Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Starostu Loučné odvolali z funkce, policie teď vyšetřuje zakázky obce

  12:43aktualizováno  12:43
Jeden z nejznámějších sociálních demokratů v Olomouckém kraji a také jeden z nejlépe hodnocených starostů vesnic Pavel Martínek skončil po 17 letech ve vedení Loučné nad Desnou na Šumpersku. Odvolání přitom provází trestní oznámení na neznámého pachatele podané zastupiteli kvůli hospodaření obce.

Pavel Martínek byl odvolán z funkce starosty Loučné nad Desnou. Policie se navíc na popud zastupitelstva začala zabývat zakázkami z dob jeho starostování. | foto: koláž iDNES.cz

Novým starostou Loučné nad Desnou se stal záchranář z Horské služby Jeseníky Jaroslav Sembdner (ODS).

"Teď je potřeba zklidnit situaci a dotáhnout obec do voleb. A taky začít napravovat průšvihy, pokud je to ještě možné," uvedl Sembdner. Proč konkrétně obec trestní oznámení podala však nechtěl prozradit.

"Obecně jde o závažné chyby v hospodaření obce. Dokud kauzu vyšetřuje policie, nebudu uvádět podrobnosti," řekl.

Policie potvrdila, že kauzu vyšetřuje. "Prověřujeme trestní oznámení na neznámého pachatele. Bližší podrobnosti není možné sdělit," uvedl šumperský policejní mluvčí Josef Bednařík.

Do voleb na podzim půjdu, mám čisté svědomí, říká exstarosta

Sám Martínek, který už byl u výslechu jako svědek, byl o něco sdílnější. "Policii jsem poskytl veškeré podklady a vysvětlení. I když jsem jako svědek, je evidentní, že je oznámení namířeno proti mně. V době, kdy jsem řídil obec, prý docházelo k předražování zakázek," řekl na dotaz MF DNES.

"To je ale nesmysl, protože zakázky se vždycky soutěžily. Menší vybírala naše komise a rozhodovalo zastupitelstvo. Větší zakázky jsme si nechávali vysoutěžit odbornými firmami," dodal.

Dlouholetý komunální politik je v současnosti ještě členem rady Olomouckého kraje a v minulých volbách do Sněmovny neprošel jen těsně, i když byl až na šestém místě krajské kandidátky.

"Vím, že takové trestní oznámení může znamenat konec politické kariéry, i když se ukáže jako neopodstatněné. Tak to zkrátka chodí," uvědomuje si Martínek. Navzdory policejnímu vyšetřování obecních zakázek odmítá, že by z politiky odešel.

"Zůstávám řadovým zastupitelem. Zůstanu také radním kraje a mohu říct, že určitě půjdu také do podzimních komunálních voleb, protože mám čisté svědomí. Lidem se budu snažit ty pomluvy vysvětlovat," odmítá jakékoliv pochybení.

Místní ČSSD zatím za odvolaným starostou stojí

Šéf sociálních demokratů v regionu Jiří Zemánek připustil, že pro ČSSD je Martínkovo odvolání a vyšetřování policií hodně nepříjemné.

"Tohle se stává, že zastupitelstvo odvolá starostu. Horší je, pokud je vyšetřován. I když je spousta případů, kdy se trestní oznámení zneužívá. Poškozuje to jak jeho, tak stranu, za kterou kandidoval. Navíc když jde o tak známého člověka, jakým Pavel Martínek bezesporu je," řekl Zemánek.

Za odvolaného starostu se šéf krajské ČSSD zatím postavil. "Zastupitelé si často řeší vzájemné vztahy přes trestní oznámení, takže je třeba ctít presumpci neviny. Víme z více případů, že politik je už tak dehonestován, že s vysokou pravděpodobností v politice končí, i když je nevinen. Ta nálepka vyšetřovaného člověka se velmi těžko sundává," sdělil Zemánek.

I z jeho vyjádření je patrné, že o situace v Loučné byla velmi napjatá. "Byly tam nepochybně rozpory. Otázka je, jakého druhu. Možná hrálo roli také jeho dlouhodobé angažmá ve funkci starosty. A je to i v komunální politice, že se z koaličních zastupitelů vlivem okolností stanou opoziční a obráceně. Na vesnici to přitom může zcela změnit poměr sil," doplnil Zemánek.
Nejčtenější

Inzultace rozhodčího ukončila basketbalové čtvrtfinále v Opavě

Václav Bujnoch (ve žlutém) z Opavy uniká Darku Čohadarevičovi z Olomoucka.

Druhé utkání čtvrtfinále Národní basketbalové ligy mezi Opavou a Olomouckem muselo být předčasně ukončeno už v osmé...

Sudí inzultaci nafilmoval, žaluje Olomoucko. Zápas by se mohl opakovat

Radovan Kouřil (ve žlutém) z Opavy útočí na koš Olomoucka kolem Darha...

Čtvrteční čtvrtfinále basketbalové ligy mezi Opavou a BK Olomoucko bylo předčasně ukončeno. Důvodem byla údajná...Inzultace sudího Kučery nebyla prokázána. V Opavě se bude dohrávat

Jakub Šiřina (ve žlutém) z Opavy padá pod nohy Darka Čohadareviče z Olomoucka.

V případě předčasně ukončeného čtvrtfinálového utkání mezi basketbalisty Opavy a Olomoucka je znovu vše jinak. Zápas...

To by Havel nevymyslel. Tečkou za „inzultací sudího“ bylo absurdní divadlo

Rostislav Dragoun (vlevo) z Opavy rozehrává akci kolem Marka Sehnala z...

Nezvykle - dvěma trestnými hody Filipa Zbránka a jedním Luďka Jurečky - začal duel Opavy a Olomoucka ve čtvrtfinále...

Dusíme se, zlobí se lidé u dostavované D1 na Skansku kvůli oblakům popílku

Na stavbě předposledního úseku dálnice D1 je u obce Buk na Přerovsku využíván...

Možné porušení předpisů pro nakládání s teplárenským popílkem ze staré skládky u obce Buk na Přerovsku firmou Skanska...

Další z rubriky

Opilý dělník spadl z lešení na dlažbu, život mu zachránili kolegové

(Ilustrační snímek)

Vážným zraněním skončily v neděli na Jesenicku stavební práce prováděné skupinou dělníků. Jeden z nich spadl z lešení,...

Církevní restituce stoply těžbu dřeva, lidé z Jesenicka přišli o práci

Ilustrační foto

Na Jesenicko, které dlouhodobě trápí vysoká nezaměstnanost, dolehla další rána. Stovky dřevorubců a lidí pracujících v...

Elektrárnu Dlouhé Stráně zvolili čtenáři unikátním turistickým cílem

Horní nádrž přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně na vrcholu stejnojmenné...

V hlasování o nejzajímavější unikátní turistický cíl v regionech zvítězila přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně...

Najdete na iDNES.cz