Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Štít byl neporušený, říká dlouholetý obyvatel domu se zřícenou zdí

  12:42aktualizováno  12:42
Výhružně prohnutý strop jistí trámy, pod podrážkami křupou kousky omítky. Byt v nejvyšším patře domu, z něhož se ve středu v centru Olomouce utrhl kus štítové stěny, je teď neobyvatelný. Jeho majitel Miroslav Bazger čeká na ortel statika. Sám si pád zhruba čtyřmetrové masy cihel neumí vysvětlit.

„Na střeše jsem byl mnohokrát. Ten štít byl masivní, neporušený, nebylo potřeba do něj zasahovat. Vyměnila se v něm pouze falešná okénka, která byla zničená postupem času. Tak jsem ten štít třicet let znal,“ líčí dvaatřicetiletý Bazger. Ve zhruba dvě stě let starém domě žil od dětství.

Další pád stěny v Olomouci

Stojíme v jeho bytě v nejvyšším patře domu v Pekařské ulici v centru Olomouce. Právě z něj se ve středu po druhé hodině odpoledne se na ulici a z valné části na střechu zřítil falešný štít, jenž budovu zdobil. Padající cihly lehce zranily dva lidi. V Bazgerově bytě v té chvíli nikdo nebyl.

Hromada cihel a rozbitých střešních tašek nyní - ve čtvrtek dopoledne - leží na půdě, dělníci suť vyklízejí. Prohnutý strop v jednom z pokojů Bazgerova nedávno pečlivě zrekonstruovaného bytu podpírají trámy od hasičů. Dělníci teď chodí přímo nad našimi hlavami.

Při opravě domu šlo o střechu. Nová fasáda nebyla to hlavní

Pro Bazgera je v tuto chvílí nejdůležitější vyjádření statika. „V prvé řadě se nahoře musí odklidit suť. Statik poté udělá sondy a určí, jak se bude postupovat se stropy. Také by měl rozhodnout, jestli je římsa, na níž štít stál, bezpečná,“ přemítá Olomoučan.

Proč štít spadl si muž nedokáže vysvětlit, příčin však bude podle něj více. kolem domu vede tramvajová trať, vibrace od projíždějících vozů však Bazger za hlavního viníka neoznačuje.

„Kdyby nebyla otevřená okna, ani byste neslyšel, že kolem projela. Před několika lety se tu rekonstruovala ulice, dělalo se nové podloží a pryžové obložení kolem kolejí. To neskutečným způsobem pomohlo,“ srovnává Bazger.

Podstatnější problém jsou ale podle něj noční autobusy. „Cesta kolem našeho domu není úplně rovná. A ty nerovnosti způsobují otřesy celého domu. Ale nemyslím si, že to je hlavní příčina. Je to jedno s druhým,“ míní Bazger.

Zhruba dvě stě let starý dům se nedávno opravoval. Při pohledu z ulice se zdá, že společenství vlastníků jednotek, které tu funguje, zainvestovalo především do nové fasády. Jde ale o velký omyl. Bazger upozorňuje, že šlo hlavně o rekonstrukci střechy.

„Když už se na ní pracovalo, z ekonomických důvodů jsme udělali i fasádu, která také potřebovala obnovu,“ dodává Bazger. Oprava střechy přímo nad jeho bytem byla přitom při pádu zdi už téměř hotová. „Část nad tímto bytem se měla zaklápět na konci tohoto týdne,“ podotýká.

Kus domu se přitom v centru Olomouce neutrhl poprvé. Za posledních pět let už o třetí podobnou událost. V říjnu 2011 se kus falešné štítové zdi zřítil ve vedlejší ulici 8. května a trosky smrtelně zranily osmasedmdesátiletou ženu (více čtěte zde). O rok později pak jen o několik desítek metrů dál spadly tuny zdiva z římsy budovy polikliniky (podrobnosti zde).
Nejčtenější

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...

Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...Nechte nás kopat déle, žádají archeologové na posledním úseku dostavby D1

Pohled na probíhající archeologický průzkum na trase posledního úseku dostavby...

O půl roku navíc požádali Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) archeologové, kteří zkoumají budoucí trasu posledního úseku...

Opravený park v přerovské romské čtvrti ničí vandalové už před kolaudací

Čerstvě opravený park na přerovském náměstí Františka Rasche už se stal terčem...

Ani do formálního dokončení stavebních prací nevydržel bez poničení nově opravený parčík na přerovském náměstí...

Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Další z rubriky

VIDEO: Muž na ulici v Přerově osahával ženu, při pátrání pomohli lidé

Policie hledá muže, který v Přerově na ulici osahával ženu

Důležité informace od lidí pomohly přerovským policistům při pátrání po muži, který na konci prosince v jedné z tamních...

Zapomnělo se na lidi, zlobí se starostové kvůli jízdním řádům autobusů

(Ilustrační snímek)

Nový systém ve veřejné dopravě možná zefektivnil trasy autobusů, ale nebere ohled na lidi, kteří jimi cestují, zlobí se...

Sníh zasypal i olomoucké hřiště, Sigma soupeře deklasovala

Během přípravného zápasu Sigmy Olomouc s Hradcem Králové se museli fotbalisté...

Silné sněžení, které zasáhlo hlavně východní část republiky, poznamenalo také přípravný fotbalový zápas mezi Sigmou...

Najdete na iDNES.cz