Momentka z duelu Olomouc (bílá) vs. Třinec

Momentka z duelu Olomouc (bílá) vs. Třinec | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Olomoučtí hokejisté dusili lídra, desítku však vyklidili

• 0
Důrazný centr první formace hokejové Olomouce Jan Knotek tabulku raději nekontroluje. „Abych na to zbytečně moc nemyslel.“ Jenže vyhněte se tomu, když je situace kolem klíčového desátého místa zaručujícího předkolo play-off (a tím pádem jistotu záchrany extraligy) tak naňahnaná: 9. Mladá Boleslav 41 (bodů) 10. Plzeň 40 11. Olomouc 39 12. Zlín 38.

Bude to napínavé až do konce?

„Jo, do poslední minuty,“ přikývne Knotek a při tom ho štve, jak včera naložil s velikou šancí v domácím zápase 33. kola proti vedoucímu Třinci. Dal sice gól, když povedeně tečoval v přesilové hře Lašovu ránu, ale mohl ještě srovnat stav, jenže z úhlu netrefil odkrytou klec a puk se od zadní tyče odrazil zpátky do hry. Takový pech dostal Moru z desítky! Štěstí pro lídra, který vydřel na Hané vítězství 3:2.

„I když jsme nezískali ani bod, tak náš výkon nebyl špatný. Od něj bychom se mohli odrazit,“ doufá olomoucký asistent trenéra a šéf klubu Jan Tomajko. „Škoda vítězné branky Třince ve třetí třetině, který jej dal z podobné situace, jaké jsme nevyužívali,“ litoval dorážky Zbyňka Irgla, kata kohoutů. V prvním vzájemném zápase jim vstřelil v zastaralé „plecharéně“obě branky (2:1).

Tehdy ale jeho počin zastínil ojedinělý příběh třineckého zadáka Lukáše Galvase a jeho syna Jakuba v obraně Olomouce, kteří nastoupili proti sobě. Včera nehrál ani jeden. Galvas starší marodí, junior si zase plní reprezentační povinnosti s českým výběrem do osmnácti let. Absencí měly oba týmy dost.

Olomouci tolik chybí zraněný lídr defenzivy Skrbek, ale i Houdek a Škůrek, v útoku pak Řípa a také nejproduktivnější hráč Juraj Mikúš, jenž ochořel. Zápas navíc nedohrál pukem nastřelený křídelník Jan Eberle. Z Jihlavy si tak Mora vytáhla útočníky Zemana s Jerglem.

Oceláři postrádali kromě Galvase i brankářskou jedničku Hrubce, beka Milana Douderu a střelce Růžičku. Zato se jim stihl uzdravit klíčový obránce Vladimír Roth, což ocenili hlavně v přesilovce, ve které snajpr od modré vyrovnal. Favorit poprvé vedl až v 45. minutě po zmíněné dorážce Irgla. Pak se třásl při závěrečném tlaku Mory.

„Vítězství se nerodilo jednoduše, v Olomouci už je zvykem, že jsou zápasy vyhecované,“ oddechl si třinecký asistent René Mucha. „Celý tým zaslouží velkou pochvalu za obětavost, což podpořil i výborný Peter Hamerlík v bráně.“