Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomouc dusí prach z dopravy i Ostravska. Roční limit škodlivin padl

  11:09aktualizováno  11:09
Více prachu než povolují normy nyní s každým nadechnutím do sebe dostávají lidé v Olomouci. Krajské město už totiž překročilo počet dní, ve kterých může být ve vzduchu víc polétavého prachu, než udávají limity.
Obyvatelé Olomouce dýchají vzduch, jehož znečištění překračuje doporučení Světové zdravotnické organizace a také platné limity.

Obyvatelé Olomouce dýchají vzduch, jehož znečištění překračuje doporučení Světové zdravotnické organizace a také platné limity. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

"Obyvatelé Olomouce dýchají vzduch, jehož znečištění překračuje doporučení Světové zdravotnické organizace a také platné limity," potvrdil lékař Miroslav Šuta.

Působí také jako odborný konzultant Centra pro životní prostředí a zdraví, neziskové organizace, která se mimo jiné věnuje vlivu znečištěného ovzduší na životního prostředí a zdraví lidí.

Zákon a také evropská směrnice pak podle Šuty povolují překročení limitu pro množství polétavého prachu na 35 dní v roce. A právě to už Olomouc nesplňuje.

"Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu měřicí stanice Olomouc-Hejčín šestatřicetkrát překročila denní limit 1. listopadu," upřesnil Šuta.

Upozornil, že nepovoleného počtu dní s překročeným prachovým limitem dosáhlo město už i dříve. "V roce 2010 šlo o pětašedesát dní, předloni o jednačtyřicet dní a loni o šestapadesát dní," vypočítal lékař.

Vyšší koncentrace prachu znamená více nemocných

Už krátkodobé vdechování prachu podle informací Centra pro životní prostředí a zdraví zvyšuje počet zánětlivých onemocnění plic a působí negativně na srdečně- cévní systém. Vede i ke zvýšení počtu hospitalizací a k vyšší úmrtnosti.

"Dlouhodobé působení prachu zhoršuje plicní funkce u dětí i dospělých, zvyšuje počet chronických obstrukčních onemocnění plic a snižuje délky dožití hlavně v důsledku úmrtí na srdečně-cévní a plicní onemocnění," varoval Šuta.

Skutečnost, že svoji zdraví škodlivou statistiku Olomouc už letos naplnila, potvrdila vedle Šuty i Blanka Krejčí z oddělení ochrany čistoty ovzduší na ostravském pracovišti Českého hydrometeorologického ústavu.

Podle posledních dat měla Olomouc v pondělí 4. listopadu na svém kontě už 37 dní, kdy limity takzvaného polétavého prachu s označením PM10 nesplňovala.

"Na Ostravsku nastává tato nadlimitní situace už v únoru či březnu, takže Olomouc a střední Morava je na tom přece jen trochu lépe. Bohužel také do Olomouckého kraje může v určitých situacích zasahovat vliv znečištěné oblasti Ostravska a Karvinska. Je možné, že se sem toto znečištění ze severu Moravy přesouvá pod hladinou inverzní vrstvy," přemítá Krejčí nad příčinami zaprášeného olomouckého vzduchu.

Jitka Pudelová, která na olomouckém magistrátu vede oddělení ochrany ovzduší, upřesnila, že velmi významným zdrojem polétavého prachu PM10 jsou v Olomouci doprava a lokální topeniště.

Olomouc zvažuje zavedení nízkoemisní zóny

Nástrojem, který by v tomto mohl Olomouci pomoci, je zavedení takzvané nízkoemisní zóny. Do té by v budoucnu mohla zjednodušeně řečeno vjet pouze auta, která vypouštějí nízké množství škodlivin. Magistrát její zavedení zvažuje.

"Bylo by to rozsáhlé regulační opatření, které by se dotklo významného počtu motoristů, respektive obyvatel města. Proto je třeba důkladně zvážit přínosy a případná negativa tohoto opatření," podotkla Pudelová.

Město tak pokračuje v konzultacích s odborníky a sběru podkladů pro konečné rozhodnutí. "Co se týče regulace emisí z lokálních topenišť, zde narážíme na nedostatek pravomocí v oblasti kontroly," uzavřela.
Nejčtenější

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Učitelce vyhozené za dozor u mytí doplatili mzdu, o víc se soudit nechce

Učitelka Vanda Fabianová se u soudu domáhá zrušení výpovědi z tršické základní...

Spor bývalého ředitele a učitelky nařčené z obtěžování žáků stál základní školu v Tršicích na Olomoucku peníze za soudy...

Další z rubriky

Chodce v Olomouci znovu ohrožovalo padající zdivo, z domu spadly cihly

Z domu v centru Olomouce spadlo na chodník několik cihel, nikdo z kolemjdoucích...

Z jedné z budov v centru Olomouce ráno spadlo na chodník několik cihel. Místem na jedné z nejrušnějších ulic města v tu...

Kontroverzní přístavba muzea má v centru Olomouce stát do šesti let

Vizualizace plánované lehce pozměněné podoby Středoevropského fóra jak ji pro...

Otázka, jež roky rozděluje Olomoučany, je vyřešená. Jak zjistila MF DNES, je již rozhodnuto o podobě plánované...

Učitelce vyhozené za dozor u mytí doplatili mzdu, o víc se soudit nechce

Učitelka Vanda Fabianová se u soudu domáhá zrušení výpovědi z tršické základní...

Spor bývalého ředitele a učitelky nařčené z obtěžování žáků stál základní školu v Tršicích na Olomoucku peníze za soudy...

Najdete na iDNES.cz