Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomouc pokácí zbytek slavné Rudolfovy aleje ještě letos

  11:39aktualizováno  11:39
Olomouc začne už letos s obnovou druhé části slavné Rudolfovy aleje. Na tu mělo podle původních plánů dojít až v roce 2014, aby si vzácné druhy brouků, ptáků nebo netopýrů měly čas najít nové útočiště. Ukázalo se ale, že alej pro ně není atraktivní bydlení. Kácení navíc uspíšil i vážný stav kmenů jírovců.

Současný pohled na část Rudolfovy aleje, která byla vykácena a nově vysazena v první etapě obnovy aleje. | foto: Magistrát města Olomouce

Stejně jako v úseku aleje od Wolkerovy ulice po fontánu uprostřed promenády město vysázelo nové stromy, osadí po letošním kácení zahradníci příští rok na podzim i zbývající část po Polskou ulici.

"Stromy jsou už za hranicí své životnosti a jejich stav by se jen zhoršoval. K urychlení kácení přispěly i výsledky biologického průzkumu," řekl vedoucí odboru životního prostředí na magistrátu Petr Loyka.

Na to, aby se kácení v parku nedotklo vzácných druhů živočichů, dohlíží Hnutí Duha. Smetanovy sady jsou totiž zřejmě jedinou lokalitou na střední Moravě, kde se vyskytuje tesařík drsnorohý. Žije tu ale také další vzácný brouk nosorožík kapucínek nebo například zdobenci.

Kromě toho tu také hnízdí vzácný pták lejsek šedý a několik druhů netopýrů. Právě členové Hnutí Duha ale zjistili, že pravidelně ošetřovaná a stříhaná alej není pro olomouckou faunu zase tak oblíbená adresa.

Současný pohled na parter kolem fontány, kterého se bude týkat druhá fáze obnovy aleje.
Vizualizace pohledu na parter kolem fontány zahrnutého do druhé fáze obnovy Rudolfovy aleje po výsadbě nových stromů.
Vizualizace pohledu na parter kolem fontány zahrnutého do druhé fáze obnovy Rudolfovy aleje deset let po výsadbě nových stromů.

Zleva současný pohled na parter kolem fontány, kterého se bude týkat druhá fáze obnovy aleje, pak vizualizace pohledu po výsadbě nových stromů, a vpravo 10 let poté. zdroj: Magistrát města Olomouce

"Vzácné druhy brouků jsou vázané na odumírající části dřevin. Navíc brouci mají rádi teplo, proto vyhledávají stromy, které nejsou osázené nahusto. Volně stojící stromy v parku jsou pro ně dokonce zajímavější než stromy v hospodářském lese," vysvětlil Miroslav Kutal z olomouckého Hnutí Duha.

Město v aleji také opraví chodník a vymění lampy či lavičky

Členové Duhy sledovali chování tesaříka drsnorohého na torzu kmene v již vykácené aleji, ve kterém našli otvory, které tu právě tento brouk vyhloubil. Kaštan však zřejmě sloužil jen jako dočasná porodnice. "Byly to pouze výletové otvory. Brouci, kteří se tu vylíhli z larev, odtud odlétali a už se nevraceli," doplnil Kutal.

Pokud jde o netopýry, těm kácení neuškodí, jestliže stromy nezmizí v době, kdy zakládají kolonie. Což je v létě.

Současný pohled na část Rudolfovy aleje směrem od Polské ulice, které se bude týkat druhá fáze obnovy aleje.
Vizualizace pohledu na část Rudolfovy aleje směrem od Polské ulice zahrnuté do druhé fáze obnovy aleje po výsadbě nových stromů.
Vizualizace pohledu na část Rudolfovy aleje směrem od Polské ulice zahrnuté do druhé fáze obnovy aleje deset let po výsadbě nových stromů.

Zleva současný pohled na část aleje směrem od Polské ulice, které se bude týkat druhá fáze obnovy, pak vizualizace pohledu po výsadbě stromů, a vpravo 10 let poté. zdroj: Magistrát města Olomouce

V první etapě obnovy Rudolfovy aleje, která začala předloni v říjnu, město pokácelo 146 kaštanů a vysázelo 160 nových. Ve druhé etapě padne k zemi 44 stromů, které nahradí 66 mladých jírovců. Město je nechává vozit až z Hamburku.

"Stromy dodává největší a nejkvalitnější školka v Německu. Za sedm až deset let dorostou téměř do konečné výšky a alej už bude velmi kompaktní," slíbil již dříve architekt rekonstrukce aleje Radek Pavlačka.

Stejně jako v první etapě, i v úseku aleje od fontány po Polskou ulici město spraví asi 400 metrů dlouhý chodník a vymění lampy, lavičky a odpadkové koše. Práce přijdou na 12 milionů korun.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Snímek zachycují prostějovský hřbitov v době těsně před jeho likvidací v první...
Po židovské historii Prostějov šlapal před válkou i po ní, ukazují archivy

Problémy, které přináší snaha o rehabilitaci starého židovského hřbitova poblíž centra Prostějova, nejsou ničím novým. Už před válkou chtělo město pozemky...  celý článek

Olomoucký soud projednává případ zásahu bojového vozidla pěchoty jiným vozem...
Měli jsme problém s kanonem, řekl soudu řidič bevépečka, které zasáhlo jiné

Olomoucký okresní soud pokračoval v pondělí v rozplétání okolností neštěstí, při kterém loni ve vojenském újezdu Libavá během nočních střeleb bojové vozidlo...  celý článek

Část bývalé Klappenrothovy manšestrové manufaktury v Šumperku, která byla vůbec...
V chátrající manšestrové manufaktuře byly tuny odpadu, teď čeká lepší časy

V roce 2012 čtenáři serveru iDNES.cz zvolili bývalou Klappenrothovu manšestrovou manufakturu v Šumperku nejcennější stavbou Olomouckého kraje, která by nejvíc...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.