Z vraždy policisty při demonstrativním oběšení jsou obžalovaní dva muži

  17:25aktualizováno  17:25
Dva muži, z toho jeden bývalý policista, zamíří k soudu kvůli smrti dalšího policisty. Ten zemřel před třemi lety a zprvu to vypadalo jako sebevražda, nakonec ale vyšetřovatelé dospěli k tomu, že šlo o vraždu. Oběšení mělo být podle nich jen demonstrativní, obžalovaní pak ale policistovi neposkytli slíbenou pomoc.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jiří Bervida, MAFRA

„Obžalobu jsem podal na dva pachatele. Na prvního z vraždy, za což mu hrozí dvanáct až dvacet let vězení, na druhého za neposkytnutí pomoci, takže mu hrozí až tříleté vězení,“ shrnul státní zástupce Jakub Grmela.

Za případem stojí složitý propletenec vztahů několika lidí včetně policistů i lidí stojících na opačné straně zákona. Zemřelý policista řešil v lednu 2015 osobní a vztahové problémy a především ho prověřovala Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) kvůli podezření z vydírání squaterů.

Vyšetřování se týkalo právě i recidivisty obžalovaného nyní z jeho vraždy. Ten tehdy jako řešení, které mělo nechtěnou pozornost inspekce odvrátit, navrhl předstíranou sebevraždu.

„Slíbil mu, že poté, co se pověsí, jej hned odřežou, přivolají policii a půjde se léčit na psychiatrii a tím jeho problémy pominou. Od počátku však obžalovaný počítal s tím, že tam policistu nechá viset,“ popsal Grmela.

Policista byl rok před smrtí oceněn za záchranu sebevraha

Druhý dnes už bývalý policista, který na místě činu zůstal sedět v autě, s plánem podle obžaloby nesouhlasil. Když viděl, jak se druhý muž vrací od mostu samotný, vyběhl ven a tam nalezl svého kolegu, jak visí na laně ze zábradlí. Podle žalobce se ho však nijak nesnažil zachránit ani přivolat pomoc.

„V návalu jakési paniky a stresu odjel z místa, aniž by zasáhl,“ doplnil žalobce.

Událost policie zprvu vyšetřovala jako sebevraždu, později se ale detektivům z Národní centrály proti organizovanému zločinu podařilo odhalit, jak se vše ve skutečnosti odehrálo (více v článku Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít).

Zemřelý policista byl paradoxně necelý rok před svou smrtí oceněn Nadací bezpečná Olomouc za záchranu sebevraha. Muže zahlédl na střeše obytného domu ve Wolkerově ulici jak leží polovinou těla na okraji střechy a druhou polovinou visí ze střechy dolů.

Policista tehdy přivolal hasiče s plošinou a sám rychle vběhl do domu a dostal se až na střechu. Bez jištění sjel po úzké hraně štítu až k okraji střechy, kde se mu podařilo jednou rukou muže obejmout, druhou rukou se přidržoval za kabel antény a čekal na pomoc. Oba muže poté hasiči dostali za pomoci výškové plošiny v pořádku na zem.

Autoři: ,


Nejčtenější

Čeští výsadkáři v Afghánistánu pomstili kolegy, zabili spolupachatele útoku

Tři čeští vojáci, kteří 5. srpna 2018 zahynuli v Afghánistánu. Zleva: rotný...

Prostějovští výsadkáři zabili v Afghánistánu jednoho ze spolupachatelů srpnového útoku, při němž zemřeli tři čeští...

Opilý muž sedl na babettu, vzápětí přišel o řidičák na deset typů vozidel

Ilustrační snímek

Jízda na mopedu po třech pivech se hodně nevyplatila čtyřiapadesátiletému muži na Prostějovsku. Zastavili ho policisté...VIDEO: Motorkář v Mohelnici srazil policistku, hrozí mu 12 let vězení

Agresivní motorkář srazil policistku ve službě

Až dvanáct let vězení hrozí agresivnímu motorkáři, který ve čtvrtek dopoledne v Mohelnici na Šumpersku srazil mladou...

Za zavinění smrti spolujezdkyně dostal bývalý hokejista napodruhé 3,5 roku

Bývalý německý hokejový reprezentant s českými kořeny Daniel Kunce čelil u...

Jít na tři a půl roku do vězení, zaplatit přes dva a půl milionu na odškodném za zničené auto a dodržet šestiletý zákaz...

Kraj prověří vyšachování sousedů při stavbě masivního betonového domu

Pohled na masivní betonový dům obehnaný čtyřmetrovou zdí, který si v Plumlovské...

Krajský úřad prověří povolení pro mohutnou stavbu u výpadovky z Prostějova na Plumlov, kterou buduje zdejší podnikatel....

Další z rubriky

Za zavinění smrti spolujezdkyně dostal bývalý hokejista napodruhé 3,5 roku

Bývalý německý hokejový reprezentant s českými kořeny Daniel Kunce čelil u...

Jít na tři a půl roku do vězení, zaplatit přes dva a půl milionu na odškodném za zničené auto a dodržet šestiletý zákaz...

Nebereme, musíte jinam. V Jihlavě není možné sehnat lékaře specialistu

Při zánětlivých onemocněních klouby otékají a nemoc je i deformuje. Na snímku...

V Jihlavě chybějí lékaři specialisté. Problém se týká hlavně revmatologů, endokrinologů a odborníků na kožní nemoci....

Řidič se nevěnoval řízení a urazil přípojku plynu, lidé museli z domů pryč

Řidič se v Žulové na Jesenicku nevěnoval řízení a naboural.

Nemalé následky měla chvilková nepozornost řidiče, který havaroval na Jesenicku. Vůz mimo jiné narazil do přípojky...

Najdete na iDNES.cz