Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomouc plánuje unikátní kruhový objezd, klenul by se nad řekou

  12:02aktualizováno  12:02
Olomouc by se chtěla zbavit nebezpečné křižovatky ulic Dobrovského, Dlouhá a Václava III. Radnice si nechala zpracovat studii, podle níž by ji mohl zanedlouho nahradit kruhový objezd. Měl by být unikátní, jeho část by totiž vedla přímo nad Mlýnským potokem, který místem protéká.

Jeden z návrhů podoby neobvyklého kruhového objezdu, který by v Olomouci stál částečně nad Mlýnským potokem. | foto: vizualizace: Architektonické studio A2

"Křižovatku jsme jako jednu z těch problematičtějších zařadili na seznam už v roce 2005, je na hlavní dopravní ose města. Proto jsme vymýšleli, co se s ní dá dělat, a jako optimální řešení vyšel kruhový objezd," řekl vedoucí odboru koncepce a rozvoje olomoucké radnice Marek Černý.

Kvůli její poloze poblíž Mlýnského potoka však projektanti a architekti museli přijít s netradičním řešením a část rondelu naplánovat přímo nad protékající vodu.

"Je to rozhodně netradiční. Ani ne tak tím, co lidé uvidí nahoře, protože to se nijak výrazně lišit nebude, jako spíše technickým provedením a finančními náklady," sdělil Černý. Kvůli vytvoření a zpevnění konstrukce větších rozměrů by nový objezd vyšel zhruba na 52 milionů.

"Jen mostní konstrukce by pak stála téměř polovinu z celé částky, 27 milionů. V Olomouci žádný takový rondel není," dodal Černý.

Kromě řidičů myslí studie i na chodce a cyklisty. Pro ty by měly vzniknout přechody, které v nynější křižovatce citelně chybějí, a navázat tu půjde i na vybudované cyklistické stezky. Fungovat by pak konečně mohla i lávka z parku pod katedrálou sv. Václava, která je nyní z bezpečnostních důvodů zaslepená.

Architekti navrhli i prázdný vnitřek objezdu, byla by vidět voda

Na vizuální podobě rondelu se podíleli také architekti z olomouckého studia A2, kteří do vnitřního kruhu navrhli hned několik řešení.

Technická dokumentace k jednomu z návrhů podoby neobvyklého kruhového objezdu,

Technická dokumentace k jednomu z návrhů podoby neobvyklého kruhového objezdu.

"Jedním z nich jsou sochy jezdců na koních, jiným třeba olomoucký bastion. Jsou to však zatím jen návrhy pro studii, o všem se bude teprve jednat," vysvětlil architekt Robert Štefka s tím, že v jedné z variant studie, která nakonec neprošla, byl dokonce vnitřní kruh prázdný tak, aby byla vidět voda protékající pod mostem.

Na nebezpečnou křižovatku už delší dobu upozorňuje komise městské části Lazce, kde se nachází.

"Už řadu měsíců, možná i let upozorňujeme na to, že je křižovatka nepřehledná," řekl předseda komise Radim Schubert. Že jde o nebezpečnou křižovatku, které by kruhový objezd výrazně pomohl, potvrzuje i Černý.

"Je nepřehledná a pro řidiče nepříjemná už jenom tím, jak jsou do ní zapojena jednotlivá ramena. Je plošně rozsáhlá, neusměrněná, dokonce je to křižovatka, ve které je možné zaparkovat až šest aut," shrnul s tím, že nehody se na tomto místě sledují od roku 2007.

Technické údaje

Vnější průměr plánovaného kruhového objezdu má být 33 metrů, okružní jízdní pás má mít šířku 7,5 metru, z toho 5 metrů silnice a 2,5 metru dlažby. Středový ostrov tvaru kruhu má být o průměru 18 metrů. Jsou navrženy i dělicí ostrůvky, které slouží jako ochrana pro přecházení chodců a přejezd cyklistů.

"Do statistiky se pak započítávají jen ty, které přesáhly škodou 100 tisíc korun, nebo ty, při kterých došlo ke zranění. Za pět let tu došlo asi ke 42 takovým nehodám. Takže určitě je tato křižovatka nebezpečná."

Stavba objezdu závisí na úřednících kraje

Zda kruhový objezd nakonec vznikne, nebo ne, záleží však především na krajském úřadě. Právě kraji totiž silnice patří.

"Ačkoliv jde o silnici druhé třídy, a tedy patří kraji, odbor koncepce a rozvoje samozřejmě řeší problematická místa ve městě. Rádi bychom s tím něco udělali," řekla mluvčí olomoucké radnice Jana Doleželová.

Kdy by se však mohlo začít stavět, radnice ještě neví. "Rádi bychom se pokusili studii s krajem projednat tak, aby ji co nejdřív zařadila do plánovaných investic," nastínil Černý.
Nejčtenější

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Učitelce vyhozené za dozor u mytí doplatili mzdu, o víc se soudit nechce

Učitelka Vanda Fabianová se u soudu domáhá zrušení výpovědi z tršické základní...

Spor bývalého ředitele a učitelky nařčené z obtěžování žáků stál základní školu v Tršicích na Olomoucku peníze za soudy...

Další z rubriky

Řidič dodávky sjel špatně z dálnice, při otočce na dvojité čáře smetl auto

Řidič dodávky se chtěl po sjetí z dálnice otočit a vrátit navzdory dvojité plné...

Řidič sjel u Lipníku nad Bečvou ze špatného sjezdu dálnice a chtěl se na ni vrátit. Navzdory tomu, že projížděl místem...

Krajská policie odmítla výtky ombudsmanky k zásahu vůči protestu v Lipníku

(Ilustrační snímek)

Vedení policie v Olomouckém kraji si stojí za tím, že listopadový zásah proti demonstrantům na mítinku prezidenta...

Olomoucká Veteran Arena letos neotevře, dočká se zvětšení a nových skvostů

Vizualizace podoby olomoucké Veteran Areny po velké rekonstrukci a rozšíření....

Na celý rok zavřel jeden z atraktivních turistických cílů Olomouckého kraje – olomoucká Veteran Arena. Lidé se do...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz