Sloup Nejsvětější Trojice zapsaný na seznamu UNESCO patří mezi polskými turisty k nejvyhledávanějším olomouckým památkám.

Sloup Nejsvětější Trojice zapsaný na seznamu UNESCO patří mezi polskými turisty k nejvyhledávanějším olomouckým památkám. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Olomouc láká polské turisty na výlet po stopách sv. Jana Sarkandera

  • 0
Olomouc se začíná přizpůsobovat turistům z Polska. Právě oni jsou totiž tou skupinou návštěvníků, kterých na trasách po pamětihodnostech města nejvíce přibývá. Olomouc pro ně proto připravila například průvodcovskou trasu a chystá také informační materiály v polštině i propagaci na veletrzích.

"Poslední dobou zaznamenáváme enormní nárůst polských turistů. Jsou jednou z nejpočetnějších skupin cizinců, které do města jezdí," potvrdil Milan Mlatečka z městského informačního centra.

Statistiky o přítomnosti Poláků v Olomouci jsou zkreslené tím, že sledují jen ubytované turisty. I tam se ale počty Poláků rychle zvyšují. "V letošním roce z průběžné statistiky ubytovaných hostů plyne, že ve městě přespalo již nyní více polských turistů než v roce 2009," tvrdí vedoucí oddělení cestovního ruchu na radnici Lucie Vařechová.

Mezi ubytovanými návštěvníky města se Poláci standardně objevují na 4. až 5. místě a jejich průměrná délka pobytu je dva dny. Do Olomouce však jezdí také spousta "jednodenních" návštěvníků.

"Při cestě do Vídně nebo do rakouských hor se zastavují na Svatém Kopečku, poutním místě, které navštívil i polský papež Jan Pavel II., nebo chtějí na vlastní oči vidět Sloup Nejsvětější Trojice, památku UNESCO," popsala Vařechová.

Poláky nejvíce zajímá Arcidiecézní muzeum a kostely

Svůj podíl na vyšší návštěvnosti polských turistů v České republice a Olomouci může mít také otevření kanceláře CzechTourism ve Varšavě. Zájem o Olomouc z Polska je poznat i podle distribuce tištěných materiálů a stahování elektronických informačních brožur z turistického portálu města. Polské mutace jsou šestou nejdistribuovanější jazykovou variantou.

A co Poláky v Olomouci nejvíce zajímá? Podle Vařechové záleží stejně jako u jiných národností především na věku návštěvníka, přesto se dá u polských turistů pozorovat zvýšený zájem o Arcidiecézní muzeum a olomoucké kostely.

Láká je také kaple sv. Jana Sarkandera a katedrála sv. Václava, které jsou se životem Jana Sarkandera spojené. Na to upozorňuje i speciální projekt Po stopách sv. Jana Sarkandera, v němž se Olomouc ve spolupráci s farností sv. Michala a polským Skoczowem snaží poukázat na historickou spojitost míst, kde se tento kněz narodil a zemřel.

Město proto připravilo například stejnojmennou průvodcovskou trasu a z peněz, který na projekt přispěla Evropská unie, už také opravuje střechu Sarkanderovy kaple, kterou spolu s dalšími církevními památkami Poláci nejvíce vyhledávají.

Celkové náklady projektu činí přes 10 milionů, na Olomouc připadá 2,4 milionu korun. "Evropská dotace pokryje 88 procent této částky, z vlastních zdrojů vydá město 340 tisíc," řekla mluvčí olomoucké radnice Jana Urbaníková.