Byla autosalonem či garáží, teď chce Olomouc do malé haly vrátit bruslení

  6:52aktualizováno  6:52
Mnoho let nevyužívanou takzvanou malou halou v sousedství olomouckého zimního stadionu se budou možná už příští rok opět prohánět bruslaři. Rekonstrukci budovy připravuje její nový vlastník, kterým se ve druhé polovině března oficiálně stalo město.

Takzvaná malá hala vedle olomouckého zimního stadionu, u které stojí také strojovna s chlazením. | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

Hala sloužila ke svému původnímu účelu naposledy v první polovině devadesátých let minulého století. V následujícím období v ní sídlil například autosalon či poskytovala zázemí vyznavačům motokár. Lidé mladšího data narození ji ovšem znají jen jako budovu se zazděnými okny, která leží ladem. To chce ale město v blízké budoucnosti změnit.

„Naším cílem je připravit podklady pro opravy malé haly tak, aby je mohlo zahájit nové vedení města, které vzejde z podzimních komunálních voleb,“ řekl primátor Antonín Staněk.

Jeho náměstek Filip Žáček, jenž má na starosti investice, odhaduje, že by hala mohla ožít už příští či přespříští rok.

„Rada města již zadala řediteli akciové společnosti Správa sportovních zařízení Olomouc, aby připravil konkrétní návrhy využití haly. Po jejich vyhodnocení uděláme aktualizaci projektové dokumentace. S touto aktualizací se počítá v letošním roce, peníze na ni jsou už v rozpočtu vyčleněné,“ potvrdil.

Podle vedení města by ledová plocha v malé hale měla sloužit zejména veřejnému bruslení, mladým hokejovým nadějím, krasobruslařům, rekreačním hokejistům či sledge hokeji.

Jedna ledová plocha nestačí, bruslit se musí brzy ráno i večer

Zřízením druhého kluziště by radnice vyřešila letitý problém s akutním nedostatkem ledu, což v praxi znamená, že malí hokejisté či krasobruslaři mnohdy mívají tréninky už v brzkých ranních hodinách, rekreační a sledge hokejisté se naopak dostanou na zimní stadion pozdě večer.

Na to, kolik městskou kasu bude stát zprovoznění roky nevyužívaného objektu, zatím vedení radnice odpověď nezná.

„Náklady vyplynou až z projektové dokumentace,“ podotkl primátor a podobně se vyjádřil i jeho náměstek Žáček:

„To je zatím hodně předběžná otázka. Nicméně podle mého soukromého odhadu půjde o částku převyšující deset milionů korun.“

Radnice usilovala o koupi haly roky

Pořízení haly radnici vyšlo na podstatně vyšší částku. Někdejšímu vlastníkovi, společnosti Hokejová hala podnikatele a majitele pivovarnické skupiny PMS Karla Kuropaty, za ni, strojovnu chlazení a pozemky obklopující zimní stadion zaplatila téměř 95 milionů korun.

Městské zastupitelstvo transakci schválilo už loni v listopadu, oficiálně – z pohledu katastru nemovitostí – se radnice stala majitelem zmíněného majetku ve druhé polovině března.

„Co se týče správy malé haly, nadále platí informace, že ji bude mít na starosti, stejně jako zimní stadion, městská akciovka Správa sportovních zařízení,“ doplnil primátor Staněk.

O koupi malé haly přitom město usilovalo více než dvě desetiletí. V roce 2003 plánovalo, že nemovitosti ovládne vstupem do firmy HC Car, která bývala jejím vlastníkem. Transakce, která nakonec zkrachovala, by tehdy radnici vyšla na čtyři miliony.

Náměstek: Po vyřešení malé haly se budeme věnovat stadionu

Neúspěchem skončil i další pokus z let 2006 a 2007, kdy město podalo u likvidátora HC Car nabídku za šest milionů. Podle tehdejšího znaleckého posudku měl dotčený majetek cenu necelých pěti milionů, i přesto však nabídka města skončila až na šestém místě. Vítězem se tehdy stala jedna z Kuropatových společností.

„Nabídku města nový vlastník výrazně přeplatil. Majetek na něj likvidátor převedl za téměř 17,5 milionu korun,“ řekl už dříve někdejší náměstek primátora Jaromír Czmero.

Majetek u zimního stadionu se radnice snažila získat mimo jiné kvůli hrozbě uzavření sportoviště, které nemělo vlastní chlazení ledu. Zařízení totiž patřilo právě společnosti Hokejová hala Olomouc. Složitými majetkoprávními vztahy u hokejové arény také politici vysvětlovali zmařené plány na modernizaci stadionu.

Tyto problémy už však radnici jakožto novému majiteli potřebného majetku odpadly.

„Investicím do zimního stadionu bychom se měli věnovat poté, co budeme mít vyřešenou malou halu,“ prohlásil Žáček.Nejčtenější

Čeští výsadkáři v Afghánistánu pomstili kolegy, zabili spolupachatele útoku

Tři čeští vojáci, kteří 5. srpna 2018 zahynuli v Afghánistánu. Zleva: rotný...

Prostějovští výsadkáři zabili v Afghánistánu jednoho ze spolupachatelů srpnového útoku, při němž zemřeli tři čeští...

Opilý muž sedl na babettu, vzápětí přišel o řidičák na deset typů vozidel

Ilustrační snímek

Jízda na mopedu po třech pivech se hodně nevyplatila čtyřiapadesátiletému muži na Prostějovsku. Zastavili ho policisté...Do Česka míří silný vítr, na horách dosáhne i 100 kilometrů v hodině

Ilustrační snímek

Velmi silný vítr má zasáhnout Česko od sobotního večera až do pondělního poledne. Na severu území a na Českomoravské...

VIDEO: Motorkář v Mohelnici srazil policistku, hrozí mu 12 let vězení

Agresivní motorkář srazil policistku ve službě

Až dvanáct let vězení hrozí agresivnímu motorkáři, který ve čtvrtek dopoledne v Mohelnici na Šumpersku srazil mladou...

Kraj prověří vyšachování sousedů při stavbě masivního betonového domu

Pohled na masivní betonový dům obehnaný čtyřmetrovou zdí, který si v Plumlovské...

Krajský úřad prověří povolení pro mohutnou stavbu u výpadovky z Prostějova na Plumlov, kterou buduje zdejší podnikatel....

Další z rubriky

Někdejší stavební gigant PSJ je v problémech, čeká se na verdikt soudu

Šéf PSJ František Vaculík na páteční tiskové konferenci týkající se kauz, které...

Jihlavská stavební firma PSJ se potýká s insolvencí. Roste počet věřitelů, kteří požadují splacení dluhů. Počet...

Kraj prověří vyšachování sousedů při stavbě masivního betonového domu

Pohled na masivní betonový dům obehnaný čtyřmetrovou zdí, který si v Plumlovské...

Krajský úřad prověří povolení pro mohutnou stavbu u výpadovky z Prostějova na Plumlov, kterou buduje zdejší podnikatel....

VIDEO: Motorkář v Mohelnici srazil policistku, hrozí mu 12 let vězení

Agresivní motorkář srazil policistku ve službě

Až dvanáct let vězení hrozí agresivnímu motorkáři, který ve čtvrtek dopoledne v Mohelnici na Šumpersku srazil mladou...

Najdete na iDNES.cz