Jan Štěrba z Olomouce (v bílém) bojuje o míč s jihlavským Pavlem Dvořákem.

Jan Štěrba z Olomouce (v bílém) bojuje o míč s jihlavským Pavlem Dvořákem. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Sigma volá SOS! Fanoušci už zuří

• 0
Olomoučtí fotbalisté nezvládli záchranářský duel v Jihlavě (1:2), fanoušci si to s nimi pak vyříkávali u autobusu.

Fanoušci Sigmy už toho mají tak akorát. Fotbalisté se podle nich nervou o ligový život, jak se sluší. V Jihlavě prohráli přímou záchranářskou bitvu 1:2, na čtrnáctou Vysočinu tak ztrácí čtyři body a po utkání si od svých fanoušků vyslechli tvrdou kritiku. Před týmovým autobusem na ně museli dohlížet policejní těžkooděnci. Bojujte za Sigmu! křičeli.

„Nebylo to příjemné, ale je to oprávněné,“ uznal záložník Šimon Falta, jenž ve 33. minutě poslal Hanáky po skvostné přihrávce Petra do vedení, ale k ničemu jim to nebylo. „Jestliže před utkáním jsme byli v problémech po pás, tak teď už jsme v nich po krk,“ volá SOS trenér Václav Jílek.

Stačily dva centry jihlavského kapitána Vaculíka mezi chybující stopery Štěrbu s Radakovičem na hlavu Hronka a domácí zápas v 48. minutě otočili. Nemuseli předvést nic extra. „Paradoxně to byl z naší strany na jaře nejhorší výkon a máme první jarní vítězství. Mimořádně si ho cením,“ oddechl si kouč Jihlavy Michal Hipp. „Je to důležité vítězství, ale vyhráli jsme bitvu, ne válku. Ještě před sebou máme deset zápasů a aktuální náskok při tříbodovém systému nic neřeší,“ varuje.

Jistě, neřeší všechno, ale řeší dost. Sigma se chtěla odrazit ze sestupového bahna, teď však do něj ještě víc zabředla. A příští kolo přivítá Spartu... „Pak před repre pauzou jedeme do Zlína, samozřejmě to nebude jednoduché. On žádný zápas není jednoduchý,“ přesvědčil se Jílek zas a znovu.

Olomouc se na tlak nezmohla, vyloženou šanci ke srovnání si už nevypracovala. „Možná jen Mahmutovič šel ze strany. Ale jinak bych řekl, že než fotbal to byla fotbalová křeč,“ všiml si Jílek. „Před zápasem jsme si říkali, že bychom taky potřebovali zažít utkání, ve kterém bychom šli do vedení. To se povedlo. Bohužel paradoxně do té doby docela slušná aktivita polevila. Dostali jsme stejné góly, chyběl důraz.“

V týmu mu chybí hlavně válečníci, odolné typy. „Nevím, jak to viděli ostatní, ale já jsem viděl, že se hráči vydali. Jsme svázaní, hrajeme o moc. Některé věci nám nevychází. A ve finále nejsme tak úplně nebezpeční, jak bychom chtěli. Lehkost tam není.“

Jílek převzal mančaft na konci podzimu po Kalvodovi a už teď se spekuluje o jeho vratké pozici, že by jej mohl nahradit třeba zkušený Miroslav Koubek. Ale problém není v trenérovi. „Sigmáci fotbal umí, jenže jen technické typy nestačí. V Jihlavě navíc dostali dva góly středem obrany. Něco tam je špatně. Čekal bych, že se po postupu poučí,“ řekl Koubek České televizi.

Na nápravu to však nevypadá...

Vysvědčení sigmáků

Miloš Buchta, brankář (4)
V úvodu napravil chybu Hály, když na zadní tyči mezi nohama udržel ránu Voltra. Ale na první gólový centr měl zřejmě vyběhnout.
Martin Hála, pravý obránce (4)
Stejně jako proti Plzni podběhl centr v nebezpečném prostoru. Ve hře dopředu tentokrát nebyl tolik vidět.

Jan Štěrba, stoper (4,5)
Střed obrany Sigmě po odchodu Hubníka na jaře hoří. Nadaný bek by potřeboval hodit do klidnějších vod. Při obou brankách byl trojúhelník mezi ním, Radakovičem a defenzivním záložníkem (v prvním případě Houskou, ve druhém Šindelářem) příliš velký. V první půli dobře vystřelil zpoza vápna, ale mimo.

Uroš Radakovič, stoper (4,5)
Souhra se Štěrbou skřípe. Mladý Srb hledá podzimní formu. Vzdušnému prostoru ve vápně nevládl.
Michal Vepřek, levý obránce (4)
Nechat Vaculíkovi tolik prostoru jako v případě prvního gólového centru se nevyplácí.
Martin Šindelář, defenzivní štít (4,5)
Při druhé brance měl zachytit Hronkův náběh. Nebyl příliš na míči.

David Houska, záložník (4)
Málo na míči, málo nápaditý.

Jan Navrátil, levé křídlo (4)
V první půli měl po akci Mahmutoviče dobrou palebnou pozici, jenže ji prováhal. Víc toho nevymyslel.
Šimon Falta, pravé křídlo (3)
Dal krásný gól, klička brankáři vyšla dokonale. Do koncovky se ale musí cpát ještě víc. A také stejně jako Vepřek už ví, že dát prostor Vaculíkovi (při druhém gólu) na centr je nepřijatelné riziko.
Jakub Petr, podhrotový hráč (3)
Potáhl míč a chytře jej prostrčil do ukryté uličky na skórujícího Faltu. Brilantní! Ale víc vidět nebyl a za hodinu dohrál.

Aidin Mahmutovič, útočník (3,5)
Nachystal šanci Navrátilovi, sám ve druhé půli střílel nebezpečně ze strany. Náběhů by ale měl mít víc.
Jakub Plšek, střídající hráč (4)
Nastoupil v 56. minutě místo Šindeláře, přinesl oživení. Ne nebezpečí.
Michal Ordoš, střídající hráč (4,5)
Hrál od 58. minuty místo Petra. A prakticky nebyl na míči.
Tomáš Chorý, střídající hráč (4)
V 67. minutě nahradil Navrátila. Jenže potřebné centry nedostal. Na rozdíl od Hronka...