Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomouc čeká rok uzavírek. Část má stejný termín, městu hrozí kolaps

  13:53aktualizováno  13:53
Letošek bude pro Olomouc rokem uzavírek, které zasáhnou i několik klíčových dopravních tepen. První stavební práce navíc začnou už v březnu a poslední skončí až na podzim. Městu přitom kvůli souběhu některých staveb hrozí kolaps dopravy. Radnice proto vyjednává se staviteli o posunech termínů.

Olomouc čeká rok plný uzavírek. Část se navíc překrývá, a proto opět hrozí, že řidiči stráví desítky minut v kolonách, jako tomu bylo například loni při opravě ulic Velkomoravská a Lipenská. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Opravy a uzavírky čekají například třídy Svobody a Kosmonautů či ulice Velkomoravská, U Podjezdu nebo Wolkerova. Na starosti je však mají různé instituce a některé termíny prací, které magistrátu nahlásily, se překrývají.

Jako první obsadí dělníci podle nynějších plánů velkých oprav Wolkerovu ulici, důležitou a vytíženou spojnici centra města s výjezdem na Brno. Od konce března až do desátého dubna tady budou při úplné uzavírce opravovat tramvajovou trať.

„A to kvůli jejímu nevyhovujícímu stavu od křižovatky ulic Wolkerova a Krapkova po železniční přejezd,“ přiblížila tisková mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá.

Výpadovku na Šternberk zastaví opravy mostu

Od prvního dubna přitom dostane doprava v Olomouci ještě citelnější zásah. Železniční most v ulici U Podjezdu čeká modernizace v rámci kompletní obnovy olomoucké železniční tratě a nástupišť na nedalekém hlavním nádraží. Auta touto hojně využívanou trasou na Šternberk neprojedou do 20. června, autobusy MHD budou mít výjimku.

„Tato uzavírka měla nastat již loni, po intervencích města Olomouc byla přesunuta do letošního roku,“ vysvětluje Štědrá.

Na tvrdá jednání se ovšem vedení radnice chystá i teď. Na stole se mu sešly plány hned několika institucí. Místní dopravní podnik, Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) či samotné město a Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), ti všichni chtějí letos v Olomouci spravovat klíčové cesty. Aktuální rozpis se stroji a dělníky v ulicích počítá až do října.

„Bude to zhruba dvojnásobek toho, co v minulém roce. Ale je to věc, se kterou opravdu nic nenaděláme. Nemůžeme ty cesty nechat rozbité,“ přemítá nad rozpisem oprav a uzavírek náměstek olomouckého primátora Aleš Jakubec z TOP 09.

Radnice se proto v tuto chvíli alespoň snaží všechny opravy sladit tak, aby místní dopravu přiškrtily co nejméně. Stěžejní bude například naskládat za sebe jednotlivé termíny prací. Cílem je, aby se nepřekrývaly. Při nejlepší možné variantě se řidiči ve městě budou v danou chvíli potýkat jen s jednou velkou uzavírkou.

S termíny zkusíme pohnout, zní z radnice

„Jsou to termíny, jež nám dodaly a jež požadují jednotlivé subjekty. Je samozřejmě na městě, jestli je povolí. Vím, že je třeba problém se SŽDC. Tam opravdu jednání probíhala už v minulém roce, takže s termínem uzavření ulice U Podjezdu na 99 procent nepohneme,“ krčí rameny Jakubec.

Ve hře je ovšem podle něj alespoň zkrácení uzavírky podjezdu o pár dní. Městu by to pomohlo, neboť v červnu hostí fotbalové Mistrovství Evropy hráčů do jednadvaceti let.

Ne všechny instituce se ovšem s olomouckou radnicí na téma oprav silnic nyní baví.

„Z dvaceti oslovených subjektů reagovalo na výzvu pouze devět,“ podotkl vedoucí odboru koncepce a rozvoje Marek Černý.

Kolaps dopravy hrozí především o letních prázdninách

Na kolaps dopravy má ovšem město dle nynějšího rozpisu zaděláno o letních prázdninách. Místní dopravní podnik plánuje na červenec a srpen při úplné uzavírce pro auta opravy tramvajových kolejí na třídě Svobody. Ovšem ŘSD by současně chtělo téměř celý červenec modernizovat další část průtahu Olomouce ve Velkomoravské ulici.

Olomoucké uzavírky 2015

Wolkerova
26. března - 10. dubna
U Podjezdu
1. dubna - 20. června
třída Svobody
1. července - 30. srpna
Velkomoravská
7. července - 30. července
Třídy 17. listopadu a Kosmonautů
září, říjen

Pozn.: Ne všechny uvedené termíny jsou definitivní, jde o data předložená jednotlivými investory. Město se je bude pokoušet ještě upravit.

(zdroj: Magistrát města Olomouce)

„Tady je problém komunikace s ŘSD. Spíše budeme apelovat na náš dopravní podnik, aby ve stejný čas neopravoval třídu Svobody,“ nastínil Jakubec.

To, že by dělníci na těchto dvou místech pracovali současně, si nedokáže představit ani olomoucký primátor Antonín Staněk z ČSSD.

„V současné době Olomoucký kraj na celém svém území připravuje velký soubor uzavírek. Zřídil proto koordinační skupinu, jejímž členem je i město Olomouc. Budeme tady koordinovat tyto uzavírky, aby měly co nejmenší dopad. Bohužel přece jen nějaký to mít bude,“ říká Staněk.

Sérii velkých olomouckých uzavírek pak letos v září či v říjnu kvůli havarijnímu stavu povrchu vozovky uzavře městem plánovaná modernizace stěžejních tříd 17. listopadu a Kosmonautů. Úplně zapovězené však tyto dopravní tepny i přesto pro řidiče nebudou, vyhnout se jim budou muset jen při pokládání nového asfaltu.

„Jde o první etapu opravy v úseku od ulice Šantova za most přes Moravu, včetně křižovatky třídy 17. listopadu s třídou Kosmonautů a ulicí Wittgensteinova,“ uzavírá mluvčí magistrátu Štědrá.

Olomouc zažila kvůli uzavírkám velké dopravní problémy například loni, kdy se opravoval ve stejnou dobu průtah městem ve Velkomoravské a Lipenské ulici. Výsledkem byla až půlhodinová zpoždění autobusů městské hromadné dopravy, dlouhé pomalu popojíždějící kolony i řada dopravních nehod.
Nejčtenější

Inzultace rozhodčího ukončila basketbalové čtvrtfinále v Opavě

Václav Bujnoch (ve žlutém) z Opavy uniká Darku Čohadarevičovi z Olomoucka.

Druhé utkání čtvrtfinále Národní basketbalové ligy mezi Opavou a Olomouckem muselo být předčasně ukončeno už v osmé...

Sudí inzultaci nafilmoval, žaluje Olomoucko. Zápas by se mohl opakovat

Radovan Kouřil (ve žlutém) z Opavy útočí na koš Olomoucka kolem Darha...

Čtvrteční čtvrtfinále basketbalové ligy mezi Opavou a BK Olomoucko bylo předčasně ukončeno. Důvodem byla údajná...Inzultace sudího Kučery nebyla prokázána. V Opavě se bude dohrávat

Jakub Šiřina (ve žlutém) z Opavy padá pod nohy Darka Čohadareviče z Olomoucka.

V případě předčasně ukončeného čtvrtfinálového utkání mezi basketbalisty Opavy a Olomoucka je znovu vše jinak. Zápas...

To by Havel nevymyslel. Tečkou za „inzultací sudího“ bylo absurdní divadlo

Rostislav Dragoun (vlevo) z Opavy rozehrává akci kolem Marka Sehnala z...

Nezvykle - dvěma trestnými hody Filipa Zbránka a jedním Luďka Jurečky - začal duel Opavy a Olomoucka ve čtvrtfinále...

Dusíme se, zlobí se lidé u dostavované D1 na Skansku kvůli oblakům popílku

Na stavbě předposledního úseku dálnice D1 je u obce Buk na Přerovsku využíván...

Možné porušení předpisů pro nakládání s teplárenským popílkem ze staré skládky u obce Buk na Přerovsku firmou Skanska...

Další z rubriky

Prostějovská opozice kvůli problémům kolem hokeje zaútočila na náměstky

Prostějovská radnice.

Kvůli krachu mládežnického hokeje a problematickým dotacím opozice v Prostějově ostře atakuje odpovědné náměstky...

Nakrmit zoo loni stálo šest milionů, peníze šly i na červy a králíky

Nově narozená lvíčata vzácného lva berberského v zoo na Svatém Kopečku u

Téměř půldruhého milionu za maso, další statisíce za granule, ovoce a zeleninu, ale i za neupravenou potravu v podobě...

Archeologové dostali na průzkum trasy posledního úseku D1 dalšího půl roku

Pohled na probíhající archeologický průzkum na trase posledního úseku dostavby...

Téměř šest měsíců navíc dostali archeologové na výzkum v trase budoucího posledního úseku dálnice D1 z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz