Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Velký výprodej končí. Olomouc nebude prodávat další paláce ani bytovky

  16:12aktualizováno  16:12
Olomouc prozatím nebude rozprodávat další historické paláce v centru. V minulých letech se radnice řady z nich během kritizovaných prodejů zbavila, často však musela kvůli nezájmu kupců dávat slevu. Prodávat teď nehodlá ani bytové domy.

Olomouc v uplynulých letech prodávala mimo jiné dům U Zlatého jelena a sousední nemovitost s podloubím na Dolním náměstí (na snímku v pravé části). Druhou zmíněnou nikdo nechtěl. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Obrat ve správě městského majetku přineslo poslední jednání zastupitelů. Schválili dokument, jenž do konce volebního období nynějšího vedení města určuje budoucnost 130 nemovitostí. Celkem 114 položek si chce radnice nechat.

„V podstatě jde i o veškeré objekty, které nyní město vlastní na území památkové rezervace,“ přibližuje náměstek primátora Filip Žáček z ČSSD.

Upozorňuje však na jednu výjimku. Je jí historický palác v sousedství známého domu U Zlatého jelena na rozhraní Horního a Dolního náměstí. Rozprodává se po bytech. Právě tato budova je připomínkou minulých let, kdy se předcházející vedení města domů v srdci města zbavovalo.

Politici tehdy argumentovali mimo jiné velmi drahou údržbou starých paláců. Navíc měly domy posloužit jako zdroj desítek milionů korun na spolufinancování velkých dotovaných investic. Z některých nemovitostí bylo navíc třeba vystěhovat magistrátní úředníky, kteří z městských budov přesídlili do pronájmu v Namiru.

Část prodejů skončila velkými slevami či úplným nezdarem

Ne vždy se ale městu dařilo. Ceny domů muselo i o miliony korun snižovat, zájemců totiž mnoho nebylo. Konkrétně je dodnes neprodaný palác vedle Zlatého jelena. Olomouc se ho chce zbavit už od října 2012.

Které domy si město nechá

ulice - číslo orientační

Balbínova - 3, 5, 7, 9
Černá cesta - 1, 3, 5, 7, 9, 11–19, 21, 23, 25, 27, 29
Dolní náměstí - 7, 8, 9, 38, 47
Fischerova - 2, 4, 6
Horní náměstí - 5 (36) = Edelmannův palác, 20, 21, 23
I. P. Pavlova - 62
Jiráskova - 9
Lafayettova - 9
Mariánská - 7, 8, 10
Masarykova třída - 3
Na trati - 80, 82
Ostružnická - 9
Pavelčákova - objekt WC a č. 21
Peškova - 1
Politických vězňů - 4
Příčná - 2, 4, 6, 8
Přichystalova - 62, 64, 66, 68
Purkyňova - 3
Slovenská - 5
Sokolská - 25, 48, 50
Synkova - 4, 8
Školní - 1
tř. Kosmonautů - 12, 14, 16, 18, 20
U Hradeb - 2
Ztracená - 1, 3

(výběr ze seznamu; zdroj: Magistrát města Olomouce)

Tehdejší koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL jej nabízela v balíčku „dva v jednom“ s lukrativnějším domem U Zlatého jelena. Cena přesahovala sto dvacet milionů korun. Kupci se ale nehrnuli, a tak město nakonec nabízelo oba domy zvlášť.

Zlatého jelena nakonec navzdory nesouhlasu levicové opozice koupil v roce 2013 za šedesát milionů jediný vážný zájemce, firma Moravia Real s předsedou představenstva Ivanem Kyselým, mocným místním podnikatelem a přítelem exministra Ivana Langera. Kyselý už dříve v centru skoupil řadu budov. V říjnu ale skončil v souvislosti s olomouckou kauzou Vidkun ve vazbě, ze které byl nyní propuštěn (více čtěte zde).

Již po prodeji Zlatého jelena tehdejší náměstek primátora Martin Major z ODS přiznal, že čekal rychlejší prodej tohoto domu.

„Určitou část budov se nám ale podařilo prodat. Situace na trhu s nemovitostmi byla oproti současnosti dramaticky odlišná,“ uvedl Major v září 2014.

Do příštích voleb platí „stop stav“

Nynější koalice ČSSD, ODS, KDU-ČSL a TOP 09 v masovém rozprodávání majetku do konce volebního období pokračovat nebude. V koncepci schválené zastupiteli loni v prosinci se město zavázalo k tomu, že do roku 2018 neprodá například Edelmannův palác, domy v ulicích Ztracená, Ostružnická, Lafayettova či Sokolská. Nezbaví se ani pěti budov na Dolním náměstí.

„V drtivé většině budou sloužit stávajícímu účelu. Změní se například u objektu na Dolním náměstí číslo 47. Dříve sloužil magistrátu, město už zde má připravené a v rozpočtu na letošní rok schválené vybudování malometrážních bytů,“ doplňuje Žáček.

I tento dům s prodejnou ovoce a zeleniny je dokladem dřívějších nenaplněných vizí o rozprodání městských domů. Původně za něj radnice chtěla padesát milionů, poté cenovku dvakrát přepisovala. Ani s nabídkou prodeje za osmatřicet milionů ale neuspěla.

Kromě paláců si město nechá také patnáct stovek bytů

Emoce ovšem dokázal v krajském městě vyvolat nejenom prodej paláců, ale i „obyčejnějších“ bytových domů. Nejviditelněji se zvedly na jaře roku 2014. Radnice se chtěla zbavit zřejmě nejznámějšího paneláku ve městě - domu Avion od architekta Petra Braunera.

Za zdmi s charakteristickými kovovými reliéfy letadel je devadesát malometrážních bytů. Jejich obyvatelé s prodejem nesouhlasili. Nakonec se rozhodli založit bytové družstvo, jeho cílem byl odkup domu (více čtěte zde).

Pod neznámého majitele se před časem nechtělo ani nájemníkům z domu v Synkově ulici ve čtvrti Lazce. Radnice ho chtěla prodat, lidé však byli jednotně proti. Politikům dali vědět, že si byty chtějí koupit sami. Radní proto své původní rozhodnutí zrušili.

Podobných bojů o jistotu bydlení by nyní měli být lidé v městských domech do roku 2018 ušetřeni. V nové koncepci není kromě paláce vedle Zlatého jelena uveden jediný bytový dům, jehož by se radnice chtěla zbavovat. Dohromady si díky tomu v následujících letech nechá přesně 1 502 bytů.

„Město počítá s tím, že budou i nadále pronajímány za nájemné, které schvaluje rada města,“ dodává Žáček.
Nejčtenější

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...

Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...Nechte nás kopat déle, žádají archeologové na posledním úseku dostavby D1

Pohled na probíhající archeologický průzkum na trase posledního úseku dostavby...

O půl roku navíc požádali Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) archeologové, kteří zkoumají budoucí trasu posledního úseku...

Opravený park v přerovské romské čtvrti ničí vandalové už před kolaudací

Čerstvě opravený park na přerovském náměstí Františka Rasche už se stal terčem...

Ani do formálního dokončení stavebních prací nevydržel bez poničení nově opravený parčík na přerovském náměstí...

Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Další z rubriky

Sníh zasypal i olomoucké hřiště, Sigma soupeře deklasovala

Během přípravného zápasu Sigmy Olomouc s Hradcem Králové se museli fotbalisté...

Silné sněžení, které zasáhlo hlavně východní část republiky, poznamenalo také přípravný fotbalový zápas mezi Sigmou...

Developer je blíž stavbě čtvrti, jež ovlivní trasy vrtulníků záchranky

Nový provozovatel letecké záchranné služby na olomouckém heliportu, slovenská...

Developer obytné čtvrti na olomouckém Tabulovém vrchu, který s pomocí „blokačního“ pozemku tlačí záchrannou službu ke...

VIDEO: Muž na ulici v Přerově osahával ženu, při pátrání pomohli lidé

Policie hledá muže, který v Přerově na ulici osahával ženu

Důležité informace od lidí pomohly přerovským policistům při pátrání po muži, který na konci prosince v jedné z tamních...

Najdete na iDNES.cz