Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomouc dluží 1,5 miliardy, radnice si chce přesto půjčit další peníze

  11:10aktualizováno  11:10
Pokud by chtěli Olomoučané splatit dluhy města, musel by každý věnovat radnici zhruba 15 tisíc korun. Aktuální výše dluhu je totiž 1,5 miliardy. V přepočtu na jednoho obyvatele jde mezi krajskými městy o čtvrté nejvyšší číslo. A v nejbližších letech se zřejmě kvůli stavbě nové trati či obnově Flory dál zvýší.

Dluh Olomouce (na snímku vlajka města na budově radnice) už dosáhl 1,5 miliardy korun, přesto si radnice plánuje vzít další úvěr například na stavbu nové tramvajové tratě či rekonstrukci Flory. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Zlomový byl pro olomoucké finance především rok 2009. Tehdy si magistrát kvůli rozsáhlým plánům staveb a rekonstrukcí vzal úvěr od Evropské investiční banky na pět set milionů korun. V následujících dvou letech si pak coby další části této půjčky přibral ještě dvakrát dvě stě padesát milionů. Celkem tedy miliardu korun.

"Jde o největší položku celkového dluhu. Mezi nejrozsáhlejší investice, které jsou z tohoto úvěru hrazeny, patří přestavba přednádražního prostoru, obnova ulic Přichystalova, Krakovská, Darwinova, Malinovského a Štítného či zateplení několika základních a mateřských škol," shrnul náměstek olomouckého primátora Ivo Vlach. Právě on má na magistrátu na starosti ekonomiku.

Další peníze z oné miliardy šly například na obnovu cest a zeleně v městských parcích, opravy v městské knihovně a na nová dětská hřiště anebo cyklostezky. Splácet začne Olomouc tuto půjčku za dva roky, potýkat se s ní bude až do roku 2035.

Celkově však dluh Olomouce dosahuje podle posledních dat z konce roku 2011 téměř jedné a půl miliardy. Vedle již zmíněné miliardové půjčky ho podle Vlacha tvoří další investiční úvěry z předcházejícího období.

"V rámci krajských měst, včetně Prahy, šlo v absolutním vyjádření o šestou nejvyšší hodnotu. Ve srovnání s rokem 2010 se dluh Olomouce zvýšil o třináct procent," okomentovala pro MF DNES stav olomouckých financí analytička Věra Kameníčková ze společnosti Czech Credit Bureau.

Vyšší dluh na jednoho obyvatele má jen Ústí, Praha a Liberec

Na hlavu každého obyvatele Olomouce tak pomyslně připadá bezmála patnáct tisíc korun dluhu. "Mezi krajskými městy Olomouc z tohoto hlediska obsadila čtvrté místo," doplňuje Kameníčková.

Vyšší dluh v přepočtu na obyvatele pak mají mezi krajskými městy jenom v Ústí nad Labem, Praze a Liberci, kde jde o částku přesahující dvacet tisíc korun. Právě Liberec je mezi ostatními sídly hejtmanů v tomto ohledu nejzadluženější. V rozpočtu mu chybí více než dvě a půl miliardy.

Zadluženost krajských měst a krajů v roce 2011.

Zadluženost krajských měst a krajů v roce 2011. Pro zvětšení klikněte.

V dalším důležitém ekonomickém ukazateli se ovšem Olomouc posunula až na třetí místo. V tomto případě jí ostatní krajská města nemusí nic závidět. Jde o podíl dluhu na průměru celkových příjmů. Zjednodušeně řečeno platí, že čím je jeho hodnota vyšší, tím obtížněji se danému sídlu jeho půjčky splácí.

"Podíl dluhu na průměru celkových příjmů byl za poslední čtyři roky v případě Olomouce šedesát čtyři procent. V roce 2011 dosáhl již šedesáti sedmi procent," srovnává Kameníčková.

Město si chce vzít další úvěr. Na novou trať, Floru či náměstí

Náměstek Vlach se ale problémů městského rozpočtu ve spojitosti s tímto ukazatelem nebojí. Sází na dlouhou splatnost miliardového úvěru. "Předpokládám, že splátky budou v možnostech rozpočtů města i do budoucna," ubezpečuje.

Zároveň také potvrzuje, že výše olomouckého dluhu půjde ještě nahoru. Radnice si totiž vezme další úvěr. Peníze z něj použije například na spolufinancování stavby tramvajové trati na Nové Sady, rekonstrukci Flory či nákup nových tramvají a přebudování Dolního náměstí.

"Růst zadlužení ale bude oproti letům 2009 a 2010 pomalejší. Z rozpočtu na investice uhradíme také odkup akcií společnosti Aquapark Olomouc," nastínil Vlach.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

Další z rubriky

Firma Olomouce pro správu sportovišť stadion nezvládne, údržbu bude platit

JMÉNO PO MECENÁŠI. Jméno nese po svém zakladateli a mecenáši olomoucké kopané...

Olomoucká radnice si koupila za 145 milionů korun a balík akcií Andrův stadion, vlastními silami se o něj však nedokáže...

Po vloupání do vodojemu se radnice bála otravy, lidé museli k cisternám

Pracovník Vodovodů a kanalizací Kroměříž chystá v Tučapech cisternu s pitnou vodou.

Značnou komplikaci zažily zhruba dva tisíce obyvatel Moravského Berouna na Olomoucku. Lidé museli dočasně brát vodu z...

Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Najdete na iDNES.cz