Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Okolí Sovince skrývá unikát, jeho okolí je protkáno jeskyněmi

  11:27aktualizováno  11:27
V okolí hradu Sovince se nacházejí unikátní puklinové chodby a prostory dlouhé desítky metrů. Kromě speleologů o tom málokdo ví. Jejich existenci prozradil bývalý jiříkovský starosta a řezbář Jiří Halouzka.

Bývalý starosta Jiříkova na Bruntálsku Jiří Halouzka narazil před deseti lety při plánování parkoviště na informace o zdejším jeskynním systému. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Dvě jeskynní průrvy o délce až osmdesát metrů a k tomu další desítka podzemních puklin, chodeb a komínů táhnoucích se vápencovým masivem od Sovince až po tři kilometry vzdálený Jiříkov a možná i dál.

Na tohle všechno narazil Jiří Halouzka, když nahlížel do plánů a náčrtů speleologů, kteří v 60. letech v okolí Sovince dělali sondami první průzkum. Nevěřil svým očím.

K unikátnímu podzemnímu labyrintu a dvěma jeskyním pod sovineckou loukou, o kterých věděli jen zasvěcení, se dostal náhodou před deseti lety, kdy ještě coby starosta Jiříkova chtěl právě na louce u hradu vybudovat parkoviště. Kvůli jeskyním ale musel ze svých plánů upustit a Sovinec tak dodnes pořádné parkoviště pro davy lidí nemá. Zato má ale raritu, o které kromě pár pamětníků a jeskyňářů málokdo ví.

"Místní mají informace o průchozí chodbě z hradního příkopu k baště vnějšího opevnění u Sovince nebo gotických sklepech pod hradním nádvoří. Možná viděli pár puklin vedoucích do podzemí a komínů, ze kterých vylétají netopýři. Podle plánů a mapek jeskyňářů je toho tady ale mnohem víc," popisuje řezbář Halouzka. A sovinečtí speleologové, kteří mají bádání v oblasti na starosti, mu dávají zapravdu.

V předhůří Jeseníků jde o unikát

"Od 80. let, co se průzkumu oblasti věnujeme, jsme do registru Agentury ochrany přírody a krajiny ČR vepsali desítku nových puklinových jeskyních. Patří mezi ně i ty v sovineckém lomu, které se napojují na prostory pod loukou, kde mělo kdysi skutečně stát parkoviště pro Sovinec," nastínila jednatelka skupiny sovineckých speleologů Marie Mazalová.

Bývalý starosta Jiříkova na Bruntálsku Jiří Halouzka (na snímku) zjistil narazil před deseti lety při plánování parkoviště na informace o zdejším jeskynním systému. Od té doby se o něj zajímá.Bývalý starosta Jiříkova na Bruntálsku Jiří Halouzka (na snímku) zjistil narazil před deseti lety při plánování parkoviště na informace o zdejším jeskynním systému. Od té doby se o něj zajímá.

Jiří Halouzka ukazuje na louku, pod kterou se nachází dvě puklinové jeskyně. Na snímku vpravo u jednoho z komínů vyvěrajícího z podzemí. foto: Luděk Peřina, MF DNES

Současně zdůraznila, že jde o velmi hodnotný nález. "Komplex je to unikátní, v předhůří Jeseníků totiž kolem dokola žádné podobné jeskyně nejsou. O jeskyních u Sovince ví jen jeskyňářská společnost a lidé, kteří se speleologií zabývají. A tak to zřejmě i zůstane," poukazují jeskyňáři na to, že se o zpřístupnění podzemí do budoucna neuvažuje.

"S pomocí radaru se nám podařilo potvrdit spoustu volných prostor, bohužel už ale ne to, že by na sebe nějak navazovaly a že by se jednalo o průchozí komplex. Nicméně jsme v hloubce kolem 74 metrů a vodní hladina je až ve 160 metrech pod zemí, takže je co zkoumat," shrnula Mazalová.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Já a betonář? Tomu se jen usmívám, netrápí se Venera svou pověstí

Olomoucký trenér Zdeněk Venera během čtvrtfinále s Plzní.

Zatím jako jediný v extraligové historii provedl tým z předkola až do finále. „I když jsme neměli v týmu hráče typu...

Další z rubriky

Běžkař s orientačními problémy ujel skupině, urazil desítky kilometrů

Policisté se na Hejnicku musejí potýkat s náročným terénem a s běžným autem by...

Náročnou noční akci mají za sebou členové horské služby, policisté, hasiči a další lidé, kteří se v Jeseníkách zapojili...

Kontroverzní přístavba muzea má v centru Olomouce vyrůst do šesti let

Vizualizace plánované lehce pozměněné podoby Středoevropského fóra jak ji pro...

Otázka, jež roky rozděluje Olomoučany, je vyřešená. Jak zjistila MF DNES, je již rozhodnuto o podobě plánované...

Exšéf exekučního úřadu Runták zakládá stranu, chce dobýt olomouckou radnici

Někdejší ředitel Exekutorského úřadu v Přerově Robert Runták. Známý je i díky...

Robert Runták, který roky řídil Exekutorský úřad v Přerově, chce vstoupit do politiky. Zakládá nové politické hnutí...

Najdete na iDNES.cz