Strany vedly v Olomouci slušnou kampaň. Až příliš, říká politolog

  4:55aktualizováno  4:55
V některých městech Olomouckého kraje zašla kampaň až do extrému a vycházely dehonestující články o protivnících, zato v Olomouci bylo nejkontroverznějším tématem sázení stromů. Podle politologa Jakuba Lyska si totiž většina stran nechtěla přehnaně vyhrocenou rétorikou zavřít dveře k možnosti být součástí koalice.

Politolog z katedry politologie a evropských studií olomoucké Univerzity Palackého Jakub Lysek. | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

Olomouc má za sebou předvolební kampaň. Jaká byla?
Specifikum těchto voleb je, že jsou kampaně už i na komunální úrovni vedeny profesionálně. Rovněž si myslím, že v Olomouci byla, když to srovnám s jinými městy, velmi slušná. Strany si uvědomují, že nemohou vystupovat přímo s negativní kampaní. Když už se snaží o kritiku, tak právě pozitivním způsobem.

Kampaně ovšem navenek působily spíše šedivě, až nudně...
Některé strany se snaží od ostatních odlišit, například hnutí spOLečně s tématem výsadby stromů. Přitom všechny strany včetně těch vládnoucích chtějí více zeleně, žádná nepropaguje kácení. Ale spOLečně téma marketingově uchopilo a zaujalo tím. Sázení stromů je tak vlastně nejkontroverznější moment olomoucké kampaně. Oproti jiný městům, kde vycházejí dehonestující články o protivnících z jiných stran, je v tomto ohledu olomoucká kampaň až příliš slušná.

Nechybí tedy v Olomouci výraznější diskuse a střety rozdílných vizí, kam město směrovat?
Na komunální úrovni se strany na hlavních tématech většinou shodnou. Nesoulad přijde až později při reálných krocích při vládě městské koalice. Ta se střetává s různými zájmy, například developerů. V Olomouci je to konkrétně otázka Šantovka Tower. Když řídíte město, čelíte spoustě tlaků. A z toho pak nad konkrétními rozhodnutími vznikají hlavní neshody mezi koalicí a opozicí. Paradoxně je tak politické dění vyhrocenější během volebního období než v kampani. Při ní by to totiž u voličů nemuselo ani padnout na úrodnou půdu.

Kdo kandiduje ve vašem okrsku?

Z jakého důvodu?
Velká část voličů dnes reaguje podrážděně, když se někdo proti někomu negativně vymezuje. Je možné, že to za čtyři roky bude jinak a lidé budou naopak požadovat ostřejší kampaň.

Ovšem hnutí ANO se vymezuje neustále proti všem a už několikeré volby tím vyhrálo.
Představitelé ANO se vymezují jiným způsobem. Za neschopné označili obecně všechny politiky s tím, že oni vše na rozdíl od nich hned zařídí. Každý z voličů si do toho může dosadit, koho chce. A to bez rizika pro hnutí ANO, že by se touto kritikou dotklo něčeho populárního či funkčního. A tato strategie se hnutí Andreje Babiše zatím vyplácí. Ani v Olomouci se teď ANO nijak výrazně nevymezuje vůči jiným či tradičním stranám. Jen občas zmíní dávné kauzy typu akvapark, což už je dnes asi uzavřená věc, tím nikoho neurazíte.

Rozhovory s kandidáty na primátora

MF DNES přinesla před komunálními volbami sérii rozhovorů s lídry olomouckých kandidátek parlamentních stran a také s lídry nejvýraznějších místních uskupení:

Byli jsme hlasitá opozice, říká lídr ProOlomouc. Cílí na dvojnásobek hlasů

Je potřeba otevřít téma stromů na náměstí, říká lídr hnutí spOLečně

Odchod z koalice? Napadlo mě to, říká náměstek primátora a lídr TOP 09

Stromy na náměstí nejsou priorita, zeleň patří všude, říká lídr lidovců

Letos dopadneme hůř, míní olomoucký lídr ČSSD. Na postu primátora netrvá

Na lídra byla třeba mladší tvář, říká osmapadesátiletá nová jednička KSČM

Klidně pomůžeme lidem z Ukrajiny, říká olomoucký lídr kandidátky SPD a SPOZ

V Olomouci chceme v těchto komunálních volbách vyhrát, říká lídr Pirátů

Pokud má centrum žít, tak tam nemůžeme zakázat vjezd aut, říká lídr ODS

Primátor je podmínka, říká lídr ANO v Olomouci. Jednal by i s SPD a KSČM

Není to také u hnutí ANO snaha nepoštvat si proti sobě ostatní strany, aby se neopakovala situace z roku 2014, kdy představitelé ČSSD, ODS, KDU-ČSL a TOP 09 sestavili koalici proti němu?
V ANO nejspíš usoudili, že na krajské úrovni koalice s tradičními stranami funguje (vládne ANO s ČSSD a ODS – pozn. red.), a tak není důvod to s nimi nezkusit a zbytečně si vyhrocenou kampaní uzavírat dveře.

Pokud by se takový scénář naplnil, nebudou mít obě tradiční strany problém sladit programové priority s ANO?
Koaliční vztahy nejsou do značné míry vůbec založené na programové bázi. Už teď v Olomouci vládl de facto slepenec od pravice na levici. Ve všech třech největších městech Olomouckého kraje jsou koalice postaveny především na základě osobních vazeb z minulých let. Je tak vlastně jedno, v jaké straně jste. Funguje tu určitá skupina lidí, kteří se dlouho znají a vědí, že spolu dokážou mnohé věci domluvit. Proč by tak mezi sebe pouštěli novou, neznámou stranu, s níž by mohly být potíže.

Takže letos se už ANO při plánování kampaně přizpůsobilo, aby ho ostatní pustili mezi sebe?
ANO bylo před čtyřmi lety skutečně cizí prvek, teď už to z pohledu ostatních olomouckých stran neplatí. ANO navíc dopředu začalo dávat najevo, že bude se stranami spolupracovat. Již v tomto volebním období to bylo vidět při zasedání zastupitelstva, kdy z opozičních lavic podpořilo některé koaliční návrhy.

Výrazným prvkem olomoucké kampaně je hnutí spOLečně založené ředitelem přerovského exekutorského úřadu a sběratelem umění Robert Runták. Jak hodnotíte jeho kampaň?
Hnutí spOLečně do ní evidentně vložilo skutečně hodně peněz, zřejmě maximální možnou částku. Tato kampaň je velmi profesionální, možná až příliš. Myslím, že když někdo dává téměř každý druhý den na sociální sítě profesionální videa, jež vypadají jak z internetových televizí, může to některé voliče nakonec i odradit.

Které strany může spOLečně coby olomoucký nováček nejvíce oslabit?
Podle závěru jejich kampaně mi přijde, že nyní co do stylu komunikace do značné míry kopírují ANO. Proto bych si tajně tipl, že toto hnutí bude stejně jako ANO sbírat hlasy napříč spektrem zprava doleva, anebo i s mírným vychýlením od středu doleva. Možná tak spOLečně bude mít paradoxně silnou podporu i na sídlištích na jihu města. Definitivně to však potvrdí až analýzy po volbách. Hnutí spOLečně je zřejmě největší záhadou voleb. Pro nás politology je to pak – čistě z odborného hlediska – skvělý experiment.

V čem?
Toto hnutí je specifické v tom, že tu pouze jeden člověk relativně krátce před volbami sestavil kandidátku a na profesionální kampaň vynaložil ohromné množství finančních prostředků. Pokud to voliče zasáhne, ukázalo by to, jak významnou roli hrají peníze v rámci volebního boje.

Nejčtenější

Vondráčková s manželem ve sporu neuspěli, starosta píše o srážce s blbcem

Helena Vondráčková a Martin Michal jsou manželé již osm let

Zřejmě definitivní konec má kauza trestních oznámení, které podal manžel zpěvačky Heleny Vondráčkové Martin Michal na...

Kvůli světlu v chatce volal muž strážníky, místo zloděje odhalili nevěru

Ilustrační snímek

Na všímavost souseda doplatila v pondělí v Přerově žena, která se setkala s milencem v chatce patřící matce jejího...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Radního Přerova obžalovali, že donutil k sexu zaměstnankyni v nouzi

Přerovská radnice na náměstí T. G. Masaryka.

Přerovský podnikatel a radní za ODS Marek Dostál bude u soudu čelit obžalobě ze sexuálního nátlaku. Vyšetřovatelé a...

Vraždu policisty při fingovaném oběšení potrestal soud 18 lety vězení

Čtyřiatřicetiletý Česlav Hurina, kterému hrozí za vraždu dvanáct až dvacet let...

Olomoucký krajský soud vynesl rozsudek v neobvyklém případu téměř čtyři roky staré vraždy policisty. Nejprve se zdálo,...

Další z rubriky

Popularizátorů vědy je tu akutní nedostatek, říká ředitel Pevnosti poznání

Ředitel olomoucké Pevností poznání Matěj Dostálek

Každý rok navštíví olomouckou Pevnost poznání na sto tisíc lidí. Interaktivní centrum vědy, které za zhruba 200 milionů...

Hasičárna, kvůli níž se obec zadlužila, je roky prázdná. A asi zůstane

Hasičská zbrojnice v Pavlovicích u Kojetína, kvůli jejíž výstavbě se obec...

Už osm let stojí na okraji Pavlovic u Kojetína na Prostějovsku nová hasičská zbrojnice za čtyři a půl milionu korun....

Přerované se loučili se zachráncem Meopty, pietu dokreslila vyznamenání

V přerovském městském domě se konalo veřejné rozloučení s válečným veteránem a...

Lidé v Přerově vzdali hold velké osobnosti, která si získala přezdívku „přerovský Baťa“. V městském domě se konalo...

Najdete na iDNES.cz