Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomouc dusí prach z dopravy i Ostravska. Roční limit škodlivin padl

  11:09aktualizováno  11:09
Více prachu než povolují normy nyní s každým nadechnutím do sebe dostávají lidé v Olomouci. Krajské město už totiž překročilo počet dní, ve kterých může být ve vzduchu víc polétavého prachu, než udávají limity.
Obyvatelé Olomouce dýchají vzduch, jehož znečištění překračuje doporučení Světové zdravotnické organizace a také platné limity.

Obyvatelé Olomouce dýchají vzduch, jehož znečištění překračuje doporučení Světové zdravotnické organizace a také platné limity. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

"Obyvatelé Olomouce dýchají vzduch, jehož znečištění překračuje doporučení Světové zdravotnické organizace a také platné limity," potvrdil lékař Miroslav Šuta.

Působí také jako odborný konzultant Centra pro životní prostředí a zdraví, neziskové organizace, která se mimo jiné věnuje vlivu znečištěného ovzduší na životního prostředí a zdraví lidí.

Zákon a také evropská směrnice pak podle Šuty povolují překročení limitu pro množství polétavého prachu na 35 dní v roce. A právě to už Olomouc nesplňuje.

"Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu měřicí stanice Olomouc-Hejčín šestatřicetkrát překročila denní limit 1. listopadu," upřesnil Šuta.

Upozornil, že nepovoleného počtu dní s překročeným prachovým limitem dosáhlo město už i dříve. "V roce 2010 šlo o pětašedesát dní, předloni o jednačtyřicet dní a loni o šestapadesát dní," vypočítal lékař.

Vyšší koncentrace prachu znamená více nemocných

Už krátkodobé vdechování prachu podle informací Centra pro životní prostředí a zdraví zvyšuje počet zánětlivých onemocnění plic a působí negativně na srdečně- cévní systém. Vede i ke zvýšení počtu hospitalizací a k vyšší úmrtnosti.

"Dlouhodobé působení prachu zhoršuje plicní funkce u dětí i dospělých, zvyšuje počet chronických obstrukčních onemocnění plic a snižuje délky dožití hlavně v důsledku úmrtí na srdečně-cévní a plicní onemocnění," varoval Šuta.

Skutečnost, že svoji zdraví škodlivou statistiku Olomouc už letos naplnila, potvrdila vedle Šuty i Blanka Krejčí z oddělení ochrany čistoty ovzduší na ostravském pracovišti Českého hydrometeorologického ústavu.

Podle posledních dat měla Olomouc v pondělí 4. listopadu na svém kontě už 37 dní, kdy limity takzvaného polétavého prachu s označením PM10 nesplňovala.

"Na Ostravsku nastává tato nadlimitní situace už v únoru či březnu, takže Olomouc a střední Morava je na tom přece jen trochu lépe. Bohužel také do Olomouckého kraje může v určitých situacích zasahovat vliv znečištěné oblasti Ostravska a Karvinska. Je možné, že se sem toto znečištění ze severu Moravy přesouvá pod hladinou inverzní vrstvy," přemítá Krejčí nad příčinami zaprášeného olomouckého vzduchu.

Jitka Pudelová, která na olomouckém magistrátu vede oddělení ochrany ovzduší, upřesnila, že velmi významným zdrojem polétavého prachu PM10 jsou v Olomouci doprava a lokální topeniště.

Olomouc zvažuje zavedení nízkoemisní zóny

Nástrojem, který by v tomto mohl Olomouci pomoci, je zavedení takzvané nízkoemisní zóny. Do té by v budoucnu mohla zjednodušeně řečeno vjet pouze auta, která vypouštějí nízké množství škodlivin. Magistrát její zavedení zvažuje.

"Bylo by to rozsáhlé regulační opatření, které by se dotklo významného počtu motoristů, respektive obyvatel města. Proto je třeba důkladně zvážit přínosy a případná negativa tohoto opatření," podotkla Pudelová.

Město tak pokračuje v konzultacích s odborníky a sběru podkladů pro konečné rozhodnutí. "Co se týče regulace emisí z lokálních topenišť, zde narážíme na nedostatek pravomocí v oblasti kontroly," uzavřela.Nejčtenější

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...

Almaty - Olomouc 1:2, Sigma drama nepřipustila a čeká ji Sevilla

Olomoucký Martin Nešpor (vpravo) a Sergej Politevič z Kajratu Almaty v utkání...

Velké přání olomouckých fotbalistů se splnilo. Sigmě se podařilo v odvetném utkání 3. předkola Evropské ligy na hřišti...Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

A teď na Sevillu! Olomoučtí fotbalisté si v Evropské lize plní přání

Olomoučtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu v pohárovém utkání proti...

Většina olomouckých fotbalistů si před losem kvalifikace Evropské ligy přála: Sevillu! Až se fanoušci v diskusích...

Za nehodu, při níž zemřely dvě děti, dostal opilý řidič 6,5 roku

Místo tragické dopravní nehody, při níž na okraji Olomouce u křižovatky na...

Na šest a půl roku do vězení poslal olomoucký okresní soud řidiče, který na jaře zavinil v opilosti tragickou nehodu na...

Další z rubriky

Pole se mají zastavět kvůli výrobně radiofarmak, jejíž vznik není potvrzený

Vizualizace podoby Národního biomedicínského a biotechnologického parku, který...

MF DNES prozkoumala dokumenty, které určily jako jediné vhodné místo pro stavbu nového vědeckého parku pozemky o...

VIDEO: Na Prostějovsku shořela hala plná slámy, škoda jde do milionů

Při velkém požáru shořela v obci Protivanov plná hala slámy. Plameny poničily i...

Na Prostějovsku v noci shořela hala plná slámy. Požár zdolávalo devět jednotek hasičů ze dvou krajů. Plameny poničily i...

Šumperským muzeem textilu provede turisty dávný velkoobchodník Klapperoth

Vizualizace budoucí podoby části chystané expozice nového šumperského muzea...

Proslulá Klapperothova manšestrová manufaktura v Šumperku, ze která je v současnosti ruina, se promění v muzeum...

Najdete na iDNES.cz