Primář Neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc a Lékařské fakulty...

Primář Neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc a Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Lumír Hrabálek předvádí nový titanový implantát, který umožní šetrnější postup při zavádění náhrady meziobratlové ploténky. | foto: Tomáš Frait, MAFRA

Úleva z titanu. Olomoucký lékař stvořil unikátní umělou ploténku

  • 1
Pacienti, kteří čekají na operaci meziobratlové ploténky ve Fakultní nemocnici Olomouc, budou mít od podzimu jedno privilegium. Lékaři jim jako prvním budou do těla vkládat světový unikát – titanovou náhradu, kterou vyvinul tamní neurochirurg Lumír Hrabálek.

Olomoucká titanová náhrada meziobratlové ploténky přinese lidem, kteří bojují s degenerativním onemocněním páteře, okamžitou a hlavně výraznou úlevu od bolesti zad.

Primář neurochirurgické kliniky Lumír Hrabálek první operaci bederní páteře s využitím této originální techniky plánuje ve světové premiéře na podzim tohoto roku.

Do meziobratlového prostoru dosud neurochirurgové vkládali místo ploténky implantát vyrobený z termoplastického materiálu.

„Je to umělá hmota, která mírně pruží, je měkká, dobře se obrábí a její výroba je relativně levná. Pro požadovanou stabilitu a následné zhojení však není ideální,“ vysvětlil Hrabálek, proč hledal lepší řešení.

Implantát, který se přizpůsobí

Hlavní předností jeho vynálezu je nejen originální konstrukce, ale především osvědčený materiál. Slitinu titanu, aluminia a vanadu totiž lidský organismus dobře toleruje. Lumír Hrabálek má s tímto materiálem dobrou zkušenost z jiných operací.

„Vykazuje takzvanou primární stabilitu – lépe se ‚zakousne‘ a drží hned od okamžiku zavedení,“ vysvětlil neurochirurg.

Titanový implantát je zároveň první typ náhrady, která se umí přizpůsobit konkrétní velikosti meziobratlového prostoru.

„Vlivem degenerativního onemocnění se prostor pro ploténku často sníží, sesedne. Jeho zpětný návrat do původní výšky umožní to, že je implantát schopný roztažení. Snížený prostor lze roztáhnout na původní rozměr. Míra roztažení může být různá, podle potřeby od jednoho do čtyř milimetrů. Implantát se tak lépe zaklíní a zároveň se dostane do polohy bližší původnímu fyziologickému stavu,“ popsal primář.

První operace možná už do dvou měsíců

Implantát je navržený ve dvanácti základních velikostech a oproti běžným náhradám je jeho součástí integrovaná dlaha. „Přišroubuje se a tím se stabilita náhrady podstatně zvýší,“ dodal Hrabálek.

Lékaři olomoucké neurochirurgické kliniky ročně nahrazují ploténku u třiceti až padesáti pacientů z Olomouckého kraje, ale i jiných regionů.

Titanový implantát nyní posuzuje patentový úřad. Pro klinickou praxi by měl být k dispozici na přelomu srpna a září, kdy olomoučtí neurochirurgové plánují první operaci s jeho využitím. Po skončení patentového řízení bude možné implantát používat v neurochirurgii kdekoliv na světě.

Operace náhrady na jedné ploténce trvá přibližně hodinu a čtvrt. Chirurgický zákrok pomáhá především pacientům s diagnózou diskopatie – onemocnění meziobratlových plotének, které s přibývajícím věkem degenerují, což vede k nestabilitě páteře.

Nemocní ji pociťují zejména jako intenzivní bolest zad, která někdy vystřeluje až do dolních končetin.

Operace většině pacientů od bolestí uleví. „S novým implantátem bude úleva výraznější. Předpokládám, že také definitivní přihojení bude spolehlivější než dosud,“ těší se primář Hrabálek.