Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Před 120 lety Židé vysvětili skvostnou synagogu, pak ji zničila nenávist

  12:17
Židovský svatostánek zdobil Olomouc od roku 1897, Adolf Hitler byl tehdy osmiletý kluk. Později rozdmýchal i v dnešním krajském městě nenávist, kvůli níž synagogu po prvním dni nacistické okupace zapálili v noci na 16. března 1939 místní dodnes neznámí žháři.
Hlavní kupole olomoucké synagogy po požáru založeném místními fašisty v noci na...

Hlavní kupole olomoucké synagogy po požáru založeném místními fašisty v noci na 16. března 1939 | foto: archiv Židovské obce Olomouc

V tu osudnou noc na 16. března 1939 se Ignazi Kohnovi kolem půl druhé jistě sevřelo hrdlo. Pracoval jako šámes (správce - pozn. red.) olomoucké synagogy a právě si všiml, že nádherný svatostánek místní židovské obce hoří.

Bydlel hned vedle v rabínském domě, se synagogou stál na dnešním Palachově náměstí u Terezské brány. Kohn rychle vzbudil svou rodinu, mimo jiné i vnučku Editu Munkovou. 

Synagoga zvenku i zevnitř

Plán olomoucké synagogy od architekta Jakoba Gartnera (1861 - 1921)
Průčelí olomoucké synagogy
Interiér olomoucké synagogy v rozmezí let 1920 až 1930
Olomoucká synagoga při pohledu z dnešní třídy Svobody.

„Šel telefonovat pro hasiče. Ale telefon byl němý, odpojen, takže pomoci se nedovolal. Běžel ven, že dojde sám pro hasiče, ale kolem domu stáli Němci a nepustili ho ven,“ vzpomínala Edita Munková, později Šťastná.

Plameny, které měli hasiči nejprve zakázáno hasit, znamenaly nejen zánik synagogy, ale i blížící se konec rozmachu židovské komunity v Olomouci. Ztělesňovala jej právě synagoga, od jejího zasvěcení letos uplynulo 120 let. 

Výročí nyní v olomouckém Arcidiecézním muzeu připomíná do 7. ledna 2018 působivá výstava. Její podmanivou dominantou jsou zářící vitrážová okna, jimiž před desítkami let do židovského svatostánku svítilo slunce.

Jejich pestrobarevnou krásu si olomoučtí Židé mohli poprvé naplno vychutnat 11. dubna 1897 při slavnostním zasvěcení právě dokončené synagogy. Do té doby se k bohoslužbám scházeli v pronajaté modlitebně v prvním patře domu v dnešní Sokolské ulici číslo 7.

Celá Evropa tehdy na přelomu 19. a 20. století prožívala Belle Époque neboli bezstarostné, secesí a technologickým rozmachem prodchnuté Krásné časy. Přervalo je až peklo první světové války. 

Monumentální synagoga vyšla na čtvrt milionu zlatých

Vzkvétala i olomoucká židovská obec. Její členové se ve městě během jediné generace obdivuhodně prosadili jak v průmyslu, tak ve společnosti či kultuře. Jedním ze symbolů vzestupu byl i nový svatostánek v tehdy módním maursko-byzantském stylu.

Jeho plány po vůbec první olomoucké architektonické soutěži narýsoval v roce 1895 přerovský rodák židovského původu a významný vídeňský architekt Jakob Gartner. Je autorem také například dodnes v Olomouci stojící školní budovy Pöttingeum, nájemních domů v Komenského ulici či vil ve Vídeňské ulici.

Monumentální synagoga vyšla na čtvrt milionu zlatých, při jejím dokončení bylo Gartnerovi pětatřicet let. Pro tehdejší náměstí Marie Terezie navrhl také sousední rabínský dům, ve kterém byly kanceláře židovské obce, společenský sál, velká judaistická knihovna, z níž si dvakrát týdně mohli lidé půjčit knihy, a také byty.

Z jednoho bude za pouhých 42 let šámes Kohn marně volat hasiče. Jeho rodina za druhé světové války skončila v koncentračních táborech, z Terezína a Osvětimi se vrátila ve zbídačeném stavu pouze vnučka Edita. Zemřela v únoru 2014 v nedožitých devadesáti letech.

Dělník chtěl Davidovu hvězdu z vrcholu kupole, stála ho život

Dvoupodlažní trojlodní synagogu s pěti vchody obklopoval park, fasáda byla žíhaná se střídajícími se pruhy červených a světlých cihel, na délku měřila 39 metrů, na šířku 21 metrů.

„Do hlavního chrámového prostoru, který byl jako ostatní části synagogy vytápěný moderním horkovzdušným topením, se vcházelo přes předsíň a vestibul. Jeho součástí byla také šatna na levé straně, přiléhající ke schodišti na ženskou tribunu, a napravo místnost určená pro svatební obřady. Kapacita synagogy byla 744 míst – 440 pro muže a 304 pro ženy na galerii. Denní modlitebna za svatostánkem nabízela místa pro padesát osob,“ přibližuje kurátorka Gabriela Elbelová v katalogu nynější výstavy v Arcidiecézním muzeu.

Zcela mimořádně se v olomouckém židovském svatostánku po jeho zasvěcení oproti jiným synagogám objevila i dřevěná kazatelna, kterou by člověk čekal spíše v křesťanském kostele.

Kupole synagogy se tyčila do výšky osmatřiceti metrů, korunovala ji šesticípá pozlacená Davidova hvězda. Po požáru synagogy bude její lesk stát život jednoho z německých dělníků.

„Tradovalo se totiž, že hvězdice je celá ze zlata. Při upilovávání se však ulomila a strhla muže dolů. Byl na místě mrtev,“ popisuje Petr Broch, jehož vzpomínky na olomoucký židovský svět stejně jako v případě Edity Štastné zachycuje web místní židovské obce a kniha Zdeňka Melotíka Olomouc rabína Bertholda Oppenheima.

Žháře, kteří synagogu v noci po nacistické okupaci země zapálili, se nikdy nepodařilo odhalit. Často se hovoří o olomouckých Němcích či nacistech. 

„Mohli to být i kolaboranti. Kdo to doopravdy byl, to nemohu říct. Je jasné, že to byli místní, kteří bydleli v Olomouci. Fašisté, antisemité...,“ přemítá předseda Federace židovských obcí v České republice Petr Papoušek.

„Skoro vše bylo spálené, stěny od kouře a plamenů černé“

Podle dobových policejních záznamů hořela synagoga až do poledne 16. března. „Na zahradě kolem synagogy byly nalezeny malé kuličky, prý to byly zápalné bombičky, které házeli okny do synagogy,“ uvedla Edita Šťastná.

Oheň poškodil především kupoli, u níž odhalil její ocelovou konstrukci. Shořela také část vnitřního vybavení synagogy, včetně varhan. Škoda byla vyčíslena na milion tehdejších korun.

Petr Broch se coby osmiletý chlapec do vypáleného svatostánku podíval. „Nejdříve mě omráčil strašný zápach spáleného dřeva. Nechtěl jsem věřit očím, skoro vše bylo spálené, stěny od kouře a plamenů černé. Žár vyrazil i barevná okna, měl jsem obavu, že strop se každou chvíli zřítí. Nikdy na to nezapomenu,“ vybavil si Broch.

Byť oheň rozhodně nezničil celou synagogu, posloužil nacistům jako záminka pro její demolici. K zemi šel i vedle stojící rabínský dům, jehož se požár ani nedotkl. Bourání svatostánku začalo v listopadu 1939, skončilo až v březnu 1940.

„Cihly ze synagogy se rozebíraly půl roku, stály tam v řadách a do chodeb mezi nimi mě dokonce jednou později zavlekli a zmlátili,“ dodává Broch, jenž v závěru války s bratrem skončil v Terezíně. Přežil, zemřel v roce 2009.

Ze synagogy se nakonec podařilo zachránit především šest oken s barevnými vitrážemi. Pět z nich je do 7. ledna k vidění v Arcidiecézním muzeu. Kousek od nich stojí i původní vyřezávané dubové lavice.

„Původně jich v olomouckém templu bylo kolem stovky, zachovalo se jen deset řad. Už na konci roku 1939 je koupila farnost v Olšanech u Prostějova, kde v místním kostele svatého Jana Křtitele sloužily až do roku 2003. Tři řady lavic se pak podařilo získat občanskému sdružení Respekt a tolerance pro nedávno zrestaurovanou synagogu v Lošticích,“ uzavírá kurátorka Elbelová.

  • Nejčtenější

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

Strážníky zaujala řidička s bizarní SPZ. „Doklady“ měla s nekonečnou platností

18. dubna 2024  12:56

Když koncem minulého týdne projížděli městem strážníci z Prostějova, jen těžko mohli věřit svým...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Policie dopadla cizince, který před Andrův stadion nastražil prasečí hlavy

13. dubna 2024  18:01,  aktualizováno  15.4 11:10

Vandala, který v sobotu 13. dubna ráno polepil Andrův stadion v Olomouci plakáty proti vedení a...

„Ten váš krokodýl je jako živý.“ Dundee se stal celebritou, krmí ho celá vesnice

15. dubna 2024  5:45

Nový seriál iDNES Můj mazel představuje netradiční chovatele a jejich miláčky v Olomouckém kraji....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Olomouci uvedli do funkce nového arcibiskupa. Obřadu přihlížely tisíce lidí

13. dubna 2024  10:11,  aktualizováno  10:54

V pořadí 15. arcibiskup olomoucký a metropolita moravský Jozef Nuzík se ujal úřadu. Na bohoslužbu v...

Ostrava napodruhé dobyla Opavu, Nymburk ovládl defenzivní partii

19. dubna 2024  20:39

Nymburští basketbalisté vyhráli ve čtvrtfinále ligového play off oba domácí zápasy a v sérii s...

Muž přinesl na policejní služebnu v Prostějově tašku plnou funkčních granátů

19. dubna 2024  15:30

Ráno policisty v prostějovské ulici Újezd pořádně vylekal senior, který na jejich služebnu přinesl...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

Jaképak bentley, my máme novou cisternu! Hasiči ze Zábřehu videem baví internet

19. dubna 2024  10:33,  aktualizováno  11:03

Jen s jedním slovem si velitel dobrovolných hasičů a místostarosta města Zábřeh Josef Klimek...

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...