Dlouholetý ředitel Exekutorského úřadu v Přerově Robert Runták, který je známý...

Dlouholetý ředitel Exekutorského úřadu v Přerově Robert Runták, který je známý i díky své sbírce moderního umění. V Olomouci si dokonce plánuje otevřít vlastní galerii. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Šéf exekučního úřadu Runták zakládá stranu, chce dobýt olomouckou radnici

  • 6
Robert Runták, který roky řídí Exekutorský úřad v Přerově, chce vstoupit do politiky. Zakládá nové politické hnutí nazvané SpOLečně, s nímž chce na podzim v Olomouci uspět v komunálních volbách.

Runták, jenž coby šéf kontroverzní „továrny na exekuce“ vydělal jmění, má podle zjištění MF DNES v politice smělé plány. Do kampaně investuje miliony, jeho cíl je dostat své lidi přímo do vedení radnice.

„Vznikne kandidátka, která po dlouhé době nebude mít v Olomouci obdoby,“ slibuje Runták, jenž do roku 2012 figuroval i v představenstvu fotbalové Sigmy. Odešel po neshodách, kritizoval vedení klubu a volal po větší transparentnosti zejména v účetnictví.

Kvůli sestavení kandidátní listiny už Runták oslovil na dvě desítky výrazných místních osobností napříč oblastmi. Od podnikatelů a architektů přes významné představitele Univerzity Palackého i fakultní nemocnice až po umělce, špičkové vědce či výrazné tváře z kulturní sféry. Runták se označuje za iniciátora vzniku hnutí, s místem na kandidátce počítá i pro sebe:

„Když jsem iniciátorem, bylo by fér, abych na kandidátce byl. Ale nemyslím, že bych měl být na předních příčkách,“ říká.

Runták je známý i díky své rozsáhlé a minimálně ve střední Evropě ojedinělé sbírce moderního umění. V příštím roce plánuje v Olomouci v Jungmannově ulici otevřít vlastní galerii. Sloužit má i jako zázemí pro umělce či začínající podnikatele.

Kvůli spojení s exekucemi nechce být Runták v čele kandidátky

Začátek Runtákovy kariéry je však provázaný s často kritizovaným byznysem s dluhy. Jako advokát stál u zrodu Exekutorského úřadu v Přerově někdejšího nejznámějšího vykonavatele Tomáše Vrány.

Sám Runták přímo exekutorem nikdy nebyl, jako ředitel však pomáhal vybudovat jeden z největších podobných úřadů v Česku, jenž řešil desítky tisíc exekucí ročně a proslul tvrdými postupy vůči dlužníkům.

Právě minulost spjatá s nepopulárním odvětvím je jedním z důvodů, proč Runták neuvažuje, že by na kandidátce svého hnutí figuroval na čelních místech. Uznává, že někdejší řízení byznysu s dluhy může být při vstupu do politiky jeho handicap.

„Je to záležitost, se kterou jsem dlouhodobě konfrontován. Jsem přesvědčen, že jsem pro Olomouc už dříve udělal hodně věcí. Opravdu mi na osudu města záleží. Pokud mě někdo – a jsem přesvědčen, že trochu nespravedlivě – bez bližší znalosti věci vnímá negativně v souvislosti s vazbou na exekuční prostředí, je to prostě dané,“ přemítá.

Zdůrazňuje, že jiní lidé jeho dlouholeté vedení úřadu hodnotí pozitivně. „Znají mě jako člověka, který je, myslím si, manažersky velmi schopný a pracovitý. A když něco řekne, tak to platí,“ tvrdí o sobě.

O kandidaturu za stranu už projevilo zájem osmnáct osobností

V nejbližších dnech se Runták chystá hnutí oficiálně představit. Do politiky ho podle jeho slov žene přesvědčení, že Olomouc nevyužívá naplno vlastní potenciál.

„A to je škoda. Může se stát vzorovým moderním evropským městem a navázat tak na svoji dlouholetou historickou a kulturní tradici,“ míní letos dvaačtyřicetiletý Runták.

Oslovené osobnosti sezval minulou středu do jednoho z olomouckých podniků. Už v pozvánce Runták popisoval, co mu vadí. Třeba že podle něj ve městě hodně věcí nefunguje či se dělají bez rozmyslu.

„Stavíme špatné ulice, nemáme koncepce, vize, rozhodujeme se ad hoc, aby se to tak nějak udělalo. Tento přístup tu funguje už přes dvacet let,“ uvedl.

Na závěr setkání se vyplňovaly dotazníky. Runtáka zajímalo, kdo a do jaké míry je ochoten s ním dobývat radnici. Podle informací MF DNES zatím našel prvních osmnáct lidí, kteří mají zájem o místo na kandidátce. Dalších deset bude hnutí podporovat, zápas o zastupitelstvo však ještě zvažují.

Hlavní kampaň za několik milionů korun spustí v květnu

Na soupisce SpOLečně se tak objeví třeba známá herečka Moravského divadla Ivana Plíhalová, která je v zastupitelstvu už nyní. Před čtyřmi lety mandát získala jako nezávislá na kandidátce ODS.

„Kandidovat budu. Pan Runták mě oslovil, ODS ne,“ řekla MF DNES Plíhalová.

Do voleb jde i architekt Lukáš Blažek z oceňovaného studia Ječmen. „Ale někde na zadních místech kandidátky,“ podotkl.

Runták přitom nemíří nízko, chce deset až dvacet procent hlasů a nejlépe rovnou místa v městské radě.

„Pokud hnutí chce výrazně ovlivňovat život a budoucnost města, musí být v radě, ne v opozici,“ říká Runták. A dodává, že plánuje na olomoucké poměry velmi výraznou kampaň, která naplno odstartuje v květnu. Náklady Runták odhadl na několik milionů.

Víru v dobrý výsledek opírá i o analýzu známého olomouckého politologa Pavla Šaradína. Ten upozorňuje na odklon voličů od tradičních stran a na vzestup nezávislých kandidátů a jejich uskupení.

Navíc v Olomouci při minulých komunálních volbách lidé poprvé hlasovali místo v pěti volebních obvodech v jediném pro celé město, což nahrává menším stranám. I díky tomu se do zastupitelstva dostala hnutí ProOlomouc a Občané pro Olomouc. Druhé jmenované ale už do voleb znovu nejde.

„Z toho mi vychází, že toto či jiné městské hnutí má mnohem větší šanci než například před osmi lety,“ shrnul Šaradín.