Olomoucká radnice plánuje prodávat většinu bytů za tržní ceny. Doba výprodejů už podle ní skončila. Ilustrační foto

Olomoucká radnice plánuje prodávat většinu bytů za tržní ceny. Doba výprodejů už podle ní skončila. Ilustrační foto | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Olomouc chce skončit s prodejem levných bytů, nasadí tržní ceny

  • 0
Doba výhodných nákupů městských bytů v Olomouci končí. Nové vedení města totiž zvažuje změnu pravidel pro prodej a výpočet cen bytů v jeho majetku. Skončí tak hromadné "výprodeje", některé nájemní byty by chtěla radnice dokonce prodávat za tržní ceny.

"Když města vlastnila a chtěla prodat tisíce bytů, neměla jinou možnost, než je nabízet za snížené ceny. Toto období je ale nenávratně pryč. Myslím si, že už není doba na to, abychom dělali výprodeje," vysvětlil náměstek primátora Martin Major z ODS.

Město vlastnilo na začátku devadesátých let téměř čtrnáct tisíc bytů a jednotky prodávalo nájemníkům v několika vlnách. Ta největší a poslední skončila v roce 2006, kdy přešlo do osobního vlastnictví 2 189 nájemních bytů.

Z tehdejší doby jsou také poslední pravidla, kterými se město při prodejích řídilo. Byty, které od roku 2007 Olomouc prodala, se počítají už jen na stovky a jejich cenu město řešilo individuálně.

Ceny se sice postupně zvyšovaly, přesto se tržním ani zdaleka nepřiblížily, třeba na začátku privatizace se byt o velikosti například 60 metrů čtverečních v panelovém domě prodával za kupní cenu zhruba 20 tisíc korun. V roce 2000 byla cena takového bytu o 30 tisíc korun vyšší, v roce 2005 už se vyšplhala na trojnásobek, tedy 150 tisíc korun.

V současnosti, kdy město prodává za průměrnou cenu 7 500 korun na metr čtvereční podlahové plochy, by takový byt přišel na 450 tisíc korun. To je stále třetina až polovina toho, kolik by za něj lidé zaplatili na trhu.

"My prodáváme majetek všech Olomoučanů. Pokud ho budeme rozdávat nájemníkům, tak poškozujeme všechny ostatní obyvatele," podotkl Major.

Vyšší ceny mají zabránit spekulacím s byty

Olomouc nyní vlastní 1 980 bytů ve 147 domech. Většinu z nich si město hodlá ponechat. Jde totiž většinou o sociální bydlení nebo byty s pečovatelskou službou.

Jakým způsobem a za kolik se prodávají městské byty v Přerově, Prostějově či dalších velkých městech kraje čtěte ve čtvrteční olomoucké regionální příloze MF DNES.

.

Radní chtějí změnu hlavně při prodeji takzvaných zbytkových bytů. To jsou ty jednotky, které městu zůstaly v již privatizovaných domech, protože nájemníci si je nechtěli nebo nemohli koupit. Právě těch se bude chtít Olomouc "zbavovat".

Ekonomický náměstek Ivo Vlach z TOP 09 je pro zavedení nových pravidel hlavně proto, aby lidé nemohli s nájemními byty spekulovat. "Někteří si volné byty od města pronajímají jen proto, aby si je pak mohli za zvýhodněných podmínek koupit. Krátkodobým nájemníkům bych proto byty prodával za ceny tržní," vysvětlil Vlach.

PRODEJ BYTŮ V OLOMOUCI

rok..počet prodaných bytů

1993...........................350
1995...........................428
1997...........................729
1999........................1 228
2000........................1 099
2001...........................990
2002...........................521
2005...........................745
2006........................2 189
2007...........................233
2008.............................97
2009...........................233
1-11 2010...................207

Pozn.: V roce 1993 město Olomouc vlastnilo 13 737 bytů ve 1 258 domech, k 1. 12. 2010 má 1 980 bytů ve 147 domech.

Dlouhodobých nájemníků, kteří v bytech žijí třeba patnáct let, by se to dotknout tolik nemělo. Pro ně radní navrhují vypočítávat cenu bytu podle znaleckých posudků.

"Ke zvyšování cen nás nutí i zákon o obcích, který říká, že pokud se zbavujeme městského majetku, musí to být za cenu v místě a čase obvyklou. Pokud je tomu jinak s ohledem na daný případ, tak to musíme vysvětlovat," popsal náměstek Major.

Plány radních jsou stále jen ve stádiu úvah, žádný materiál ještě neschválili. S novými pravidly by ale neměla problém ani olomoucká opozice.

"Chceme, aby město při prodejích bytů zohledňovalo sociálně slabší nájemníky, ale zároveň souhlasíme, aby se zvýšením cen zabránilo spekulacím s městskými byty," prohlásil stínový primátor Jiří Rozbořil z ČSSD.