Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Ovládání připomíná hru, robot za 41 milionů ale bojuje s nádory

  12:54aktualizováno  12:54
Už téměř deset let lékaři z olomoucké Fakultní nemocnice zachraňují životy s pomocí robotických přístrojů da Vinci. Provedli s nimi více než dva tisíce operací a letos nahradili starší model novým. Práci s ním si vyzkoušel i reportér MF DNES.

Herní konzole, která zachraňuje životy – přesně takový pocit mám s hlavou vloženou do útrob laparoskopického přístroje da Vinci Xi. Na monitoru vidím několikanásobně zvětšenou cvičnou podložku s členitým povrchem a gumičkami, které se, zprvu dosti neobratně, snažím uchopit do robotických paciček a sundat je z malých pahorků.

Pomocí jemného sevření palce a ukazováčku vložených do konzole ovládám robota, který stojí za mými zády. Nohy mohu použít k sešlápnutí pedálu a přepnutí na endoskop, s kterým si přibližuji útroby svého „pacienta“ pro lepší manipulaci. Po pár minutách lze s patřičnou instruktáží odborníka chytit správný grif a postupovat zcela intuitivně.

„Je to jako jízda v autoškole. Lékaři prvně neví, jak stroj používat, a přemýšlí nad každým krokem. Když se skončí s výcvikem, můžeme je posadit k pacientovi a víme, že nebudou řešit ovládání robota, ale pouze samotnou operaci,“ poznamenává při prezentaci jeden ze zástupců firmy, která stroje vyrábí.

Zatímco já si pouze hraji a testuji limity své šikovnosti, lékaři z Fakultní nemocnice (FN) v Olomouci pomocí přístrojů da Vinci už skoro deset let zachraňují životy. Za tu dobu na nich provedli již přes 2 500 operací. Letos v dubnu starší model nahradili novým s označením Xi. Nemocnici stál 41 milionů korun.

Robotický přístroj simuluje pohyby lidských rukou v těle pacienta

Nový design da Vinci nabízí lékařům výrazně širší možnosti pohybu. Díky čtyřem ramenům může stroj částečně nahradit operatérovi asistenta. Kvalitní kamera endoskopu pak přináší daleko lepší přehled.

Nový robot da Vinci Xi

Příprava robota na operaci je navíc otázkou pár minut. Samotná operace pak velmi připomíná mou hru s gumičkami. Da Vinci simuluje pohyby lidských rukou v těle pacienta. Lékař sedí u ovládací konzole, operační pole vidí pomocí stereoskopického zobrazovacího kanálu a prostřednictvím joysticků ovládá nástroje v „rukách“ robota.

Ty přes vpichy v kůži velmi precizně provádějí vlastní výkon v těle pacienta. Nejvíce přístroj využívají lékaři z urologické kliniky, kteří tímto způsobem například odstraňují nádory z ledvin či odoperovávají nádorem zasaženou prostatu.

„Víme, že robotická radikální prostatektomie je ze všech způsobů léčby karcinomu prostaty onkologicky nejúspěšnější a nejlépe uchová kvalitu života mužů,“ vysvětluje Vladimír Študent, přednosta Urologické kliniky FN Olomouc.

Študentovo pracoviště například nedávno zdokonalilo metodu, pomocí které významně redukuje pooperační inkontinenci. Ta dříve řadě pacientů ztrpčovala život po operaci.

Zachráněná Maruška

Robotický systém da Vinci využívá rovněž Porodnicko-gynekologická klinika FN Olomouc. Díky jeho minimálně invazivnímu přístupu mohou lékaři operovat i starší, zdravotně komplikovanější pacientky s nádorem dělohy a zvyšovat tak jejich šance na dlouhodobé přežití.

Jednou z pacientek, které robotická operace pomohla, je Jana Božová z Olomouce. S manželem vychovávali již jednu dceru. Když se však snažili o další dítě, skončilo těhotenství opakovaně potratem.

„První potrat jsme považovali za ‚smůlu‘, jenže další pokus po roce dopadl také špatně. Potom mi ve fakultní nemocnici nabídli možnost robotické cerkláže. Rok jsem nabídku zvažovala. I díky ní se mi vloni v červnu narodila císařským řezem zdravá holčička,“ usmívá se dnes Jana Božová, jejíž mladší dceři Marušce je nyní třináct měsíců.

„Pacientka prodělala takzvanou robotickou cerkláž. Podobných operací bylo na světě provedeno přibližně jen padesát. V České republice šlo o premiéru, díky které přišlo na svět první takto donošené dítě,“ zmiňuje přednosta Porodnickogynekologické kliniky Radovan Pilka

Dodává, že v současné době je možné pomocí přístrojů operovat většinu gynekologických diagnóz. Například císařský řez však stále takto provést nelze.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Babišova pravá ruka kraluje v absencích, přesto Faltýnek kandiduje znovu

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek v diskusním pořadu iDNES.tv...

Sedí ve Sněmovně, šéfuje poslaneckému klubu ANO a na stranické úrovni je prvním místopředsedou hnutí, který se účastní...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Další z rubriky

Starosta dostal podmínku za obří černou skládku, vršila se dvacet let

Bývalý starosta Určic na Prostějovsku Vlastimil Konšel čelí obžalobě z...

Exstarosta Určic na Prostějovsku Vlastimil Konšel dostal podmíněný trest 10 měsíců za to, že na bývalou skládku u obce...

Trest veliteli „bévépéčka“ za zásah dalšího vozu neplatí, čeká ho nový soud

Velitel bojového vozidla pěchoty Marcel Kulišťák, který čelí obžalobě z...

Soudní projednávání nehody při nočních střelbách na Libavé, při které armádní bojové vozidlo pěchoty zasáhlo vedle...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Najdete na iDNES.cz