Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomouc hledá majitele zdevastovaného mauzolea, památku chce opravit

  9:36aktualizováno  9:36
Olomoucký magistrát chce opravit zdevastované Jihoslovanské mauzoleum v Bezručových sadech. Obnova budovy, ve které jsou uloženy ostatky více než tisíce jugoslávských vojáků, ho bude stát miliony, nejprve však musí zjistit, zda někomu nepatří. Nástupnické státy někdejšího Království Jugoslávie se o ni nezajímaly.

Jihoslovanské mauzoleum v olomouckých Bezručových sadech, ve kterém jsou uloženy ostatky více než tisíce vojáků, je ve zdevastovaném stavu už řadu let. Radnice ho nyní plánuje opravit. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Začátek oprav polorozpadlého schodiště, fasády či vandaly poničené kaple a provlhlé kostnice je podmíněný tím, že se mauzoleum stane majetkem města.

"Vyvěsili jsme na úřední desku výzvu neznámému vlastníkovi opuštěné věci. Přihlásit se může do 15. listopadu," popisuje náměstek olomouckého primátora Ladislav Šnevajs.

Olomoucké mauzoleum

Zničená památka stojí v Olomouci od roku 1926 a jeho autorem je architekt Hubert Aust. Podobné stavby coby úložiště ostatků jihoslovanských vojáků vyrostly ještě v Praze, v Trenčíně a v Jindřichovicích u Karlových Varů.

Pokud se nikdo neozve, připadne mauzoleum Olomouci. "Je to poprvé, co takto hledáme majitele tak velké stavby. Obvykle tuto výzvu používáme u opuštěných hrobových míst," dodává náměstek.

Kromě úřední desky pak Olomouc informaci o hledání majitele mauzolea rozeslala i na velvyslanectví států, které vznikly po rozpadu jugoslávského království. Ty však o původně jeho památník dlouhodobě nemají zájem.

Vedení Olomouce při opravě mauzolea počítá s částkou v řádech milionů korun. "V horizontu jednoho roku bychom chtěli tento památník opravit. Za zhruba půl roku bychom mohli mít vybranou firmu, která to udělá," doplňuje Šnevajs.

Do mauzolea možná po opravě nahlédnou i turisté

Úředníci tak nyní aktualizují devatenáct let staré plány oprav, město se chce nejdříve pustit do nové fasády, schodiště, dveří a střechy. "Zhruba do dvou měsíců nám Správa nemovitostí navrhne rozsah rekonstrukce a její finanční náročnost," uvedla mluvčí olomouckého magistrátu Jana Doleželová.

Náměstek Šnevajs nevyloučil, že by do opraveného mauzolea mohli v budoucnu nahlédnout i turisté. Mezi olomoucká lákadla by se tak zařadila stavba z roku 1926, která v sobě ukrývá kostnici plnou malých dřevěných rakví s ostatky zhruba 1 300 jugoslávských vojáků, kteří padli v první světové válce.

Nad ní je pak kaple se zbytky byzantských fresek. Vše zde kromě času poškodili i vandalové. Ti se do Památníku padlých jihoslovanských vojáků, jak zní oficiální název olomouckého mauzolea, několikrát vloupali.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

Další z rubriky

Kolony na D35 u olomouckého Globusu čekají řidiče ještě nejméně sedm let

Kruhový objezd na kraji Olomouce poblíž nákupního centra Globus, který patří k...

Řidiči vysněný plynulejší a bezpečnější provoz bez nervů v nekonečné koloně před kruhovým objezdem u olomouckého...

Rozhledna na Velkém Kosíři začátek sezony nestihne, opravy se protahují

Dřevěná rozhledna na kopci Velký Kosíř na Prostějovsku, která je vysoká 25...

Do začátku turistické sezony se nepodaří otevřít rozhlednu na nejvyšším kopci v blízkosti Prostějova. Věž na Velkém...

Kontroverzní olomoucký věžák investoři posunuli, v ochranném pásmu zůstal

Vizualizace budoucí podoby nové výškové budovy, která má vyrůst v areálu nově...

Už ne Šantova ulice, nýbrž parcela o pár set metrů dál u ulice Wittgensteinova. Sem podle informací MF DNES developeři...

Najdete na iDNES.cz