Olomouckou městskou pokladnu tíží nevýhodné smlouvy k akvaparku

  16:35aktualizováno  16:35
Příběh olomouckého akvaparku se odehrává už od roku 2002 a městu se v něm nepovedlo téměř nic. Kvůli vodnímu světu mizí z městské kasy desítky milionů ročně a až do roku 2026 se na tom nic nezmění. Radnice je spoutaná nevýhodnými smlouvami, které před lety sama uzavírala.

Aquapark v Olomouci | foto: Jan Daněk, iDNES.cz

Na posledním jednání to připustili i někteří zastupitelé. Tíživé dědictví po jejich předchůdcích je dostalo do nepříjemných kleští, mnohý z nich volil jen menší zlo: hlas pro znamenal podporu dlouhodobě kritizovanému projektu, hlas proti přinášel riziko soudů a sankcí za porušení starých dohod.

Jisté bylo jedno, odliv peněz, z nichž by město v klidu uživilo další zoo na Svatém Kopečku, nic zastavit nemohlo.

Fotogalerie

Na začátku bylo v listopadu roku 2002 programové prohlášení velké koalice ČSSD, ODS a KDU-ČSL. V čele s oranžovým primátorem Martinem Tesaříkem slíbila, že vytvoří podmínky pro vybudování akvaparku ve vhodné lokalitě.

V září 2003 úředníci vytipovali třináct míst, do finále postoupila dvě: Pražská-východ a později vítězná lokalita Pod Vlachovým. Radní na ni ukázali v lednu 2004. A místní politiku nečekaly lehké časy.

Ukázalo se to už v březnu. Radní zvažovali, že město kvůli akvaparku upíšou k astronomickému třísetmilionovému úvěru. Argumentovali, že vodní radovánky přitáhnou turisty a že městu možnosti ke koupání chybí. Kdo a jak vše zaplatí, ale stále nebylo jasné a rozhodnuté.

Ne všechny vidina zadlužené Olomouce nadchla. „Marně jsme bojovali proti rušení mateřských a základních škol, neprosadili jsme víc peněz na stavbu cyklostezek a všichni víme, že živoří filharmonie, problémy má i Moravské divadlo. Proto nemůžeme jen tak mávnout rukou nad 300 miliony,“ prohlásil šéf tehdejší opozice Pavel Andrš.

Odpůrci akvaparku zorganizovali i demonstraci

Ke klíčovému jednání se zastupitelé sešli 16. března 2004, čekaly je napínavé chvíle. Opozice se vytasila s vlastním návrhem. Chtěla, aby radnice jen vykoupila pozemky a pak v klidu řešila, kdo stavbu zaplatí. Byť bylo jasné, že její návrh neprojde, získal překvapivě téměř třetinu hlasů. Další zastupitelé se zdrželi.

Bylo zřejmé, že radní nemají drtivou podporu. Koaliční návrh prošel těsně, o dva hlasy. „Za čí peníze a kolik jich bude potřeba, o tom se rozhodne na příštím zastupitelstvu,“ uvedl tehdy Tesařík.

Do hry se ale vložili Olomoučané. Proti akvaparku začali sepisovat petici. Nechtěli, aby se stavěl za veřejné peníze, upozorňovali, že se investice nevrátí.

Město plánovalo, že akvapark bude stát 350 milionů a bude do něj ročně chodit na 400 tisíc lidí. Později se ukáže, že obě čísla byla úplně mimo.

V polovině června 2005 se v jinak poklidné Olomouci proti vodním atrakcím dokonce demonstrovalo. Pod peticí se sešlo na 2,5 tisíce podpisů. Vedení města ji ale při jednání zastupitelstva 21. června 2005 smetlo ze stolu. Dorazili i zastánci akvaparku. Pod svou petici sehnali přes tři tisíce podpisů.

Příliš optimistické představy

Přípravy na zrození vodního světa jely dál k (nákladnému) cíli. Město se stále rozhodovalo, jak a kdo ho zaplatí. Mluvilo se i o soukromých investorech. Tehdejší ekonomický náměstek Martin Novotný neměl strach ani z případného úvěru.

„Odborné firmy pro nás zpracovávají modely provozu akvaparku podle návštěvnosti. I ty pesimistické odhady přitom nejsou výrazně prodělečné,“ říkal tehdy.

Stavbu zastupitelé schválili 12. října 2007, otevřený byl v červnu 2009. To už měl ovšem vyjít na bezmála půl miliardy. Město se do budování pustilo se třemi firmami. Šlo o takzvaný PPP projekt, jehož základem je spolupráce města a soukromého investora.

„Při správném nastavení radnice soukromníkovi přenechá podnikatelský záměr. Ten ho uskuteční, rozvine a po určité době předá městu. Firma tak nese riziko a město to za předem definovaných podmínek platí. U nás se teď ukázalo, že od začátku nese ono riziko i město,“ zhodnotil akvapark v prosinci 2011 náměstek Ivo Vlach.

V rozhovoru pro MF DNES prozradil, že tehdy už nestál uváděných 500, ale asi 700 milionů.

Při snaze vylepšit pozici města Vlach narážel na mantinely podepsaných smluv. Vše komplikoval i fakt, že se akvapark potýkal s finančními problémy a že lákal méně lidí, než se čekalo. A to i přesto, že jde o jednu z nejnavštěvovanějších atrakcí kraje.

„Plány návštěvnosti byly velmi optimistické. Počítalo se s 270 až 290 tisíci lidmi, ve skutečnosti je to kolem dvou set,“ upřesnil tehdy Vlach.

Peníze město bude posílat ještě devět let

Smlouvy k akvaparku označil na poslední schůzi zastupitelů za velice nevyvážené. Radnici zavazovaly, aby do deseti let od soukromého partnera odkoupila akcie.

Dohromady vyšly na 206 milionů. Patřily společnosti Tecprom, jejím jediným akcionářem je firma Gemo vlivného podnikatele Jaromíra Uhýrka.

Pořízení posledního balíku akcí za 23,66 milionů zastupitelstvo schválilo minulý měsíc. Vodní svět bude patřit jen Olomouci. Tlak starých dohod ale ještě nepovolí.

Do roku 2026 bude město posílat peníze na splácení služebného, z něhož bude akvapark financovat splátky úvěru a úroky. Každý rok je to přes 40 milionů. Pro srovnání: příspěvek města zmiňované zoo přesahuje ročně 20 milionů.

Nejčtenější

V Německu ukradený luxusní mercedes prozradilo nedobrzdění na D46

Řidič mercedesu na dálnici nedobrzdil a narazil do fabie zpomalující kvůli...

Vyšetřování na první pohled běžné dopravní nehody na dálnici D46 odhalilo krádež luxusního vozu. Řidič mercedesu za...

Za smrt dvou dětí v jiném autě dostal opilec o dva roky víc, vinu neuznal

Josef Ondrýsek u olomouckého krajského soudu žádá o snížení trestu za tragickou...

Na osm a půl roku vězení zpřísnil olomoucký krajský soud trest Josefu Ondrýskovi, který na jaře zavinil v opilosti...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Vjezdový systém dodala firma stíhaného lobbisty, nemocnice řeší potíže

Pohled na jeden z vjezdů do olomoucké fakultní nemocnice. Po změně v systému...

Nový vjezdový systém měl od 1. listopadu výrazně modernizovat a usnadnit pacientům parkování v areálu Fakultní...

Vizita u 50 pacientů a lékař bez atestace. Špitál šokoval i soudního znalce

Okresní soud v Přerově začal projednávat případ, ve kterém jsou dva přerovští...

Na tristní personální situaci v českých špitálech poukázal případ, který nyní rozplétá soud v Přerově. Dva chirurgové...

Další z rubriky

Dívce se ve škole smáli kvůli pupíku, po unikátní operaci se těší do plavek

Unikátní zákrok provedli plastičtí chirurgové z Fakultní nemocnice v Olomouci....

Unikátní zákrok provedli plastičtí chirurgové z Fakultní nemocnice v Olomouci. Devítiletou dívku operovali šetrně...

V převráceném autě se zranila řidička s dětmi, policie hledá svědky

Policie vyšetřuje nehodu, při které řidička vezoucí dvě děti nedaleko Olomouce...

Policisté z Olomoucka vyšetřují od uplynulého víkendu nehodu, při které řidička jedoucí se dvěma dětmi strhla řízení...

Bratr exstarosty končí v čele městské firmy, radní prověří výběrová řízení

Budova jesenické radnice.

Jesenická radnice odvolala předsedu představenstva technických služeb Romana Kalouse, jenž je bratrem bývalého starosty...

Najdete na iDNES.cz