Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomouc plánuje unikátní kruhový objezd, klenul by se nad řekou

  12:02aktualizováno  12:02
Olomouc by se chtěla zbavit nebezpečné křižovatky ulic Dobrovského, Dlouhá a Václava III. Radnice si nechala zpracovat studii, podle níž by ji mohl zanedlouho nahradit kruhový objezd. Měl by být unikátní, jeho část by totiž vedla přímo nad Mlýnským potokem, který místem protéká.

Jeden z návrhů podoby neobvyklého kruhového objezdu, který by v Olomouci stál částečně nad Mlýnským potokem. | foto: vizualizace: Architektonické studio A2

"Křižovatku jsme jako jednu z těch problematičtějších zařadili na seznam už v roce 2005, je na hlavní dopravní ose města. Proto jsme vymýšleli, co se s ní dá dělat, a jako optimální řešení vyšel kruhový objezd," řekl vedoucí odboru koncepce a rozvoje olomoucké radnice Marek Černý.

Kvůli její poloze poblíž Mlýnského potoka však projektanti a architekti museli přijít s netradičním řešením a část rondelu naplánovat přímo nad protékající vodu.

"Je to rozhodně netradiční. Ani ne tak tím, co lidé uvidí nahoře, protože to se nijak výrazně lišit nebude, jako spíše technickým provedením a finančními náklady," sdělil Černý. Kvůli vytvoření a zpevnění konstrukce větších rozměrů by nový objezd vyšel zhruba na 52 milionů.

"Jen mostní konstrukce by pak stála téměř polovinu z celé částky, 27 milionů. V Olomouci žádný takový rondel není," dodal Černý.

Kromě řidičů myslí studie i na chodce a cyklisty. Pro ty by měly vzniknout přechody, které v nynější křižovatce citelně chybějí, a navázat tu půjde i na vybudované cyklistické stezky. Fungovat by pak konečně mohla i lávka z parku pod katedrálou sv. Václava, která je nyní z bezpečnostních důvodů zaslepená.

Architekti navrhli i prázdný vnitřek objezdu, byla by vidět voda

Na vizuální podobě rondelu se podíleli také architekti z olomouckého studia A2, kteří do vnitřního kruhu navrhli hned několik řešení.

Technická dokumentace k jednomu z návrhů podoby neobvyklého kruhového objezdu,

Technická dokumentace k jednomu z návrhů podoby neobvyklého kruhového objezdu.

"Jedním z nich jsou sochy jezdců na koních, jiným třeba olomoucký bastion. Jsou to však zatím jen návrhy pro studii, o všem se bude teprve jednat," vysvětlil architekt Robert Štefka s tím, že v jedné z variant studie, která nakonec neprošla, byl dokonce vnitřní kruh prázdný tak, aby byla vidět voda protékající pod mostem.

Na nebezpečnou křižovatku už delší dobu upozorňuje komise městské části Lazce, kde se nachází.

"Už řadu měsíců, možná i let upozorňujeme na to, že je křižovatka nepřehledná," řekl předseda komise Radim Schubert. Že jde o nebezpečnou křižovatku, které by kruhový objezd výrazně pomohl, potvrzuje i Černý.

"Je nepřehledná a pro řidiče nepříjemná už jenom tím, jak jsou do ní zapojena jednotlivá ramena. Je plošně rozsáhlá, neusměrněná, dokonce je to křižovatka, ve které je možné zaparkovat až šest aut," shrnul s tím, že nehody se na tomto místě sledují od roku 2007.

Technické údaje

Vnější průměr plánovaného kruhového objezdu má být 33 metrů, okružní jízdní pás má mít šířku 7,5 metru, z toho 5 metrů silnice a 2,5 metru dlažby. Středový ostrov tvaru kruhu má být o průměru 18 metrů. Jsou navrženy i dělicí ostrůvky, které slouží jako ochrana pro přecházení chodců a přejezd cyklistů.

"Do statistiky se pak započítávají jen ty, které přesáhly škodou 100 tisíc korun, nebo ty, při kterých došlo ke zranění. Za pět let tu došlo asi ke 42 takovým nehodám. Takže určitě je tato křižovatka nebezpečná."

Stavba objezdu závisí na úřednících kraje

Zda kruhový objezd nakonec vznikne, nebo ne, záleží však především na krajském úřadě. Právě kraji totiž silnice patří.

"Ačkoliv jde o silnici druhé třídy, a tedy patří kraji, odbor koncepce a rozvoje samozřejmě řeší problematická místa ve městě. Rádi bychom s tím něco udělali," řekla mluvčí olomoucké radnice Jana Doleželová.

Kdy by se však mohlo začít stavět, radnice ještě neví. "Rádi bychom se pokusili studii s krajem projednat tak, aby ji co nejdřív zařadila do plánovaných investic," nastínil Černý.Nejčtenější

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...

Almaty - Olomouc 1:2, Sigma drama nepřipustila a čeká ji Sevilla

Olomoucký Martin Nešpor (vpravo) a Sergej Politevič z Kajratu Almaty v utkání...

Velké přání olomouckých fotbalistů se splnilo. Sigmě se podařilo v odvetném utkání 3. předkola Evropské ligy na hřišti...Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

A teď na Sevillu! Olomoučtí fotbalisté si v Evropské lize plní přání

Olomoučtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu v pohárovém utkání proti...

Většina olomouckých fotbalistů si před losem kvalifikace Evropské ligy přála: Sevillu! Až se fanoušci v diskusích...

Za nehodu, při níž zemřely dvě děti, dostal opilý řidič 6,5 roku

Místo tragické dopravní nehody, při níž na okraji Olomouce u křižovatky na...

Na šest a půl roku do vězení poslal olomoucký okresní soud řidiče, který na jaře zavinil v opilosti tragickou nehodu na...

Další z rubriky

Vědci rozluštili genom pšenice, vylepší výnosy i odolnost proti suchu

Ukázka optického mapování genomu pšenice. Modrá vlákna představují dlouhé úseky...

Po více než dekádě bádání se skupině vědců z dvaceti zemí světa podařilo rozluštit celý dědičný kód pšenice seté. Na...

Firmy kvůli vedru krátí směny, výroba v horku klesá až o desetinu

Mohelnická Hella Autotechnik bude nyní dodávat světlomety k vozům BMW.

Voda, iontové nápoje, nealko pivo či nanuky zdarma. K tomu kratší směny, častější přestávky a někde dokonce i sprchy....

Šumperským muzeem textilu provede turisty dávný velkoobchodník Klapperoth

Vizualizace budoucí podoby části chystané expozice nového šumperského muzea...

Proslulá Klapperothova manšestrová manufaktura v Šumperku, ze která je v současnosti ruina, se promění v muzeum...

Najdete na iDNES.cz