Roku 1942 poničil věž wehrmacht při krádeži zvonu, škody zahlazují opravy

  7:27aktualizováno  7:27
Naposledy takto lešení obklopilo gotický chrám sv. Mořice v centru Olomouce v 60. a 70. letech. Kromě fasády, která už je ve velmi špatném stavu, či celoevropsky významných varhan, dělníci v následujících letech opraví i škody, které v monumentálním svatostánku zanechala druhá světová válka a němečtí vojáci.

Na kostele sv. Mořice, jednom z nejvýznamnějších chrámů Olomouce, začaly velké opravy, jež nezažil celá desetiletí. (říjen 2018) | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Ti v jednom z nejvýznamnějších olomouckých chrámů v roce 1942 zabavovali zvon, který však v hlavní jižní věži s populární vyhlídkou spadl a probořil všechna patra. Dodnes je tu tak pouze prázdný nepřístupný prostor, po obnovení jednotlivých pater zde historii kostela bude připomínat nová výstava.

„Díky expozici ‚Kostel sv. Mořice v Olomouci v průběhu věků‘ vznikne nový návštěvnický okruh. Lidé v něm budou procházet nahoru interiérem věže, v případě zájmu vystoupají na vyhlídku. Poté sejdou dolů zrestaurovaným dvojitým točitým schodištěm,“ popisuje tiskový mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka budoucnost památkově chráněné věže ze začátku 15. století.

Těžký zvon při zabavování spadl a prorazil patra věže

Od druhé světové války byla věž z mohutných kamenných kvádrů přístupná jen částečně z bočního točitého schodiště. V její spodní části je už desítky let prázdný prostor, členění na patra v něm úplně chybí. A to už od roku 1942, kdy vojáci německého wehrmachtu v tehdejším nacistickém protektorátu Čechy a Morava rekvírovali zvony kvůli kovu pro válečný průmysl.

Oprava chrámu

„Zabavovaný zvon spadl a svou vahou prorazil všechna patra věže. Pod dohledem wehrmachtu pak putoval na hřbitov zvonů u Hamburku,“ popsal již dříve náměstek olomouckého primátora Ladislav Šnevajs.

Stavebně-historický průzkum, který byl nutný pro zpracování plánů nynějších oprav, tak byl podle něj doslova nezapomenutelným dobrodružstvím. „Bylo nutné ho provádět pomocí lezecké techniky,“ doplnil Šnevajs.

Na lešení, které gotický svatostánek zčásti obklopuje, dělníci pracují na obnově fasády. Naposledy ji opravovali v šedesátých a sedmdesátých letech. Do pořádku dají i vnitřek věže, pomáhat jim budou také restaurátoři. Vše by mělo být hotové na konci roku 2021.

Změn si návštěvníci kostela v budoucnu všimnou také na hojně navštěvované a nyní uzavřené vyhlídce na vrcholu věže. Správci kostela ji nechají zabezpečit kvůli nešťastné sérii sebevražd, kdy se několik lidí v posledních letech rozhodlo vzít si život skokem z věže.

„Bude tu nové zábradlí, v celé památce pak bude nainstalován nový monitorovací a zabezpečovací systém,“ vypočítává Gračka.

Obnovu chrámu sledují kamery

Mluvčí vyzdvihuje, že významnou součástí rekonstrukce řádově za desítky milionů korun je i generální oprava slavných mořických Englerových varhan, jež jsou díky svému zvuku proslulé v celé Evropě.

„Jsou ve velmi špatném technickém stavu, vyžadují generální opravu. Unikátnost varhan a zachování jejich nezaměnitelného zvuku pro příští generace je výzvou pro restaurátory v celé Evropě,“ uvedl před časem mluvčí magistrátu Michal Folta.

Kdy přesně ale odborníci začnou na nástroji z roku 1745 pracovat, není podle Gračky prozatím jasné. Obnovu kostela pak od začátku nepřetržitě snímají kamery, arcibiskupství ze záznamů plánuje vyrobit tři krátké filmové dokumenty.

„Budou časosběrné, což bude zvláště u varhan velmi efektní,“ podotýká Gračka. Tyto snímky pak lidé uvidí uvnitř věže v plánované expozici.

Nahlédněte do nyní zavřené věže, která bývala bohužel i cílem sebevrahů:

Volby 2018 - výsledky

Výsledky voleb do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

V Olomouckém kraji vyhrál ve druhém kole voleb do Senátu v obvodech 65 - Šumperk: Miroslav Adámek a 62 - ProstějovJitka Chalánková.Nejčtenější

Čeští výsadkáři v Afghánistánu pomstili kolegy, zabili spolupachatele útoku

Tři čeští vojáci, kteří 5. srpna 2018 zahynuli v Afghánistánu. Zleva: rotný...

Prostějovští výsadkáři zabili v Afghánistánu jednoho ze spolupachatelů srpnového útoku, při němž zemřeli tři čeští...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...Do Česka míří silný vítr, na horách dosáhne i 100 kilometrů v hodině

Ilustrační snímek

Velmi silný vítr má zasáhnout Česko od sobotního večera až do pondělního poledne. Na severu území a na Českomoravské...

Muž, jenž velel kontroverznímu komandu ČEZu, opět pracuje v oboru

Bývalý vedoucí odboru netechnických ztrát (NTZ) energetické skupiny ČEZ Karel

Bývalý šéf komanda společnosti ČEZ, které v minulosti nechvalně proslulo nevybíravými praktikami při vyšetřování...

Vysázet 80 procent listnáčů? Vlastníci s návrhem obnovy lesů nesouhlasí

Zdejší listnatý les je plný nádherných vzrostlých dubů letních nebo jírovců s...

Ministerstvo životního prostředí navrhuje pro Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj, aby se v lokalitách zasažených...

Další z rubriky

Místo zábavního parku nejistá budoucnost, empírový zámek Chudobín chátrá

Ze zámku Chudobín měl být dětský zábavní park, po letech jsou velké plány...

Ze zámku Chudobín na Olomoucku měl být obrovský dětský zábavní park, podobný tomu, který stojí u Stuttgartu. Po letech...

VIDEO: Plačící Masaryk i Dívka s orlicí, pouliční umělci ozdobili Olomouc

Sbírku pouličního umění v Olomouci tento rok při 100. výročí vzniku...

O několik nových maleb obohatil Olomouc další ročník Street art festivalu. Na akci, která nabízí autorům absolutní...

Letošní dlouhá vedra táhla spotřebu k rekordu, říká šéf pivovaru Holba

Vladimír Zíka, ředitel pivovaru Holba Hanušovice

Díky vedrům rekordní výstav piva, kvůli suchu naopak obavy o kvalitu chmele. „Zásoby chmele máme nejméně na měsíce,“...

Najdete na iDNES.cz