Olomouc se může jako třetí město pyšnit poesiomatem, který nově stojí na...

Olomouc se může jako třetí město pyšnit poesiomatem, který nově stojí na náměstí před dómem svatého Václava | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Plíhal, Seifert či Wolker. „Jukebox“ na poezii už recituje i v Olomouci

  • 0
Olomouc nově patří mezi tři místa v Česku, kde si lidé nyní mohou na veřejném prostoru vybrat a vzápětí poslechnout básně spjaté s jejich městem. Verše zní z unikátního zařízení - poesiomatu - které nejvíce připomíná hlásnou troubu či periskop ponorky a stojí na náměstíčku před majestátním dómem svatého Václava.

Básně si lidé na poesiomatu vybírají podobně jako například písně v hudebnímu jukeboxu, a to zdarma. Olomoucký automat na verše nabízí osmnáct děl, mimo jiné od Jiřího Wolkera, Karla Plíhala či Sylvy Fischerové a Vlastimila Artura Poláka. A pokud to bylo možné, namluvili verše přímo jejich autoři.

Autorem výběru je respektovaný básník a autor knih pro děti Radek Malý. Podmínkou byla vazba jednotlivých umělců na Olomouc, buď tvorbou, místem narození, nebo pobytem.

Čí básně také poesiomat nabízí

- Alena Nádvorníková: Sen o seči
- David Voda: Dóm
- Ivan Blatný: Město žen
- Jan Dadák: Hledám kterousi věc
- Janele z Liků: Luhoval čaj v sklinkách od okurek
- Jiří Wolker: Svatý Kopeček
- Karel Plíhal: Akordeon
- Petr Mikeš: Atlantida ENG-CZ
- Radek Malý: U netopýří katedrály
- Rostislav Valušek: Rybář
- Stanislav Denk: Sochy
- Sylva Fischerová: Světový orloj a oživený stroj - Olomouc
- Václav Burian: Dokud je s kým se loučit
- Vlastimil Artur Polák: Volání z temnoty

Samotný poesiomat vymyslel známý pražský kavárník Ondřej Kobza, jenž proslul úspěšným projektem Piana na ulici. Pomohli mu Jitka Tomsová a Vítek Ježek.

„Poesiomat je pojat jako socha, která tvarově vychází z tradičních hlásných zařízení, jako jsou hlásná trouba, megafon, gramofon. Upozorňuje tím na svou hlavní funkci, reprodukci básní široké veřejnosti,“ doplňují lidé z projektu Piana na ulici, kteří za umístěním automatu na verše před novogotickou katedrálou v Olomouci stojí.

Vyzdvihují, že poesiomat je navržený a vyrobený tak, aby na kolemjdoucí působil jako svébytný prvek, který je možné umístit jak do historického centra, tak na místa s modernější zástavbou.

Vlastní jukebox na poezii Olomouc získala na konci května jako třetí město v České republice, před ní se poesiomaty objevily také v Praze a v Mariánských Lázních. Kavárník Kobza jimi už dokázal oživit veřejný prostor také v evropských i světových metropolích, verše si z nich mohou lidé poslechnout například v New Yorku, Kyjevě, Moskvě, Berlíně, Bratislavě či v Madridu.