Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomouc určila flotilu kulturních vlajkových lodí, které nepotopí

  9:12aktualizováno  9:12
Olomoučané, kteří byli loni nadšeni z nového festivalu Olomoucké kulturní prázdniny, a také milovníci Přehlídky animovaného filmu či atraktivního festivalu Colores Flamencos si mohou být jisti, že o své akce v budoucnu nepřijdou. Radnice je totiž zařadila mezi takzvané vlajkové lodě místní kultury.

Vedení olomoucké radnice (na snímku vlajka města na její budově) určilo takzvané vlajkové lodě místní kultury. Ty mají jisté peníze z městského rozpočtu aniž by musely žádat o příspěvek. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Organizátoři a provozovatelé tím získali jistotu, že jim Olomouc na pořádání akcí přispěje přímo z městského rozpočtu, aniž by museli na radnici žádat o příspěvek.

Celkově pak návrh nového olomouckého rozpočtu počítá s tím, že v rámci grantů a dalších příspěvků rozdělí 80 milionů korun. Tyto finance podle náměstka olomouckého primátora Jana Holpucha magistrát získal z provozování hazardu.

Olomouc a granty

Granty a neinvestiční příspěvky v návrhu rozpočtu na rok 2014:

- na kulturní akce je vyčleněno 11 milionů korun
- na potřeby sportovních oddílů a jejich akcí půjde přes 35 milionů
- více než 3 miliony zamíří na aktivity z oblasti životního prostředí
- přes 16,5 milionu korun půjde na sociální oblast

Pozn.: Provozní náklady velkých kulturních institucí typu Moravské divadlo či Moravská filharmonie, jsou hrazeny z jiné kapitoly rozpočtu.

(zdroj: Magistrát města Olomouce)

"Například Olomoucké kulturní prázdniny si odbyly úspěšně premiéru a vzhledem k tomu, že se jednalo o akci novou, byla podpořena formou grantu. Do budoucna bychom ji však rádi zařadili mezi vlajkové lodě," potvrzuje Holpuch, pod kterého na magistrátu spadá právě kultura.

Mezi elitní akce patří Dvořákova Olomouc či Academia film

Jako takzvané vlajkové lodě pak Holpuch označuje ty významné a nejviditelnější akce, provozovatele či sdružení, které získávají finanční podporu přímo z rozpočtu města.

Nyní na tuto výsadu a záruku dlouhodobé finanční podpory má nárok například Dvořákova Olomouc, Mezinárodní varhanní festival či Academia film Olomouc. Celkem "pluje" těchto vlajkových lodí v olomouckých kulturních vodách zhruba padesát.

Nově by tak mezi ně na základě posledního rozhodnutí radních a v souvislosti s návrhem rozpočtu na rok 2014 mohly vedle Olomouckých kulturních prázdnin patřit i festival Colores Flamencos, občanské sdružení Pastiche Filmz, které pořádá Přehlídku animovaného filmu, a také G - galerie města Olomouce.

"Mezi dalšími navrženými podpořenými akcemi je pak i unikátní projekt Stopy paměti, činnost Konfederace politických vězňů, Divadelní Flora, provozní náklady Divadla Tramtarie a Divadla Konvikt či třeba ojedinělý festival Baroko," doplňuje mluvčí magistrátu Radka Štědrá.

Ve hře jsou i o víceleté granty

Rozšíření olomoucké flotily špičkových kulturních akcí však není jedinou změnou, která s návrhem nového městského rozpočtu souvisí. Organizátoři akcí či provozovatelé budou moci nově zabojovat i o víceleté granty.

Ty se vedení města chystá zavést právě nyní. Kromě lidí pohybujících se v kultuře je mohou získat i ti, kteří pracují v sociálních službách, sportu, cestovním ruchu či na ochraně životního prostředí.

Kdo dostane peníze

Dvořákova Olomouc, Mezinárodní varhanní festival, Academia film Olomouc, Olomoucké kulturní prázdniny, Colores Flamencos, sdružení Pastiche Filmz (pořádá Přehlídku animovaného filmu), G -galerie města Olomouce. Mezi navrženými podpořenými akcemi je i: projekt Stopy paměti, činnost Konfederace politických vězňů, Divadelní Flora, festival Baroko...

"V těchto oblastech může být podpora poskytnuta pravidelným tradičním akcím, které se připravují s více než ročním předstihem, projektům, jež mají jasné časové ohraničení přesahující období jednoho roku anebo zavedeným subjektům, které pracují s víceletým strategickým, metodickým nebo dramaturgickým plánem," doplnil k pravidlům víceletého financování Holpuch.

Návrh městského rozpočtu pro rok 2014 tak počítá s tím, že na nejrůznější granty a neinvestiční příspěvky půjde z olomoucké pokladny 80 milionů. Konkrétně na kulturní akce je z tohoto balíku peněz prozatím vymezených 11 milionů.

"Na základě posuzování a prezentací projektů na kulturní komisi bylo navrženo, aby zhruba osm milionů z této částky bylo rozděleno konkrétním vlajkovým lodím a aby necelé tři miliony zůstaly na grantovou podporu," dodává náměstek. Žádosti kromě rady města posoudí i příslušné odborné komise.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Další z rubriky

Starosta dostal podmínku za obří černou skládku, vršila se dvacet let

Bývalý starosta Určic na Prostějovsku Vlastimil Konšel čelí obžalobě z...

Exstarosta Určic na Prostějovsku Vlastimil Konšel dostal podmíněný trest 10 měsíců za to, že na bývalou skládku u obce...

Kraj založí firmu na likvidaci odpadu z obcí a měst, opozice to kritizuje

Ilustrační snímek

Krajské zastupitelstvo schválilo vznik akciové společnosti, která by měla pomoci obcím a městům Olomouckého kraje při...

Není v tom háček, ale chceme na radnici změnu hájí byznysmen dary stranám

Předseda představenstva developerské společnosti Manthellan a vlivný podnikatel...

Minulý týden se postaral o velký rozruch, když oznámil, že jeho firma poslala finanční dary osmi prostějovským...

Najdete na iDNES.cz