Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Velká oprava chrámu na dva roky zavře nejkrásnější olomouckou vyhlídku

  4:55aktualizováno  4:55
Na videa a fotky z vyhlídky na vrcholku věže chrámu svatého Mořice budou muset na nějaký čas zapomenout návštěvníci centra Olomouce. Poslední možnost budou mít v první polovině září, poté správci kostela cestu k nádhernému výhledu zavřou kvůli rozsáhlým opravám, jež hojně navštěvovaný gotický svatostánek nezažil desítky let.

Církev již má vybranou firmu, která bude mít nutnou obnovu monumentálního gotického svatostánku za zhruba sto milionů korun na starosti, do konce měsíce by spolu měli podepsat smlouvu. Vnitřek kostela dají do pořádku restaurátoři, dělníci se budou věnovat fasádě, kterou nikdo neopravil od šedesátých a sedmdesátých let.

„Stav některých částí památky je špatný,“ uvedl již dříve na adresu kostela Vlastimil Staněk, tiskový mluvčí olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ).

Generální rekonstrukce čeká i slavné Englerovy varhany. „Jsou ve velmi špatném technickém stavu. Unikátnost varhan a zachování jejich nezaměnitelného zvuku pro příští generace je výzvou pro restaurátory v celé Evropě,“ popsal před časem mluvčí olomouckého magistrátu Michal Folta.

Velká rekonstrukce má podle nynějších předpokladů skončit v roce 2020. A právě v době, kdy se obnova kostela bude chýlit ke konci, pošle Hanáček dělníky v rámci samostatné zakázky i na zabezpečení věže proti pokračování smutné série sebevražd z minulých let, při nichž si lidé sáhli na život skokem z šestačtyřicet metrů vysoké stavby.

Gotická věž chrámu

Na zajištění vyhlídky se přitom mělo pracovat už o letošních prázdninách, farář od svatého Mořice František Hanáček ještě na jaře počítal s tím, že vyhledávaná a především volně přístupná věž bude v hlavní sezoně zavřená. Teď je ale vše jinak, památkově chráněná věž postavená na začátku 15. století je v těchto dnech běžně přístupná.

Opakování tragédií má zabránit mříž

Úpravy vyhlídky mají zamezit dalším sebevraždám, kvůli kterým už předloni Hanáček věž dočasně zamkl. Naposledy odsud právě v roce 2016 na podzim skočil čtyřiatřicetiletý muž, v květnu 2015 tady ukončil život jednatřicetiletý sebevrah z obce na Olomoucku, v květnu 2013 zde zemřela sedmnáctiletá dívka.

Od podzimu bude věž nepřístupná až do dokončení oprav. „Ještě ji necháme otevřenou na Dny evropského dědictví,“ zmiňuje Hanáček akci, při níž se lidé dostanou i do méně známých či běžně nepřístupných památek. Letos se budou v celé zemi konat v rozmezí soboty 8. září až neděle 16. září.

Kvůli sebevrahům se za dva roky na věži sestavené z velkých kamenných kvádrů objeví kovaná mříž, byť původně byla řeč o bezpečnostním skle a soustavě ocelových lanek. Odborníci ovšem toto řešení nakonec zavrhli.

„Po delších a složitějších debatách jsme s architektem, který zpracovává projekt obnovy, dospěli k výsledku, který sice přinese kontroverzní, to jest více viditelný, prvek, jenž ale bude vycházet z dobových děl – kovářsky zpracovanou mříž,“ vysvětluje mluvčí olomouckého NPÚ Staněk.

Za nejlepší řešení označil stálý dohled na vyhlídce. „V tuto chvíli je to ale vzhledem k finančním nákladům nereálné,“ dodává mluvčí.

Opravy zahladí i škody způsobené během druhé světové války

Stálou ostrahu věže již dříve vyloučil i farář Hanáček. „Je to neuhlídatelné,“ uvedl. Na věži žádní průvodci nejsou. Návštěvníci už roky chodí nahoru sami po točitém bočním schodišti, hned u vstupu mohou dobrovolně přispět do kasičky.

Při rekonstrukci věže dělníci po desítkách let napraví škody, které v ní v roce 1942 za druhé světové války napáchali vojáci německého wehrmachtu. A to při rekvírování zvonu, když potřebovali kov pro válečný průmysl.

Podívejte se, jak vypadal průzkum chrámu s pomocí dronů

Těžký zvon, jenž posléze skončil na takzvaném Hřbitově zvonů u Hamburku, jim ale spadl, svou vahou prorazil několik pater věže. Vnitřek mohutné stavby tak dodnes potřebuje obnovu schodišť a jednotlivých pater.

Právě proto se i teď na vyhlídku chodí po bočním unikátním dvojitém šnekovém schodišti při západní stěně chrámu. Dohromady pak olomoucké kostely přišly v roce 1942 o čtyřicet zvonů.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Babišova pravá ruka kraluje v absencích, přesto Faltýnek kandiduje znovu

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek v diskusním pořadu iDNES.tv...

Sedí ve Sněmovně, šéfuje poslaneckému klubu ANO a na stranické úrovni je prvním místopředsedou hnutí, který se účastní...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Další z rubriky

Řidič po proražení olejové vany odešel od auta, na skvrně boural motorkář

Řidič auta prorazil na výmolu vanu s olejem a ten vytekl na silnici. Následně...

Dopravní nehodu, která vedla k další havárii, vyšetřují policisté z Prostějovska. Řidič na silnici při najetí do výmolu...

Trest veliteli „bévépéčka“ za zásah dalšího vozu neplatí, čeká ho nový soud

Velitel bojového vozidla pěchoty Marcel Kulišťák, který čelí obžalobě z...

Soudní projednávání nehody při nočních střelbách na Libavé, při které armádní bojové vozidlo pěchoty zasáhlo vedle...

Nová trasa by oddálila stavbu o čtyři roky, říká vyjednavač dokončení D1

Ředitel ŘSD David Čermák.

Je to muž, jemuž se v roce 2011 podařilo ukončit letitý spor státu s farmářkou Ludmilou Havránkovou blokující dostavbu...

Najdete na iDNES.cz