Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomouc chce prodat další dům podnikateli Kyselému, naštvala nájemníky

  6:01aktualizováno  6:01
Chystaný prodej městského domu na Žerotínově náměstí v Olomouci naštval současné nájemníky. Radní totiž chtějí dům i s nimi prodat soukromé firmě známého olomouckého podnikatele Ivana Kyselého, ačkoliv o odkoupení původně usilovali i současní obyvatelé.

Městský dům na Žerotínově náměstí v Olomouci, který se Olomouc chystá prodat. | foto: Petr Janeček, MAFRA

V domě na Žerotínově náměstí číslo 3 sídlí například známá restaurace U Bakaláře, v budově jsou dva byty a několik dalších nebytových prostor. Radní na posledním zasedání rozhodli, že dům prodají za 12,2 milionů firmě Toda Ibex.

Nájemníkům vadí, že politici několik měsíců ujišťovali, že upřednostní prodej jim, ale nakonec kývli na nepatrně vyšší nabídku firmy Toda Ibex. Za ní stojí známý podnikatel Ivan Kyselý, přítel exministra vnitra a bývalého olomouckého poslance Ivana Langera. Kyselý jen za poslední dva roky prostřednictvím svých společností od města koupil další dva domy v centru města (o prodejích čtěte zde a zde).

Radní se kritice brání. Tvrdí, že neměli jinou možnost, protože o odkoupení nežádali všichni nájemníci společně, ale pouze jeden z nich s podporou ostatních - a takovou nabídku prý nemohli nijak zvýhodnit, a rozhodli tak výhradně podle výše nabízené částky, kterou zájemci podali obálkovou metodou.

Město slibovalo, že nás podpoří, zlobí se nájemník

Ve hře byly pouze dvě nabídky. Tu druhou městu poslal dlouholetý nájemník Pavel Kleisl, který v bytě s rodinou žije. "Už řadu let usilujeme o to, aby nám město dům prodalo po jednotkách. Nežádali jsme žádný zvýhodněný prodej. Chtěli jsme za tržní cenu koupit byt, v němž žijeme," řekl Kleisl. "Jenže prodej po jednotkách město nikdy nedotáhlo do konce a loni vyhlásilo, že dům prodá jako celek."

Přestože podle něj měli o odkoupení "svých" prostor zájem všichni nájemci bytových i nebytových prostor, kvůli odhadní ceně domu 12 milionů neměli možnost získat úvěry. Proto chtěli Kleislovi s pomocí příbuzných dům koupit celý.

"Ve společném prohlášení pak ostatní nájemci napsali, že podporují, aby město dům prodalo nám, protože jsme dohodnutí na kontinuitě fungování domu i na budoucích opravách," řekl Kleisl, který poté městu za dům nabídl odhadní cenu.

"Několikrát jsem během té doby hovořil se zástupci města, například s náměstky primátora Martinem Majorem nebo Ivo Vlachem a ti mne opakovaně ujišťovali, že město jednoznačně upřednostňuje prodej současným nájemníkům," řekl Kleisl.

Nešlo upřednostnit jediného nájemníka, hájí se radní

Radní se brání. "Problém je v tom, že nabídku podal jen pan Kleisl s manželkou a tchánem, který v domě ani nebydlí. Dům tedy chtěl koupit pouze jeden z šesti nájemníků," řekl náměstek Martin Major. "Celou dobu jsme se snažili nájemníkům vyjít vstříc, na podzim jsme první kolo prodeje zrušili, když na poslední chvíli projevili zájem o koupi. Ale když se nebyli schopní dohodnout, že dům chtějí koupit všichni, nemohli jsme to udělat jinak," doplnil.

"Jakmile nejde o společnou nabídku všech nájemníků, tak můžeme těžko někoho upřednostňovat," souhlasí ekonomický náměstek primátora Ivo Vlach.

Rozdíl v obou nabídkách navíc činil jen 190 tisíc, a to se Kleislovi nezdá. "Já sám jsem přitom do městského bytu investoval přibližně 1,5 milionu. Chápal bych, kdyby firma nabídla třeba 15 milionů. Ale o 190 tisíc víc? To je podraz na nás, kteří v tom domě žijeme," zlobí se. O celý dům prý nestál a jeho koupí by se velmi zadlužil, považoval to ale za jediné nouzové řešení.

"Za největší podraz beru to, že ani po několika letech město nebylo schopné dotáhnout do konce prodej po jednotkách," říká Kleisl.

O tom, komu město dům prodá, definitivně rozhodnou až zastupitelé 22. února.

Autor:Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...VIDEO: Řidička vjela na hlavní silnici, zezadu do auta narazil motorkář

Na rušné silnici I/46 u Šternberka narazil motorkář do osobního auta, které...

U vážné nehody museli zasahovat záchranáři, hasiči a policisté na Olomoucku poté, co zde řidička osobního auta najela z...

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

Před sto lety prošel Hanácký pluk ohněm, u Bachmače ale pomohl k vítězství

Snímek druhé a třetí roty 6. Hanáckého pluku před odjezdem ke stanici Kruty...

V březnu 1918 se kolem československých legií na bahnité východní frontě svíraly ohromné kleště. Ze dvou stran na ně...

Další z rubriky

Kontroverzní olomoucký věžák investoři posunuli, v ochranném pásmu zůstal

Vizualizace budoucí podoby nové výškové budovy, která má vyrůst v areálu nově...

Už ne Šantova ulice, nýbrž parcela o pár set metrů dál u ulice Wittgensteinova. Sem podle informací MF DNES developeři...

Rozhledna na Velkém Kosíři začátek sezony nestihne, opravy se protahují

Dřevěná rozhledna na kopci Velký Kosíř na Prostějovsku, která je vysoká 25...

Do začátku turistické sezony se nepodaří otevřít rozhlednu na nejvyšším kopci v blízkosti Prostějova. Věž na Velkém...

Před sto lety prošel Hanácký pluk ohněm, u Bachmače ale pomohl k vítězství

Snímek druhé a třetí roty 6. Hanáckého pluku před odjezdem ke stanici Kruty...

V březnu 1918 se kolem československých legií na bahnité východní frontě svíraly ohromné kleště. Ze dvou stran na ně...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz