Olomoucký magistrát (na snímku vlajka města na budově radnice) zřídil nový odbor sociálních služeb. Jeho šéfkou se stala politička, která po podzimních volbách skončila na kraji.

Olomoucký magistrát (na snímku vlajka města na budově radnice) zřídil nový odbor sociálních služeb. Jeho šéfkou se stala politička, která po podzimních volbách skončila na kraji. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Politička ztratila post na kraji, obratem povýšila na magistrátu

  • 7
Na olomoucké radnici funguje od začátku měsíce nový odbor sociálních služeb. Jeho první šéfkou se stala bývalá náměstkyně hejtmana Yvona Kubjátová z ČSSD, která po loňských podzimních volbách přišla o vysokou politickou funkci ve vedení kraje. Strana však odmítá, že by svoji členku tímto způsobem „zaopatřila“.

Vytvoření nového odboru schválila městská rada, ve které ze zastoupených stran patří nejvíce křesel spolustraníkům Kubjátové - pět z jedenácti. Stalo se tak pouhé čtyři týdny po jejím odchodu z hejtmanství, kde skončila v pozici hejtmanovy náměstkyně po ustavujícím zasedání nového krajského zastupitelstva loni začátkem listopadu.

Následně zamířila na olomoucký magistrát, na kterém pracovala před svou osmiletou misí na hejtmanství. Ovšem vrátila se nejdřív „jen“ do své původní pozice vedoucí opatrovnického oddělení odboru sociálních věcí. Tedy na post, který je pouze o stupínek výše než řadová magistrátní úřednice.

Na šanci posunout se výrazně směrem vzhůru však nemusela čekat příliš dlouho. O vytvoření nového odboru sociálních služeb, který politici ve vedení radnice vyčlenili z odboru sociálních věcí, totiž městská rada rozhodla už na začátku prosince.

Po výběrovém řízení, do kterého se přihlásila pouze Kubjátová, ji pak v polovině února jmenovala do nové funkce.

„Uchazečka se velmi dobře orientuje v sociální problematice a má řídicí a organizační schopnosti,“ řekla mluvčí magistrátu Radka Štědrá.

Rozhodnutí zřídit zcela nový odbor podle vyjádření radnice s návratem Kubjátové na magistrát nijak nesouvisí. Mluvčí vysvětluje jeho vznik mimo jiné dřívějším navýšením počtu pracovníků odboru sociálních věcí, které si vyžádaly nové metody práce v oblasti sociálně-právní ochrany dětí. Tu na obce přenáší stát.

„Dále na odboru sociálních věcí vzrostl počet pracovníků v souvislosti s převzetím azylového domu Fondu ohrožených dětí, a to na celkem 111,25 úvazku. Takovýto odbor se svou velikostí výrazně vymyká počtu zaměstnanců na jiných odborech a je velmi obtížné jej efektivně řídit,“ podotkla mluvčí magistrátu s tím, že vedení města neformálně řešilo velikost odboru už od začátku roku 2016.

Primátor: Rozhodli jsme se využít její zkušenosti

Primátor Antonín Staněk z ČSSD za další důvod organizační změny na magistrátu označil snahu radnice oddělit od sebe pravomoci, které úředníci odboru sociálních věcí vykonávají v takzvané přenesené působnosti, od samosprávných činností. Ty vedení radnice svěřilo právě novému odboru.

Jakoukoliv souvislost vybudování nového odboru s ukončením působení Kubjátové na hejtmanství primátor odmítl.

„Stačí se na to racionálně podívat. Sociální oblast na radnici spadá pod KDU-ČSL a pochybuji o tom, že by lidovci vytvářeli pro členy ČSSD nějaké trafiky,“ prohlásil Staněk.

„Paní Kubjátová se vrátila na magistrát na místo, které vykonávala před svým odchodem na kraj, přihlásila se do výběrového řízení na vedoucího nového odboru a my jsme se rozhodli využít zkušeností, které nepochybně má. Nic víc za tím není,“ dodal.

V podobném duchu se vyjádřila Kubjátová. „Že by se o mě někdo takto ‚postaral‘, je nesmysl. Vedoucí odboru sociálních služeb je odpovědná funkce, ve které se člověk nemůže dívat na hodinky, jestli mu už neskončila pracovní doba. Výkon samosprávy je složitější než státní správy v tom smyslu, že náš odbor je prostředníkem mezi samosprávou a občanem,“ uvedla.

Pro lidi se nic nemění, výdaje na platy však vzrostly

O vytvoření nového odboru radnice informuje na svých webových stránkách, kde vzkazuje obyvatelům, že se jich úprava struktury úřadu nijak nedotkne:

„Občané tuto organizační změnu nikterak nepocítí, protože všechna oddělení obou odborů i samostatní zaměstnanci zůstávají na adrese svého dosavadního pracoviště.“

Mluvčí města informaci potvrdila s tím, že vytvořením nového odboru a pozice jeho vedoucího současně zaniklo jedno místo řadového sociálního pracovníka. Navýšení mzdových nákladů pro městskou kasu Štědrá na dotaz MF DNES vyčíslila na 8 440 korun měsíčně - což je podle tabulek rozdíl mezi platem zrušeného postu řadového sociálního pracovníka a nově vzniklého postu vedoucího odboru.

Kubjátová není prvním úředníkem se stranickou legitimací ČSSD, který se po posledních komunálních volbách vyšvihl na olomouckém magistrátu na takto vysoký „manažerský“ post. Před dvěma lety se stal šéfem odboru vnějších vztahů a informací sociální demokrat Bohuslav Šíp, který náhle vystřídal ve funkci Danielu Horňákovou z ODS.

Zajímavá místa v úřadu však přibližně půl roku po volbách získávali i další lidé z ČSSD. Například primátor angažoval straníka Richarda Schwarze, syna tehdejší krajské tajemnice ČSSD, jenž se stal Staňkovým asistentem a řidičem. A to i přesto, že primátor už měl k dispozici dvě asistentky i šoféra.

„Je přece logické, že ve funkci primátora chci mít v blízkosti alespoň jednoho člověka, kterému mohu zcela důvěřovat,“ obhajoval tehdy rozšíření svého týmu primátor.