Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zákaz lamp UrbanStar nenechá Olomouc jen tak, odvolá se k Vrchnímu soudu

  10:59aktualizováno  10:59
Olomouc kvůli údajným formálním a procesním chybám razantně napadla rozhodnutí olomouckého krajského soudu, který minulý týden předběžným opatřením prozatím zakázal stávající osvětlení Horního náměstí vyměnit za světla od Philipsu. Radnice se navíc odvolá k Vrchnímu soudu.

S lampami UrbanStar počítal primátor na Horním náměstí v Olomouci už od léta. Předběžné opatření soudu nyní město napadlo kvůli údajným nedostatkům. (ilustrační snímek) | foto: Magistrát města Olomouce

Soudkyně Martina Telcová z olomouckého krajského soudu vyhověla návrhu architekta Jana Šépky. Ten coby spoluautor dnešní podoby náměstí nesouhlasí s tím, aby tu primátorem Martinem Majorem preferované UrbanStary stály. Sám Šépka totiž pro náměstí navrhl jiné lampy, takzvané plácačky.

Fotogalerie

Major, jenž je s architektem už měsíce kvůli lampám ve sporu, ovšem mluví o tom, že usnesení od Telcové je plné nedostatků.

„Jedním z nich je chybějící odůvodnění,“ řekl primátor po pondělním jednání radních, kteří mimo jiné řešili i nynější zákaz lamp UrbanStar.

„Občanský soudní řád předvídá možnost, aby samosoudce vydání předběžného opatření neodůvodnil. Ale pouze v případě, pokud je zjevné, že s tímto opatřením budou souhlasit všichni účastníci řízení,“ podotýká Major, sám vystudovaný právník.

Světla měla na náměstí stát už v létě

O nějakém společném souhlasu však v olomoucké kauze osvětlení Horního náměstí nemůže být ani řeč. Architekt Šépka má za to, že město plánovaným zásahem do podoby náměstí šlape po jeho autorských právech. Trvá na plácačkách. Major ovšem už dlouhodobě do srdce Olomouce prosazuje lampy Philips UrbanStar, které už teď stojí v krčku mezi Horním a Dolním náměstím.

Soudkyně Telcová Majorovu výtku o chybějícím odůvodnění svého rozhodnutí odmítá. Stejně jako on se odvolává na občanský soudní řád.

„Usnesení není odůvodněno, neboť podanému návrhu na nařízení předběžného opatření bylo zcela vyhověno,“ upřesňuje Telcová.

Se stejným vysvětlením při komentáři aktuálního postupu města přichází i Šépkův advokát František Vyskočil. „Dle mého názoru v tomto soud nepochybil,“ míní.

Celkově si Telcová za svým rozhodnutím po formální i obsahové stránce stojí. „Jistě, já si za tím musím stát. Já jsem ho vydala,“ zdůrazňuje soudkyně.

Do boje o nové osvětlení Horního náměstí vstoupila minulý týden, když v plném rozsahu vyhověla Šépkově návrhu na předběžné opatření.

Architekt tím dosáhl zmrazení příprav magistrátu na výměnu nynějších nevýkonných světel na Horním náměstí za UrbanStary. Major s nimi přitom počítal už od léta. Šépka již několikrát varoval, že spor s Olomoucí bude v zájmu svých autorských práv řešit i žalobou. Vedení města teď čeká na start samotného soudu.

„Předběžné opatření je pouze prostředek pro to, aby nenastala nějaká nezvratitelná změna, která by o jádru věci bránila posléze rozhodnout,“ vysvětlil Major.

Městu vadí údajné procesní chyby

Soudkyni Major vytýká i to, že Šépkův návrh na předběžné opatření nebyl městu vůbec předložen.

„Nebyli jsme jakýmkoliv způsobem obeznámeni s tím, že se řízení o tomto předběžném opatření vede. Nebyli jsme vůbec dotázáni na náš názor a nebyli jsme vyzváni, abychom předložili svá tvrzení,“ argumentuje primátor, jenž věří, že se Vrchní soud při odvolání přikloní na stranu města.

Telcová reaguje tím, že se město o obsahu žaloby dozvědělo minulou středu, kdy předběžné opatření vydala.

„Byl tady i zástupce města, který do spisu nahlížel,“ uvedla soudkyně.

Její postup potvrzuje i Šépkův advokát Vyskočil. Text návrhu předběžného opatření se žalované straně - v tomto případě městu - doručuje podle něj až s rozhodnutím o předběžném opatření.

„Předem se návrh protistraně nezasílá. O předběžném opatření soud rozhoduje na návrh jen jedné strany. Jestliže by se návrh předběžného opatření zasílal k vyjádření protistraně, víceméně by to popíralo smysl tohoto institutu,“ uzavírá Vyskočil.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Další z rubriky

Obviněný lobbista měl v kraji milionové kšefty a stal se pánem z Kunzova

Hrádek Kunzov na Přerovsku, který si jako sídlo postavil mezi lety 1907 a 1908...

Milionové zakázky od fakultní nemocnice i dalších organizací získávala v Olomouckém kraji firma podnikatele Tomáše...

Prostějov inspiroval hledání ztracených židovských náhrobků po celém Česku

Celorepublikovou kampaň s názvem Hledání ztracené tváře židovských hřbitovů,...

Pátrání po náhrobcích ze starého židovského hřbitova v Prostějově inspirovalo celorepublikovou kampaň s názvem Hledání...

VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz