Olomouc prodá další domy v centru, zájem o ně má i podnikatel Kyselý

  12:36aktualizováno  12:36
S nadsázkou řečeno, Zlatý jelen z olomouckého Dolního náměstí poputuje do soukromé obory. Známý historický dům s tímto domovním znamením se totiž vedení města rozhodlo prodat. Stejně jako další budovu s podloubím, která v centru Olomouce stojí hned vedle něj. Magistrát budě obě budovy prodávat dohromady a to nejméně za 120 milionů korun.

Vedení Olomouce se rozhodlo prodat dům U Zlatého jelena na Dolním náměstí a to společně se sousední nemovitostí s podloubím označené jako číslo popisné dva (na snímku v pravé části). | foto: Petr Janeček, MAFRA

"Tyto domy prodáváme kvůli dlouhodobému plánu města koncentrovat své úředníky pod jednu střechu. V příštím roce se přestěhují na Hynaisovu ulici do objektu Namiro," vysvětlil náměstek primátora Martin Major.

Plán prodat dům U Zlatého jelena na Dolním náměstí i sousední nemovitost už schválili olomoučtí radní. Vedle toho se rozhodli za více než dvacet milionů korun zbavit také budovy bývalého Hodolanského divadla nedaleko autobusového nádraží. Ta teď slouží jako skladiště Moravského divadla.

Kromě samotného prodeje však rada řešila i to, jak sousedící domy na Dolním náměstí vlastně potenciálním kupcům nabídnout. Přiklonila se k variantě, že je zkusí prodat jako celek.

Spojením cen vyčíslených znalci se výsledná částka dostala přes 120 milionů korun. Nabízí se tak otázka, zda takto vysoká cifra řadu zájemců spíše neodradí. Náměstek Major se toho však nebojí, naopak vyzdvihuje fakt, že oba domy byly dlouhá léta propojené a bylo tak možné mezi nimi procházet.

"Dlouho jsme to zvažovali, ale rozhodli jsme, že se je pokusíme prodat v celku. Pokud totiž budou moci tyto domy i nadále fungovat při budoucím využití jako celek, čekáme, že zájemců bude více. Je tu tak i možnost, že je prodáme za vyšší částku," líčí Major.

Město plánuje prodat i další dva domy v centru

Město si podle něj také uvědomuje, že dům s jelenem na průčelí je atraktivnější než jeho bezejmenný soused s číslicí dvě. Při samostatném prodeji by tak v konkurenci jelena mohl zůstat 'na ocet'.

"Pokud se nám to nepodaří prodat jako komplex dvou domů, budeme řešit, co dál. Není tak vyloučeno, že je nakonec nabídneme zvlášť. Domů, jež budeme v centru prodávat, je víc. Máme tu například Dolní náměstí čtyřicet sedm, kdyby někdo chtěl samostatný dům," doplnil náměstek.

O jeho prodeji za cenu kolem 47 milionů už radnice informovala dříve, stejně jako o plánu zbavit se domu v Kateřinské ulici 8, který by měl stát zhruba 15 milionů. Ty ale přijdou na řadu právě až po zmíněných domech na Dolním náměstí, které nesou čísla jedna a dvě.

Ve "dvojce" je 11 bytů, dům U Zlatého jelena zase zatím využívají především olomoučtí úředníci. Sídlí tady například odbor investic či školství a část oddělení, které má na starosti občanské průkazy a pasy.

O nabízené domy se bude opět ucházet i podnikatel Kyselý

Velké úřednické stěhování do Namira má magistrát naplánované na příští rok. Kdyby se ale něco zkomplikovalo, bude radnice při jednání s budoucím kupcem trvat pro jistotu na podmínce, aby její lidé mohli 'u jelena' případně ještě pracovat.

"Bude to právo zůstat zde celý příští rok za částku jeden tisíc korun," přibližuje Major. Ani v tomto případně ovšem nemá obavu, že by tato podmínka případné zájemce nějak odradila.

"Pokud kupujete objekt v hodnotě 120 milionů korun, tak jeden rok pronajímání ekonomiku tohoto domu nijak zvlášť nevylepší. Toto je nabídka pro toho, kdo hodlá investovat tak na dobu čtyřiceti let," přemítá Major.

Kdo v soutěži o domy na Dolním náměstí, kterou rozhodne obálková metoda, uspěje, není v tuto chvíli jasné. Jistý je ale už jeden z účastníků, olomoucký podnikatel Ivan Kyselý. "Pokud na to bude vypsaná soutěž, určitě se zúčastníme," potvrdil MF DNES Kyselý.

Ten už koupil přes své firmy v centru Olomouce řadu nemovitostí, například dům s restaurací U Kejklíře a cukrářskou výrobnou pro kavárnou Mahler či budovy s byty a restauracemi U Bakaláře či Potrefená husa. Naposledy se ucházel i o budovu s prodejnou tabáku, nakonec ji získala firma vlastněná jednatelkou jeho společností (více čtěte zde).

Nejčtenější

Kvůli světlu v chatce volal muž strážníky, místo zloděje odhalili nevěru

Ilustrační snímek

Na všímavost souseda doplatila v pondělí v Přerově žena, která se setkala s milencem v chatce patřící matce jejího...

Kojenec bez dozoru se dusil převrácený v autosedačce, hlídka rozbila okénko

Dítě ponechané v autě na parkovišti u nákupního centra se v autosedačce...

Dramatickou situaci museli řešit strážníci hlídkující v předvánočním shonu na parkovišti u olomouckého nákupního...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Ostrava - Olomouc 0:0, tuhý boj bez gólů, nejblíž byl domácí Stronati

Patrizio Stronati (vpravo) v bílém, v hlavičkovém souboji s Jakubem Yunisem.

Ostravští fotbalisté jdou minimálně do pondělí na třetí příčku ligové tabulky. V 19. kole totiž remizovali s Olomoucí...

Matka z Olomoucka pohřešuje dcerku, může být s otcem na jihu Čech

Policie pátrá po čtyřleté dívce, kterou pohřešuje matka z Olomoucka.

Po čtyřleté dívce pátrají policisté napříč republikou poté, co ji matka z Olomouckého kraje nahlásila jako...

Další z rubriky

Bourání nádraží teď nehrozí, uklidňuje rozezlené Prostějovany primátor

Budova prostějovského místního nádraží postavená v roce 1889 je dominantou...

Radnice Prostějova zareagovala na zveřejnění informací, že správa železnic chystá demolici 129 let staré budovy...

Vzpoura místo jásotu. Klid v Uničově musely před sto lety jistit kulomety

Historická fotografie zachycující listopadovou manifestaci na náměstí v...

Vznik Československa na podzim 1918 zdaleka ne všude obyvatelé nové republiky slavili. V řadě měst totiž žila početná...

Řidič náhle kýchl, přejel do protisměru a narazil do protijedoucího auta

Řidič na Šumpersku za jízdy kýchl, což jej rozhodilo natolik, že se srazil s...

Vážné následky mělo kýchnutí, které náhle přišlo na jednoho z řidičů na Šumpersku. Rozhodilo jej natolik, že způsobil...

Najdete na iDNES.cz