. prosinec, kdy by ji mělo stvrdit jednání krajské buňky strany.

Horák současně potvrdil, že jeho někdejší konkurentka z blížících se voleb vypadla úplně. „Žádnou nominaci na nějaké místo kandidátky na okresní úrovni nedostala. Ani o ni nežádala, nehlasovalo se o tom. Oznámila, že nebude kandidovat na žádném místě,“ dodal.

V místní ODS Horák patří spíše do tábora kolem někdejšího primátora, nynějšího poslance a místopředsedy ODS Martina Novotného. Naopak Záleská je spjata s druhým křídlem ODS v kraji s vazbami na Langera, jenž má ve straně stále jistý vliv.

Vztah Novotného a Langera je přitom dlouhodobě napjatý. V reakci na kauzu navíc Novotný na Langera, Kyselého a Kadlece podal trestní oznámení. Chce totiž nechat prověřit podezření, že si Kadlec díky vysoké funkci u policie lustroval například peníze na Novotného bankovním účtu či jeho nákup auta a získané informace pak údajně předával Langerovi a Kyselému.