Vědci z přírodovědecké fakulty olomoucké Univerzity Palackého používají na...

Vědci z přírodovědecké fakulty olomoucké Univerzity Palackého používají na svých experimentálních polích mimo jiné chytrý maloparcelní kombajn. | foto: archiv fakulty

Své dožínky mají poprvé i olomoučtí vědci, ukážou chytrý kombajn či dron

  • 0
První akademické dožínky se uskuteční ve čtvrtek od půl třetí v areálu Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v olomoucké čtvrti Holice. Právě zde se nacházejí experimentální pole, na nichž vědci pěstují a šlechtí ostropestřec, mák, pšenici nebo ječmen.

Podle Lucie Plíhalové z katedry chemické biologie se letošní úroda povedla. „Deštivé počasí konce léta ji nijak nezasáhlo. Úrodu se podařilo včas sklidit, a to i zásluhou nové polní mechanizace,“ uvedla.

Na dožínkách se bude nejen oslavovat konec sklizně, ale také na nich vědci představí výsledky své práce z oblasti šlechtění a ochrany zemědělských plodin, či přiblíží výstupy ze spolupráce akademické a podnikatelské sféry při vývoji společných moderních hnojiv i dalších prostředků k ošetření rostlin.

Součástí akce bude rovněž ukázka využívané moderní techniky, například chytrých maloparcelních kombajnů.

„S jejich pomocí lze přímo při sklizni vyhodnotit celou řadu parametrů, jako je například objemová hmotnost či vlhkost zrna,“ popsal přínos stroje další zástupce katedry Radoslav Koprna.

Připraven bude také vědci používaný secí stroj, traktor či dron s laserovým skenerem, který hodnotí růst polních porostů.

„Skenování našich políček pomocí dronu provádíme v průběhu vegetačního růstu přibližně jednou týdně. Na konci sezony pak budeme sledovat, jak rostliny reagovaly na změny počasí, jednotlivá ošetření nebo na napadení patogeny. Díky tomu přesněji popíšeme efekty jednotlivých aplikovaných látek za daných podmínek,“ nastínil akademik Jan Humplík.