VIDEO: Ovládání připomíná hru, robot za 41 milionů ale bojuje s nádory

  12:54aktualizováno  12:54
Už téměř deset let lékaři z olomoucké Fakultní nemocnice zachraňují životy s pomocí robotických přístrojů da Vinci. Provedli s nimi více než dva tisíce operací a letos nahradili starší model novým. Práci s ním si vyzkoušel i reportér MF DNES.

Herní konzole, která zachraňuje životy – přesně takový pocit mám s hlavou vloženou do útrob laparoskopického přístroje da Vinci Xi. Na monitoru vidím několikanásobně zvětšenou cvičnou podložku s členitým povrchem a gumičkami, které se, zprvu dosti neobratně, snažím uchopit do robotických paciček a sundat je z malých pahorků.

Pomocí jemného sevření palce a ukazováčku vložených do konzole ovládám robota, který stojí za mými zády. Nohy mohu použít k sešlápnutí pedálu a přepnutí na endoskop, s kterým si přibližuji útroby svého „pacienta“ pro lepší manipulaci. Po pár minutách lze s patřičnou instruktáží odborníka chytit správný grif a postupovat zcela intuitivně.

„Je to jako jízda v autoškole. Lékaři prvně neví, jak stroj používat, a přemýšlí nad každým krokem. Když se skončí s výcvikem, můžeme je posadit k pacientovi a víme, že nebudou řešit ovládání robota, ale pouze samotnou operaci,“ poznamenává při prezentaci jeden ze zástupců firmy, která stroje vyrábí.

Zatímco já si pouze hraji a testuji limity své šikovnosti, lékaři z Fakultní nemocnice (FN) v Olomouci pomocí přístrojů da Vinci už skoro deset let zachraňují životy. Za tu dobu na nich provedli již přes 2 500 operací. Letos v dubnu starší model nahradili novým s označením Xi. Nemocnici stál 41 milionů korun.

Robotický přístroj simuluje pohyby lidských rukou v těle pacienta

Nový design da Vinci nabízí lékařům výrazně širší možnosti pohybu. Díky čtyřem ramenům může stroj částečně nahradit operatérovi asistenta. Kvalitní kamera endoskopu pak přináší daleko lepší přehled.

Nový robot da Vinci Xi

Příprava robota na operaci je navíc otázkou pár minut. Samotná operace pak velmi připomíná mou hru s gumičkami. Da Vinci simuluje pohyby lidských rukou v těle pacienta. Lékař sedí u ovládací konzole, operační pole vidí pomocí stereoskopického zobrazovacího kanálu a prostřednictvím joysticků ovládá nástroje v „rukách“ robota.

Ty přes vpichy v kůži velmi precizně provádějí vlastní výkon v těle pacienta. Nejvíce přístroj využívají lékaři z urologické kliniky, kteří tímto způsobem například odstraňují nádory z ledvin či odoperovávají nádorem zasaženou prostatu.

„Víme, že robotická radikální prostatektomie je ze všech způsobů léčby karcinomu prostaty onkologicky nejúspěšnější a nejlépe uchová kvalitu života mužů,“ vysvětluje Vladimír Študent, přednosta Urologické kliniky FN Olomouc.

Študentovo pracoviště například nedávno zdokonalilo metodu, pomocí které významně redukuje pooperační inkontinenci. Ta dříve řadě pacientů ztrpčovala život po operaci.

Zachráněná Maruška

Robotický systém da Vinci využívá rovněž Porodnicko-gynekologická klinika FN Olomouc. Díky jeho minimálně invazivnímu přístupu mohou lékaři operovat i starší, zdravotně komplikovanější pacientky s nádorem dělohy a zvyšovat tak jejich šance na dlouhodobé přežití.

Jednou z pacientek, které robotická operace pomohla, je Jana Božová z Olomouce. S manželem vychovávali již jednu dceru. Když se však snažili o další dítě, skončilo těhotenství opakovaně potratem.

„První potrat jsme považovali za ‚smůlu‘, jenže další pokus po roce dopadl také špatně. Potom mi ve fakultní nemocnici nabídli možnost robotické cerkláže. Rok jsem nabídku zvažovala. I díky ní se mi vloni v červnu narodila císařským řezem zdravá holčička,“ usmívá se dnes Jana Božová, jejíž mladší dceři Marušce je nyní třináct měsíců.

„Pacientka prodělala takzvanou robotickou cerkláž. Podobných operací bylo na světě provedeno přibližně jen padesát. V České republice šlo o premiéru, díky které přišlo na svět první takto donošené dítě,“ zmiňuje přednosta Porodnickogynekologické kliniky Radovan Pilka

Dodává, že v současné době je možné pomocí přístrojů operovat většinu gynekologických diagnóz. Například císařský řez však stále takto provést nelze.

Autor:

Nejčtenější

V Německu ukradený luxusní mercedes prozradilo nedobrzdění na D46

Řidič mercedesu na dálnici nedobrzdil a narazil do fabie zpomalující kvůli...

Vyšetřování na první pohled běžné dopravní nehody na dálnici D46 odhalilo krádež luxusního vozu. Řidič mercedesu za...

Za smrt dvou dětí v jiném autě dostal opilec o dva roky víc, vinu neuznal

Josef Ondrýsek u olomouckého krajského soudu žádá o snížení trestu za tragickou...

Na osm a půl roku vězení zpřísnil olomoucký krajský soud trest Josefu Ondrýskovi, který na jaře zavinil v opilosti...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Vjezdový systém dodala firma stíhaného lobbisty, nemocnice řeší potíže

Pohled na jeden z vjezdů do olomoucké fakultní nemocnice. Po změně v systému...

Nový vjezdový systém měl od 1. listopadu výrazně modernizovat a usnadnit pacientům parkování v areálu Fakultní...

Vizita u 50 pacientů a lékař bez atestace. Špitál šokoval i soudního znalce

Okresní soud v Přerově začal projednávat případ, ve kterém jsou dva přerovští...

Na tristní personální situaci v českých špitálech poukázal případ, který nyní rozplétá soud v Přerově. Dva chirurgové...

Další z rubriky

Bratr exstarosty končí v čele městské firmy, radní prověří výběrová řízení

Budova jesenické radnice.

Jesenická radnice odvolala předsedu představenstva technických služeb Romana Kalouse, jenž je bratrem bývalého starosty...

Na Moravu po sedmnácti letech přiletěly labutě žijící v ruské tundře

Poprvé od roku 2001 zavítaly na střední Moravu labutě malé. Ornitologové na ně...

Poprvé od roku 2001 zavítaly na střední Moravu labutě malé. Ornitologové na ně narazili na Moravičanském jezeře na...

Zvažovaná vodní nádrž Skalička vezme lázním prameny, varuje studie

Lázně v Teplicích nad Bečvou se mohou dostat kvůli stavbě zvažované přehrady...

Místo léčivé minerálky poteče z pramenů voda jako z Bečvy. I tento černý scénář hrozí podle odborníků lázním v...

Najdete na iDNES.cz