Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomouc určila flotilu kulturních vlajkových lodí, které nepotopí

  9:12aktualizováno  9:12
Olomoučané, kteří byli loni nadšeni z nového festivalu Olomoucké kulturní prázdniny, a také milovníci Přehlídky animovaného filmu či atraktivního festivalu Colores Flamencos si mohou být jisti, že o své akce v budoucnu nepřijdou. Radnice je totiž zařadila mezi takzvané vlajkové lodě místní kultury.

Vedení olomoucké radnice (na snímku vlajka města na její budově) určilo takzvané vlajkové lodě místní kultury. Ty mají jisté peníze z městského rozpočtu aniž by musely žádat o příspěvek. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Organizátoři a provozovatelé tím získali jistotu, že jim Olomouc na pořádání akcí přispěje přímo z městského rozpočtu, aniž by museli na radnici žádat o příspěvek.

Celkově pak návrh nového olomouckého rozpočtu počítá s tím, že v rámci grantů a dalších příspěvků rozdělí 80 milionů korun. Tyto finance podle náměstka olomouckého primátora Jana Holpucha magistrát získal z provozování hazardu.

Olomouc a granty

Granty a neinvestiční příspěvky v návrhu rozpočtu na rok 2014:

- na kulturní akce je vyčleněno 11 milionů korun
- na potřeby sportovních oddílů a jejich akcí půjde přes 35 milionů
- více než 3 miliony zamíří na aktivity z oblasti životního prostředí
- přes 16,5 milionu korun půjde na sociální oblast

Pozn.: Provozní náklady velkých kulturních institucí typu Moravské divadlo či Moravská filharmonie, jsou hrazeny z jiné kapitoly rozpočtu.

(zdroj: Magistrát města Olomouce)

"Například Olomoucké kulturní prázdniny si odbyly úspěšně premiéru a vzhledem k tomu, že se jednalo o akci novou, byla podpořena formou grantu. Do budoucna bychom ji však rádi zařadili mezi vlajkové lodě," potvrzuje Holpuch, pod kterého na magistrátu spadá právě kultura.

Mezi elitní akce patří Dvořákova Olomouc či Academia film

Jako takzvané vlajkové lodě pak Holpuch označuje ty významné a nejviditelnější akce, provozovatele či sdružení, které získávají finanční podporu přímo z rozpočtu města.

Nyní na tuto výsadu a záruku dlouhodobé finanční podpory má nárok například Dvořákova Olomouc, Mezinárodní varhanní festival či Academia film Olomouc. Celkem "pluje" těchto vlajkových lodí v olomouckých kulturních vodách zhruba padesát.

Nově by tak mezi ně na základě posledního rozhodnutí radních a v souvislosti s návrhem rozpočtu na rok 2014 mohly vedle Olomouckých kulturních prázdnin patřit i festival Colores Flamencos, občanské sdružení Pastiche Filmz, které pořádá Přehlídku animovaného filmu, a také G - galerie města Olomouce.

"Mezi dalšími navrženými podpořenými akcemi je pak i unikátní projekt Stopy paměti, činnost Konfederace politických vězňů, Divadelní Flora, provozní náklady Divadla Tramtarie a Divadla Konvikt či třeba ojedinělý festival Baroko," doplňuje mluvčí magistrátu Radka Štědrá.

Ve hře jsou i o víceleté granty

Rozšíření olomoucké flotily špičkových kulturních akcí však není jedinou změnou, která s návrhem nového městského rozpočtu souvisí. Organizátoři akcí či provozovatelé budou moci nově zabojovat i o víceleté granty.

Ty se vedení města chystá zavést právě nyní. Kromě lidí pohybujících se v kultuře je mohou získat i ti, kteří pracují v sociálních službách, sportu, cestovním ruchu či na ochraně životního prostředí.

Kdo dostane peníze

Dvořákova Olomouc, Mezinárodní varhanní festival, Academia film Olomouc, Olomoucké kulturní prázdniny, Colores Flamencos, sdružení Pastiche Filmz (pořádá Přehlídku animovaného filmu), G -galerie města Olomouce. Mezi navrženými podpořenými akcemi je i: projekt Stopy paměti, činnost Konfederace politických vězňů, Divadelní Flora, festival Baroko...

"V těchto oblastech může být podpora poskytnuta pravidelným tradičním akcím, které se připravují s více než ročním předstihem, projektům, jež mají jasné časové ohraničení přesahující období jednoho roku anebo zavedeným subjektům, které pracují s víceletým strategickým, metodickým nebo dramaturgickým plánem," doplnil k pravidlům víceletého financování Holpuch.

Návrh městského rozpočtu pro rok 2014 tak počítá s tím, že na nejrůznější granty a neinvestiční příspěvky půjde z olomoucké pokladny 80 milionů. Konkrétně na kulturní akce je z tohoto balíku peněz prozatím vymezených 11 milionů.

"Na základě posuzování a prezentací projektů na kulturní komisi bylo navrženo, aby zhruba osm milionů z této částky bylo rozděleno konkrétním vlajkovým lodím a aby necelé tři miliony zůstaly na grantovou podporu," dodává náměstek. Žádosti kromě rady města posoudí i příslušné odborné komise.
Nejčtenější

Inzultace sudího Kučery nebyla prokázána. V Opavě se bude dohrávat

Jakub Šiřina (ve žlutém) z Opavy padá pod nohy Darka Čohadareviče z Olomoucka.

V případě předčasně ukončeného čtvrtfinálového utkání mezi basketbalisty Opavy a Olomoucka je znovu vše jinak. Zápas...

Olomouc - Ostrava 1:0, dva vyloučení, souboj nováčků rozhodl Plšek

Momentka ze zápasu Sigmy Olomouc a Baníku Ostrava.

V bitvě nováčků ve fotbalové lize triumfovala Olomouc, v utkání 25. kola porazila ostravský Baník krásným gólem Plška...To by Havel nevymyslel. Tečkou za „inzultací sudího“ bylo absurdní divadlo

Rostislav Dragoun (vlevo) z Opavy rozehrává akci kolem Marka Sehnala z...

Nezvykle - dvěma trestnými hody Filipa Zbránka a jedním Luďka Jurečky - začal duel Opavy a Olomoucka ve čtvrtfinále...

Nezažil jsem lepší pocit, říká dárce kostní dřeně. Přihlásil se náhodou

Radek Lukeš ze Štarnova se přihlásil do registru dárců kostní dřeně spíš...

Miliony lidí, kteří vstoupí do registru dárců kostní dřeně, to míjí celý život. Radek Lukeš z Olomoucka ale nedlouho po...

Ústecký šéf k aféře „filmujícího“ Kučery: Aroganci sudích pěstují kluby

Radim Klečka (ve žlutém) z Opavy přihrává kolem J. C. Fullera z Olomoucka. V...

Nedotknutelnost a aroganci rozhodčích si pěstujeme sami, reaguje generální manažer ústeckého klubu Tomáš Hrubý na...

Další z rubriky

Místo těžby bitcoinů zpronevěra. Cizí počítač muž raději rozprodal

Původně měli renderovat grafiku v designových skříních herních počítačů, stále...

Na více než 70 tisíc korun vyčíslili znalci škodu v případu z Prostějovska. Podezřelým je pětadvacetiletý muž, který od...

Operátorka placené seznamky protahovala hovor lží, stíhají ji za podvod

(Ilustrační snímek)

Na použití nekalých praktik může doplatit operátorka placené seznamky, na kterou zatelefonoval muž z Přerova. Protože...

Kradené televize odnášel bývalý atlet na zádech, lidé mu říkali fantom

(Ilustrační snímek)

Pěšky a s batohem vykrádal jednapadesátiletý zloděj chaty na Prostějovsku. Na kontě má zatím přes čtyřicet vyloupených...

Najdete na iDNES.cz