Nová unikátní kniha mapuje rok 1968 v Olomouci včetně vpádu armád Varšavské...

Nová unikátní kniha mapuje rok 1968 v Olomouci včetně vpádu armád Varšavské smlouvy. Přináší mimo jiné fotografie z tehdejšího dění v ulicích města v době příjezdu okupačních vojsk. | foto: publikace Olomouc v roce 1968

Detaily okupace či stavby Prioru. Nová kniha mapuje Olomouc v roce 1968

  • 1
Detaily z okupace Olomouce sovětskými vojsky v roce 1968, ale také tehdejší dění v buňkách politických stran a na univerzitě či zákulisí příprav vybudování obchodního domu Prior coby symbolu normalizace. I tomu se věnuje nová unikátní kniha Olomouc v roce 1968 vynášející na světlo dosud neznámá fakta.

„Jedná se o první regionální souborné zpracování událostí roku 1968 v naší republice, v čemž tak naše město získává primát,“ představuje více než dvousetstránkové dílo jeho editor a také jeden z autorů Miloslav Čermák.

Výjimečnou knihu, která vychází k aktuálnímu 47. výročí sovětské invaze a následné okupace Československa v noci z 20. na 21. srpna 1968, dalo dohromady deset olomouckých historiků.

Autoři publikace

Josef Bieberle, Miloslav Čermák, Ladislav Daněk, Emil Gímeš (†), Karel Konečný, Miloslav Pojsl, Milan Tichák, Pavel Urbášek, František Všetička, Pavel Zatloukal

„Měla by sloužit nejen současníkům, ale i budoucím generacím, zejména pak mladým lidem, pro poučení a také k tomu, aby se na tyto události nikdy nezapomnělo,“ přemítá Čermák.

Fakt, že se Olomouc souhrnného zdokumentování „svého“ roku 1968 dočkala až nyní, si historik vysvětluje mimo jiné tím, že regionálním novodobým dějinám je konkrétně v Olomouckém kraji obecně věnována minimální pozornost.

„Zatímco v šedesátých letech stály regionální dějiny na prvním místě zájmu historiků, dnes se ubírají jiným směrem. Roli také sehrála skutečnost, že základní archivní fondy pro výzkum nezbytné, například fond okresní organizace KSČ v Olomouci, byly po mnoho let nepřístupné. Teprve před několika lety začaly být odborně zpracovávány,“ vysvětluje.

Kniha přibližuje reálie v KSČ či podnicích i stavbu Prioru

Téma pojali jednotliví autoři velkoryse, rozhodně se nezaměřují jen na samotný vpád vojsk Varšavské smlouvy. V jedenácti statích se věnují mimo jiné politické situaci ve městě před rokem 1968, činnosti KSČ v letech 1968 až 1970 či tehdejším poměrům v olomouckých podnicích, na univerzitě i v církevních kruzích.

Kromě toho se zaměřili také na tehdejší stav literární vědy i výtvarné kultury a v neposlední řadě na jeden z nejvýraznějších důsledků normalizace - vybudování olomouckého obchodního domu Prior.

Kniha mapuje '68 v Olomouci

„Tato kolektivní monografie v koncentrované formě představuje dosavadní sumu poznání událostí kolem roku 1968 a počátků takzvané normalizace v Olomouci,“ shrnuje další z autorů, historik a náměstek olomouckého primátora Pavel Urbášek.

Kromě textů čtenáři uvnitř knihy objeví mnoho archivních fotografií, a to jak z dramatických srpnových dnů, tak z přípravy stavby Prioru.

„Události roku 1968 jsou zejména pro ty, kteří je pamatují, stále velmi citlivým tématem. A to i proto, že o nich dosud nebylo odborně pojednáno a že existuje mnoho zkreslených informací, které nejsou nikterak doložitelné. Tyto fámy naše kniha napravuje,“ dodává Čermák.

Pamětníků bylo málo, i proto už chtějí historici začít s rokem '89

I když řada kapitol vychází ze svědectví lidí, kteří srpen 1968 prožili, upozorňuje Čermák, že dnešních dnů se jich dožilo už jen málo.

„Vždyť ti, kteří tehdy měli kolem čtyřicítky, se dnes dožívají devadesátky. Odstup sedmačtyřiceti let vlastně představuje existenci dvou lidských generací, jejichž osobní svědectví jsou nenahraditelná a nám také scházela,“ dodává.

S historiky proto už uvažuje o zpracování olomouckých událostí spojených se sametovou revolucí v listopadu 1989.

„Je nejvyšší čas začít, uplynulo od ní již pětadvacet let. O významné svědectví jednoho z předních představitelů Občanského fóra a prvního porevolučního primátora našeho města - Milana Hořínka - jsme již přišli, protože Milan již není mezi námi,“ upozorňuje historik (více o osobnosti prvního porevolučního primátora čtěte zde).