Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomouc naláká příští rok turisty i na erby, náhrobky Židů a monoxyl

  12:21aktualizováno  12:21
O jednom z hlavních olomouckých taháků pro příští turistickou sezonu je rozhodnuto. Židovské náhrobky použité před staletími na stavbu místního kostela či mohutné erby z již zmizelých městských hradeb jsou ještě ukryté v sálech někdejší jezuitské univerzity. Od jara 2013 je však lidé uvidí coby součást nové velké expozice Vlastivědného muzea.

Olomouc bude příští rok nově lákat i na expozici Příběh kamene. Jehou součástí budou erby a náhrobky Židů i dva tisíce let starý monoxyl. Na snímku lapidárium původní jezuitské univerzity. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Podle původních plánů měla být nová výstava hotová už v polovině tohoto roku, nakonec však bude později, než si její tvůrci na začátku mysleli.

"Termín se skutečně posunul, ale právě nyní bychom už měli odevzdat definitivní projekt této expozice. Bude se jmenovat Příběh kamene," líčí Filip Hradil, jenž v olomouckém Vlastivědném muzeu vede historický ústav.

Výstava, která bude v muzeu patřit rozhodně mezi ty největší, zabere dva zrekonstruované sály v přízemí budovy v Univerzitní ulici. Na začátku osmnáctého století ji vybudovali jezuité, sídlila zde vůbec první olomoucká univerzita.

Lidé tu uvidí věci, které jim muzeum ještě neukázalo. Vedle části, která spolu s pravěkými nástroji představí horniny střední a severní Moravy, to bude několik tun kamenných artefaktů ze stavebních slohů, jež prošly Olomoucí.

Židovské náhrobky v minulosti posloužily i jako střílny hradeb

Pod klenbami jezuitských sálů tak už například leží židovské náhrobky. Část z nich posloužila jako střílny v olomouckých hradbách, jsou v nich díry pro palné zbraně.

Další náhrobní kameny pak archeologové našli v olomouckém kostele Neposkvrněného početí Panny Marie.

"Lidé je tu ovšem použili jako stavební materiál," prozradil již dříve archeolog Lukáš Hlubek. Právě on s ideou o kamenné výstavě přišel.

Olomoučané a turisté se díky němu a jeho kolegům budou moci podívat i na originály soch světlonošů ze Sloupu Nejsvětější Trojice či na slavný více než dva tisíce let starý monoxyl nalezený u Mohelnice.

Jde o kupeckou loď vydlabanou z jednoho dubového kmene. "Je datovaná zhruba do roku minus tři sta a je to skutečně evropský unikát," podotkl před časem Hlubek.

Jedním z exponátů bude i kámen s erbem Švédů i Rakušanů

Velké rozměry a hmotnost jednotlivých exponátů jsou však i příčinou náročnosti příprav Příběhu kamene.

"Vytvoření konstrukcí, do nichž vše ukotvíme, není jednoduché. Navíc tady byl potřeba přesun mnoha tun materiálu," přemítá Hradil. Nový turistický tahák Olomouce proto celkově vyjde na zhruba milion korun.

Po odevzdání projektu počítá historik se začátkem výběrového řízení na tvůrce nové výstavy. "Na začátku příští sezony v dubnu či květnu 2013 by měla být otevřená," přibližuje Hradil.

Jedním z jejích exponátů bude také impozantní erb, který na někdejších olomouckých hradbách zdobil jednu z bran. Člověka však zaujme fakt, že znaky jsou vytesané po obou stranách mohutného kamenného bloku.

"Jeden z nich nechali udělat Švédové po svém dobytí Olomouce. Když se sem po nich vrátila rakouská posádka, tak kámen jen otočila a druhou stranu ozdobila svým erbem," vysvětlil již dříve Hlubek.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Další z rubriky

Firma Olomouce pro správu sportovišť stadion nezvládne, údržbu bude platit

JMÉNO PO MECENÁŠI. Jméno nese po svém zakladateli a mecenáši olomoucké kopané...

Olomoucká radnice si koupila za 145 milionů korun a balík akcií Andrův stadion, vlastními silami se o něj však nedokáže...

Surové železo bude v rakouské ocelárně vozit vagón z uničovských strojíren

Pohled na speciální vagón k přepravě surového žhavého železa, který pro...

Speciální zakázku v podobě dvacetinápravového vagónu na přepravu surového železa mají za sebou uničovské strojírny...

Litovel marně vymáhá na trýzniteli koní peníze za nucenou péči o zvířata

Z usedlosti v osadě Měník na Olomoucku nechala litovelská radnice na popud...

Nejen pět mrtvých koní, ale také dluh několik set tisíc korun zůstal po muži, jenž trýznil na statku v Měníku na...

Najdete na iDNES.cz