Tři největší města Olomouckého kraje, která v posledních týdnech trápí smog, omezení vjezdu aut nebo městskou dopravu zdarma neplánují. (Ilustrační snímek)

Tři největší města Olomouckého kraje, která v posledních týdnech trápí smog, omezení vjezdu aut nebo městskou dopravu zdarma neplánují. (Ilustrační snímek) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Olomouc, Prostějov či Přerov proti smogu nebojují. Jen vyčkávají

  • 7
Smog se pomalu stává téměř každodenní realitou života v Olomouckém kraji posledních týdnů. Někdy pár dní ustane, ale pak je zase zpět. Jak na polétavý prach vyzrát? S tím si města v regionu nevědí rady a například omezení vjezdu aut neplánují. Říkají, že boj se smogem je těžký, "zaklínají" se budoucí zelení v ulicích a vyčkávají.

Pro porovnání boje se smogem lze vzít jedno z nejpostiženějších míst v České republice, kterým je tradičně Ostrava. V minulosti se tamní úřady odhodlaly třeba k tomu, že lidem umožnily cestovat městskou hromadnou dopravou zdarma, čímž chtěly snížit počet aut v ulicích. O podobném opatření ovšem minulý týden uvažovaly například i Pardubice.

Podle odborníků je jakékoliv opatření proti smogu vítané, trojice největších měst střední Moravy ale hromadnou dopravu zdarma či například zákaz vjezdu aut do centra v době špatného ovzduší neplánují. Budoucnost vidí ve vysazování zeleně a obchvatech.

"Samozřejmě, že MHD zdarma nebo zákaz vjezdu aut nějak pomůže, klíčová jsou však dlouhodobá řešení. A to je dostatek zeleně, zejména jehličnatých stromů. Nicméně když někdo pálí dřevo, sice to může smrdět, ale pokud ulicí projede jedna avie, v ovzduší to nadělá daleko více škody," uvedl například lídr Strany zelených v Prostějově Jan Navrátil.

Tři největší města regionu sází (na) zeleň

Právě Prostějov je v regionu ohledně smogu a prachu v ovzduší jedním z nejhorších míst. Město totiž leží v kotlině, kde se škodliviny koncentrují. "O MHD zdarma jsme zatím neuvažovali. Nevíme, kolik lidí by to využilo. U nás je smogová situace i za normálního stavu ovzduší vždy horší. A jde především o důsledky dopravy. Řešením by byl obchvat města," řekla mluvčí radnice Jana Gáborová.

Město podle ní pečlivě dbá na zeleň v ulicích. Nastartovalo například projekt Zdravé město, ve kterém je výsadba jedním z úkolů. Neexistuje navíc, aby za pokácený strom nebyl vysazen nový.

Podobně argumentuje i radnice v sousedním Přerově, kde také bývá situace špatná. "Pokud jde o městskou dopravu zdarma nebo zákaz vjezdu aut, výsledek je nejistý a ani jsme zatím neměli podnět od obyvatel. Z leteckých snímků vyplývá, že zeleně je v Přerově relativně dostatek. Máme zde například park Michalov nebo rezervaci Žebračku," tvrdí mluvčí zdejšího magistrátu Bohuslav Přidal.

Mluvčí olomouckého magistrátu Jana Doleželová potvrdila, že pokud by se ovzduší ve městě v budoucnu opět radikálně zhoršilo, vedení města by určitě přemýšlelo o všech variantách, jak obyvatelům pomoci. "V Olomouci však minulý týden nebyla situace tak kritická," poznamenala Doleželová.

Situace se zlepšila, hodnoty už se ale opět blíží k limitu

Město má rozsáhlé parky, podle lékařů mnohdy pomůže třeba i hodinová procházka pod vzrostlými stromy. Řešením, jak se vyhnout dýchacím potížím, může být i půldenní výlet například na Svatý Kopeček, který leží nad městem a kde jsou rozptylové podmínky daleko lepší než v městské aglomeraci.

Po minulém týdnu, kdy hodnoty prachu v ovzduší dosahovaly až trojnásobek limitu, se v pondělí situace konečně zlepšila. Nyní jsou čísla pod touto hranicí, stanice naměřily od dvaatřiceti do šestatřiceti mikrogramů prachu.

Vzhledem k tomu, že se nad východní Evropou drží tlaková výše, ale meteorologové nevylučují v kraji i na celé Moravě opětovné zhoršení ovzduší. Tomuto vývoji napovídají dopolední hodnoty, které jsou v třech největších městech opět na samé hranici limitu.

Bojují podle vás v Olomouci, Přerově a Prostějově proti smogu dostatečně?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 13. prosince 2011. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 225
Ano
Ano 67