Jihoslovanské mauzoleum v olomouckých Bezručových sadech z roku 1926 po dokončení první etapy oprav. Jde o památku, jež ukrývá ostatky 1200 jugoslávských vojáků z první světové války.

Jihoslovanské mauzoleum v olomouckých Bezručových sadech z roku 1926 po dokončení první etapy oprav. Jde o památku, jež ukrývá ostatky 1200 jugoslávských vojáků z první světové války. | foto: Michal Poláček, MF DNES

Kus mauzolea s ostatky tisícovky vojáků je opravený, za rok dojde na kapli

  • 3
První část opravy zchátralého jihoslovanského mauzolea v olomouckých Bezručových sadech je hotová, další etapa přijde na řadu příští rok. Teď má památka, jež ukrývá ostatky 1 200 jugoslávských vojáků z první světové války, zrekonstruované zídky teras, schodiště a kovové mříže. Na řadě je poničená kaple s kopulí.

Na kapli s freskami a třemi řadami dórských sloupů budou dělníci pracovat jak zvenku, tak uvnitř.

„Budu navrhovat, aby druhá etapa byla zařazena do rozpočtu na příští rok. Chtěli bychom, aby vizuální stránka mauzolea byla v roce 2018 hotová k příležitosti listopadového výročí sta let od konce první světové války,“ přiblížil investiční náměstek olomouckého primátora Filip Žáček.

Památku z roku 1926 uvnitř zdobily fresky světců v byzantském stylu, dnes jsou ale z podstatné části zamalované výtvory sprejerů. Mauzoleum postavené na uměle navezeném pahorku chátralo desítky let, řádili tady vandalové, přebývali tu bezdomovci.

Kompletní obnova Památníku padlých jihoslovanských vojáků, jak zní oficiální název mauzolea, začala minulý rok. Bude rozdělená na tři etapy, dohromady vyjde na zhruba osmnáct milionů korun.

První část je už hotová. S omšelou a zdevastovanou kaplí nyní kontrastují obnovené zídky teras i dvojramenné schodiště s kovovými mřížemi. Vše prozatím vyšlo na 5,3 milionu korun.

Ostatky vojáků se po opravách vrátí do podzemní krypty

Kromě kaple je součástí mauzolea podzemní krypta. V ní jsou na železných regálech uložené malé očíslované dřevěné rakve s ostatky více než tisícovky jihoslovanských vojáků z první světové války.

Letecké snímky mauzolea

Jde o muže, kteří zemřeli v olomouckých vojenských nemocnicích, později byly do Olomouce svezeny ostatky jejich krajanů i z jiných částí republiky.

Ostatků se bude v následujících letech týkat poslední etapa oprav. Odborníci je z krypty vyzvednou a během její rekonstrukce rakve zrestaurují. „Poté budou pietně uloženy zpět na původní místo,“ doplňuje mluvčí olomoucké radnice Michal Folta.

Jakmile bude mauzoleum, které navrhl architekt Hubert Aust ve stylu monumentálního neoklasicismu, kompletně opravené, zpřístupní se veřejnosti.

„Bude sloužit ke kulturním a společenským účelům. Mohou se tu konat pietní akce, doprovodný program k výstavám Flora Olomouc, prohlídky s průvodcem, popřípadě koncerty, výstavy a další akce, které svou úrovní a zaměřením odpovídají významu této kulturní památky,“ uzavírá náměstek primátora Ladislav Šnevajs.