Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomouc musí přepracovat plány na stavbu obřího parkovacího domu u zoo

  9:37aktualizováno  9:37
Plány na třípatrový parkovací dům pro více než tři stovky aut u olomoucké zoo na Svatém Kopečku za zhruba 170 milionů korun dostaly citelný zásah. Krajský úřad na základě posudku rozhodl, že je magistrát musí přepracovat. Místo vydání stavebního povolení tak začnou další jednání.

Vizualizace obřího parkoviště, které má vyrůst u zoo na Svatém Kopečku u Olomouce. | foto: Magistrát města Olomouce

"Hlavní připomínky směřují k tomu, že v dokumentaci ke stavbě parkovacího domu na Svatém Kopečku její autoři dostatečně neposoudili různé možnosti jeho umístění," přibližuje Radomír Studený z odboru životního prostředí na olomouckém krajském úřadě.

Ten na základě dopisu z konce ledna od takzvaného posudkáře, tedy firmy s oprávněním od ministerstva životního prostředí, podklady pro stavbu obřího parkoviště vrátil radnici. Musí je přepracovat a doplnit.

"To parkoviště se určitě na Kopečku postavit dá. Jen je třeba do jeho dokumentace doplnit ostatní varianty a zdůvodnit, které jsou a které nejsou vhodné," podotkl Studený.

Turistický tahák kraje má parkovacích míst nedostatek

Magistrát přitom v původních optimistických plánech počítal s tím, že právě letos na třípatrový parkovací dům pro celkem 359 osobních aut přímo u vchodu do zoologické zahrady na Svatém Kopečku získá stavební povolení. Tomu však už teď nikdo nevěří.

"Máte pravdu, dostali jsme to zpět s tím, že v takzvaném zjišťovacím řízení měly být zpracovány dvě varianty umístění tohoto parkovacího objektu. Naše dokumentace tomu zřejmě neodpovídá," uvedl vedoucí tamního odboru investic Vladimír Michalička.

"Budeme o tom s krajským úřadem znovu jednat. Pokusíme se domluvit, jakou cestou půjdeme. Tato stavba je přece jen i v jeho zájmu, budou ji využívat lidé z celého regionu," dodal.

Kdy by mohla stavba začít, teď nikdo nedokáže odhadnout

Michalička ani Studený nyní nedokážou ani odhadnout, kdy by Olomouc mohla na parkovací dům u zoo za zhruba 170 milionů získat stavební povolení. "V plánu investic na letošní rok to samozřejmě není, dále je to pak velká neznámá," přiznává Michaličkův zástupce Václav Šnajdr.

Pominutí dalších možností, kde by mohlo parkoviště pro Svatý Kopeček stát, vytýkalo již dříve magistrátu například olomoucké Hnutí Duha. To vidělo jako výhodnější variantu umístit odstavné parkoviště před samotnou obcí Svatý Kopeček. S tím se jeden čas počítalo i v územním plánu.

Radek Dosoudil, který na radnici stojí v čele odboru koncepce a rozvoje, však podobné námitky odmítá. "Stále platí to, co jsem k tomuto tématu již řekl. Různá umístění tohoto parkoviště jsme řešili už při změně územního plánu v takzvané vyhledávací studii. Z té vzešla nyní platná varianta, navíc proti ní tehdy nikdo neprotestoval," vysvětluje Dosoudil.
Nejčtenější

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Učitelce vyhozené za dozor u mytí doplatili mzdu, o víc se soudit nechce

Učitelka Vanda Fabianová se u soudu domáhá zrušení výpovědi z tršické základní...

Spor bývalého ředitele a učitelky nařčené z obtěžování žáků stál základní školu v Tršicích na Olomoucku peníze za soudy...

Další z rubriky

Surové železo bude v rakouské ocelárně vozit vagón z uničovských strojíren

Pohled na speciální vagón k přepravě surového žhavého železa, který pro...

Speciální zakázku v podobě dvacetinápravového vagónu na přepravu surového železa mají za sebou uničovské strojírny...

Krajská policie odmítla výtky ombudsmanky k zásahu vůči protestu v Lipníku

(Ilustrační snímek)

Vedení policie v Olomouckém kraji si stojí za tím, že listopadový zásah proti demonstrantům na mítinku prezidenta...

Školák se vydal za otcem napříč Českem. Prababička spustila pátrání

(Ilustrační snímek)

Na dlouhou cestu se vypravil třináctiletý chlapec z Jeseníku, který se rozhodl setkat se svým otcem, s nímž se nestýká....

Najdete na iDNES.cz