Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hnutí při kampani zalévalo stromy. Akátům to mohlo uškodit, říká radnice

  5:39aktualizováno  5:39
Zavlažovací vaky u akátů na Dolním náměstí v Olomouci a nově vysazené stromy mezi paneláky na Nových Sadech jsou součástí předvolební kampaně hnutí spOLečně. Podle radnice ale mohly vaky akátům ublížit a nové stromy byly vysazeny neoprávněně.

Akáty na Dolním náměstí v Olomouci | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Až v politickou přestřelku přerostla zprvu zdánlivě neškodná akce nového olomouckého politického hnutí spOLečně. Několik jeho členů předminulý čtvrtek v rámci kampaně před komunálními volbami umístilo k pěti stromům v centru Olomouce zavlažovací vaky.

„Akce sledovala dva hlavní cíle. Za prvé ukázat funkční, levnou a hlavně nejmodernější technologii zalévání stromů. Za druhé samozřejmě stromy zalít,“ vysvětluje Stanislav Flek, lídr hnutí spOLečně a zároveň spolumajitel firmy zabývající se pěstováním a dodáváním okrasných a ovocných dřevin.

Minulý týden v úterý ovšem vedení města vydalo tiskovou zprávu o tom, že zalévací vaky mohly poškodit akáty na Dolním náměstí, a akci politického hnutí zkritizovalo. 

„Zálivka veřejné zeleně a především stromů může být vysoce odbornou záležitostí. Například akáty na Dolním náměstí mají nainstalovaný podzemní samozavlažovací systém. Neodborný zásah, i když vedený dobrým úmyslem, může stromy poškodit,“ píše se ve zprávě.

„Obávám se, že kořeny stromů mohou uhnít. Jsou vysazeny ve speciálních podzemních betonových kontejnerech a nemají možnost odtoku při přelití. Podzemní kapková zálivka k těmto stromům je řízena cyklovačem umístěným u kašny, odkud je možné provést i přihnojení,“ upřesnila Jitka Štěpánková, vedoucí oddělení péče o zeleň olomouckého magistrátu.

Akáty jsou ohroženy. Ale kým?

Do otevřené kritiky závlahové akce hnutí spOLečně se pustil náměstek primátora Aleš Jakubec (TOP 09). Ten na svém facebookovém profilu publikoval fotku, na které stojí u jednoho z akátů.

„Tento strom, stejně jako ostatní akáty na Dolním náměstí, se může stát obětí volební kampaně hnutí spOLečně. Jeho členové ve své ‚dobročinnosti‘ nalili desítky litrů vody do samozavlažovacího systému, a stromům tak hrozí, že jim uhnijí kořeny,“ napsal k fotce Jakubec.

„Z každého vaku odteče maximálně 57 litrů, což je necelých šest kbelíků vody, tedy množství, které stromům nemůže ublížit. Na druhou stranu ho může zachránit,“ brání se kritice Flek.

„Letošní léto zaznamenáváme extrémní teploty a stromy nám ve městě schnou a nestačí se zalévat. Proto chápu občany, že zalévají a upozorňují na to. Pan Jakubec by měl být rád, že se lidé zajímají,“ dodal.

Jakubec však podobné zásahy do chodu města nepovažuje za správnou formu účasti na veřejném dění.

„Já nabízím spolupráci. Pokud některé z hnutí má potřebu pomáhat, my rádi vytipujeme stromy, které potřebují zalít, stejně tak místa, která je potřeba uklidit,“ navrhuje Jakubec politickým soupeřům.

Nepovolená výsadba

Hnutí spOLečně však nezůstalo pouze u vaků. V posledních dnech vysadilo po městě několik nových stromů, například u kapličky na Nových Sadech.

Jenže u města znovu nepochodilo. „Ty stromy byly vysazeny neoprávněně na pozemku města. Jsou blízko u sebe a zasahují do inženýrských sítí,“ upozornil vedoucí odboru životního prostředí Petr Loyka.

Hnutí tvrdí, že akcí chtělo vyvolat veřejnou diskusi a poukázat na nedobrý a nekoncepční přístup města k péči o zeleň.

„Plně si uvědomujeme právní problematičnost našeho činu, ke kterému jsme přistoupili po zralé úvaze, a jsme připraveni za něj nést plnou zodpovědnost,“ reagovalo hnutí v tiskové zprávě.

Podle Loyky však magistrát k sankcím nepřistoupí. „Stromy ale bude potřeba rozesadit,“ uvedl.

Zavlažovací vaky využívají oficiálně technické služby v Uničově:

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Babišova pravá ruka kraluje v absencích, přesto Faltýnek kandiduje znovu

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek v diskusním pořadu iDNES.tv...

Sedí ve Sněmovně, šéfuje poslaneckému klubu ANO a na stranické úrovni je prvním místopředsedou hnutí, který se účastní...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Další z rubriky

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Trest veliteli „bévépéčka“ za zásah dalšího vozu neplatí, čeká ho nový soud

Velitel bojového vozidla pěchoty Marcel Kulišťák, který čelí obžalobě z...

Soudní projednávání nehody při nočních střelbách na Libavé, při které armádní bojové vozidlo pěchoty zasáhlo vedle...

Nová trasa by oddálila stavbu o čtyři roky, říká vyjednavač dokončení D1

Ředitel ŘSD David Čermák.

Je to muž, jemuž se v roce 2011 podařilo ukončit letitý spor státu s farmářkou Ludmilou Havránkovou blokující dostavbu...

Najdete na iDNES.cz